R5 3600'ü satıp R5 5600X'e 1000 TL fazladan vermeye değer mi?

3060'ı falan besleyemiyor kardeşim, bu forumda bunları görünce üzülüyorum cidden, nereden çıktı bu besleyebiliyor algısı, ayrıca aradaki farkı çok net hisseder, FPS oyunları oynuyorsa aşırı FPS artışı gözlemleyebilir.
Al işte, mis gibi besliyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Şu psuyu değiştir hemen değiştir acil değiştir diyenleri anlamıyorum. Bu pcden 30 tane topla aynı psu ile. 30 unuda sabah akşam koy internet kafeye. Hiçbirinde bir sorun yaşamazsın. Adam sanki 20K lık sistem toplamışta psu olarak bunu kullanmış. Salın şu psuları artık. Bu hazır sistemleri satan adamlar sıkıntılı mı sorun çıkartıp geri döneceğini sıkıntı yaşayıp iade alacaklarını bile bile bu sistemlere bunları koysunlar.
Dediklerine katılıyorum lakin sistem 20K olmasa bile yakın. :)

Al işte, mis gibi besliyor:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
YouTube'den video bakarak aldık bizde kardeşim, gir son konumlarıma bak besliyor mu beslemiyor mu, kullanmayan adamlar rahat besler yahu dediği için gidip aldık sonuç ortada.
Verilerle konuşuyoruz!

@Voisxe sistem gayet iyi bence hiç degiştirmene gerek yok. 2022 de çıkacak yeni nesil işlemcilere geçersiniz. Sisteme tek alınacak şey kaliteli bir PSU, SSD bozulmadan değiştirmenize pek gerek yok.

Rampage markası tier listlerde bile yok.

Bu PSU ile eğer sabah akşam stress testleriyle yatıp kalkmazsa o kadar sıkıntı değil diyorum. Tekrar diyorum, sonradan değiştirilebilir. 2070s, 5700XT'lerle Rampage PSU'ları sıkıntısız kullananları gördüm. Övmüyorum ama Rampage adını her gördüğünüzde de hemen PSU değiştir demek de saçma.

R5 3600-RTX 3060 ikilisi, oyun bazlı değişik kullanım durumları yaratıyor. Ne çok uyumlular ne de asla kullanılmaz durumdalar. Hoş @NipponChemiConKYCap'a da katılıyorum. O güç kaynağını da değiştirmek önceliklerden biri olmalı.

Şu psuyu değiştir hemen değiştir acil değiştir diyenleri anlamıyorum. Bu pcden 30 tane topla aynı psu ile. 30 unuda sabah akşam koy internet kafeye. Hiçbirinde bir sorun yaşamazsın. Adam sanki 20K lık sistem toplamışta psu olarak bunu kullanmış. Salın şu psuları artık. Bu hazır sistemleri satan adamlar sıkıntılı mı sorun çıkartıp geri döneceğini sıkıntı yaşayıp iade alacaklarını bile bile bu sistemlere bunları koysunlar.
Güç kaynağı konusunda bir kullanıcıyı iyiye yönlendirmek kadar doğal bir durum olamaz. İnternet cafe ve hazır sistem satıcılarını örnek vermişsiniz ama en önemli konuyu atlamışsınız, maliyet düşürmek. Bu konu sadece güç kaynağı değil. Anakart, SSD, RAM gibi alanlarda da gözükür. Güç kaynağı ile sistem bileşenleri paralel düzlemde seçilir. Düşük bütçeli bir APU sisteminiz varsa güç kaynağından belirli oranda kısabilirsiniz. Ama RTX 3060 sisteme de "bir şey olmaz, kardeşim ya" diyerek Rampage seçmezsiniz. Forza ya da ETX serisinin bile eksikleri malumdur.

ASUS VG259qm 280 Hz 1 ms monitör.
Ryzen 5 3600 işlemci.
RTX 3060 12 GB ekran kartı.
ASUS B450M Pro TUF anakart.
Corsair Vengeance 3200 MHz 8x2 GB RAM.
Toshiba OCZ 480 GB SSD.
Rampage sailor kasa + 600W +80 Bronze PSU.
FPS farkı çok yoksa 1000 TL fazladan vermek istemiyorum.

AAA oyunlarda FPS farkı neredeyse olmaz. İşlemci odaklı oyunlarda fark görülebilir.

PSU değiştirilebilir. Eğer sorun yaşamıyorsanız sorun yok.

SSD veya HDD eklemesi yapabilirsiniz.

Bunun haricinde eğer AAA oyunlar oynuyorsanız bence değiştirmek yerine işlemciye (eğer soğutmanız var ise, çünkü yazmamışsınız) OC yapın.

@Uchiha Shisui'nin belirttiği gibi, internet kafelerin "maliyet düşürmek" dediğimiz bir faktörü daha var. PSU'ları salamayız, bunu bir insanın kalbini önemsiz görmek gibi bir şey olarak görün. 20K'lık sistem toplasa da 1K'lık sistem toplasa da PSU kalitesizse sistem stabilite sorunları yaşayabilir. Son cümledeki kısımda dediğiniz şeyde de yine internet kafe için dediğimiz yere geliyoruz. Uygun fiyatlı görünen sistemlerde hep şu 4 şeyden kısarlar:

-Anakart
-PSU
-RAM
-SSD

Geri
Yukarı