R5 3600'den 5600X'e geçmek mantıklı mı?

Bence ilk işimiz sıcaklıklara bir ayar çekmek olmalı. Hangi kasayı kullanıyorsun, kasayı en son ne zaman temizledin ve macun değişimi yaptın? RAM'ler için @BerkayZ87 sana uygulayabileceğin güzel ayarlar verir eğer BIOS'a hakimsen.

Bence ilk işimiz sıcaklıklara bir ayar çekmek olmalı. Hangi kasayı kullanıyorsun, kasayı en son ne zaman temizledin ve macun değişimi yaptın? RAM'ler için @BerkayZ87 sana uygulayabileceğin güzel ayarlar verir eğer BIOS'a hakimsen.
En son yaz ortası temizlemiştim bayağı bir tozlu aslında. Halledeceğim onu. Vatan'da toplattığım için hiç termal macun işine girmedim montajlayan arkadaşlar halletmişmidir bilmiyorum.

Yardımcı olacaksa ne mutlu :)

3600 MHz için değer önereyim eğer ASUS BIOS'una hakimsen. Verdiğim değer tutmazsa BIOS sıfırlarsın. BIOS sıfırlamayı biliyor musun?

• 3600 MHz DRAM Frequency
  • 1800 MHz FCLK Frequency
  • tCL 14
  • tRCDRD 20
  • tRCDWR 8
  • tRP 16
  • tRAS 21
  • tRC 58
  • tRFC 550
  • tFAW 16
  • tCKE 1
  • DRAM Voltage 1.5V

3600 MHz için değer önereyim eğer ASUS BIOS'una hakimsen. Verdiğim değer tutmazsa BIOS sıfırlarsın. BIOS sıfırlamayı biliyor musun?

• 3600 MHz DRAM Frequency
  • 1800 MHz FCLK Frequency
  • tCL 14
  • tRCDRD 20
  • tRCDWR 8
  • tRP 16
  • tRAS 21
  • tRC 58
  • tRFC 550
  • tFAW 16
  • tCKE 1
  • DRAM Voltage 1.5V
Neredeyse hiç değilim :)

En son yaz ortası temizlemiştim bayağı bir tozlu aslında. Halledeceğim onu. Vatan'da toplattığım için hiç termal macun işine girmedim montajlayan arkadaşlar halletmiş midir bilmiyorum.

Yardımcı olacaksa ne mutlu :)

Sen şimdiden bir termal macun siparişi ver derim MX-4 bunun için uygundur. Kasanı ilk fırsatta temizle ve bu esnada macun değişimini de yap.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Neredeyse hiç değilim :)

ASUS BIOS'unda Ai Tweaker sekmesine girersen oradaki tüm değerlerin yazdığı kısaltmaları görürsün tCL, tRP gibi. Hepsinin karşılığını bulup @BerkayZ87 verdiği değerleri yazacaksın, çıkarken kaydedeceksin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ZenTimings indirip resim atabilir misin?
Adsızss.png

Sadece 5 ayarla işi halledebilirsin eğer çok zorlanacağını düşünüyorsan.

ASUS anakartlarda BIOS'ta AI Tweaker menüsüne girdiğinde burada yazdığım bazı seçenekleri görüyor olman gerek. Göremediklerin de DRAM Timing Control sekmesi içerisinde.

DRAM Frequency: 3600 MHz
FCLK Frequency: 1800 MHz
tCL: 14
tRCDRD: 20
DRAM Voltage: 1.5V

1638899931480.png

tCL dediğim ilki, tRCDRD dediğim zaten direkt olarak aynı isimde.

Geri
Yukarı