R5 3600X 1600TL ekran kartı önerisi

Bu vasat kart 8GB VRAM ile ne yapıyor çok merak ediyorum açıkçası.

Bilmem AMD'ye sor. Kendileri grafiklerle tek tek anlatmışlar mesela.

Radeon-RX-5500-XT-4-GB-vs-8-GB.jpg

Bu vasat kart 8GB VRAM ile ne yapıyor çok merak ediyorum açıkçası.
4GB versiyonu nedense 4GB VRAM'de sorun çıkarıyormuş 1650 superin aksine.

Bu grafiğe göre 2060 6GB ekran kartını tokatlıyor bu kart. Doğru mu?

Öyle bir şey göremedim. Sonuçlar 5500XT 4GB ve 5500XT 8GB üzerinden verilmiş. Mimari, VRAM, frekans tamamen ayrı şeylerdir. Bu açıdan bakarsak GTX 1050Ti ve 1650 Super'in aynı performansı vermesi gerekirdi.

Öyle bir şey göremedim. Sonuçlar 5500XT 4GB ve 5500XT 8GB üzerinden verilmiş. Mimari, VRAM, frekans tamamen ayrı şeylerdir. Bu açıdan bakarsak GTX 1050Ti ve 1650 Super'in aynı performansı vermesi gerekirdi.
Demek istediğim VRAM çok önemli değil. Sırf 8 GB VRAM var diye o kart 4 GB VRAM sahibi karttan daha üstün olmuyor.

Demek istediğim RAM çok önemli değil. Sırf 8 GB VRAM var diye o kart 4 GB VRAM sahibi karttan daha üstün olmuyor.

Kendi içerisinde ve dengi kartlarda oluyor. Örneği burada 5500XT 4GB, RX 580 8GB, RX 590 8GB ve 1060 6GB test edilmiş. Son oyun Red Dead Redemption 2'de 4GB VRAM yetersiz kaldığı için diğer oyunlarda kurduğu üstünlüğü bu oyunda kuramamış aynı ayarlarda.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ancak burada baktığımızda 5500XT 8GB'ın Red Dead Redemption 2'de fazla VRAM'inden gelen avantajla 1650 Super'in de üzerine çıktığını görüyoruz değerlerde. VRAM kullanımı 5GB yazıyor sağ tarafta örneğin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Kısaca VRAM günümüz oyunlarında daha değerli hale gelmeye başlıyor. Rekabetçi oyunlar için 4GB, AAA oyunlar için 6GB VRAM ve üzeri daha ideal. Gelecek nesillerde yavaş yavaş 4GB VRAM'in yerini 6GB VRAM'in alacağını düşünüyorum.

Kendi içerisinde ve dengi kartlarda oluyor. Örneği burada 5500XT 4GB, RX 580 8GB, RX 590 8GB ve 1060 6GB test edilmiş. Son oyun Red Dead Redemption 2'de 4GB VRAM yetersiz kaldığı için diğer oyunlarda kurduğu üstünlüğü bu oyunda kuramamış aynı ayarlarda.

Ancak burada baktığımızda 5500XT 8GB'ın Red Dead Redemption 2'de fazla VRAM'inden gelen avantajla 1650 Super'in de üzerine çıktığını görüyoruz değerlerde. VRAM kullanımı 5GB yazıyor sağ tarafta örneğin.

Kısaca VRAM günümüz oyunlarında daha değerli hale gelmeye başlıyor. Rekabetçi oyunlar için 4GB, AAA oyunlar için 6GB VRAM ve üzeri daha ideal. Gelecek nesillerde yavaş yavaş 4GB VRAM'in yerini 6GB VRAM'in alacağını düşünüyorum.
PUBG'de VRAM kullanımına rağmen arada %10 civarı fark var 1650 super önde.

PUBG'de VRAM kullanımına rağmen arada %10 civarı fark var 1650 super önde.

Rekabetçi oyunların neredeyse tamamında Nvidia kartların avantajı var. Bu 5600XT ve 5700XT için de aynı. Eşdeğer kartlarda Nvidia'nın performansı daha iyi bu tarz oyunlarda. Bazı oyunlarda ise AMD kartların performansı daha iyi. Optimizasyonla alakalı olabilir.

Alacak kişinin oynadığı oyun tarzına göre seçimi daha iyi olur bu nedenle diye düşünüyorum.

GTX 1650 Super indirim kovalarsanız GTX 1660 Super.
Bu kart ne kadar indirim olur ki en fazla tahminen sizce hocam?
10 Yıldır AMD kart kullanıyorum bende NVIDIA kullanmak istiyorum artık da uygun fiyat bulamıyorum malesef.
O fiyata en mantıklı 1650 super hatta daha ucuza bulunuyor 1300-1400 TL filan biraz daha koyman mümkünse 2000 TL civarı olan 1660 super.
Zaten 1650 Super 2000TL 1300-1400TL yok o kart hocam.
O fiyata en mantıklı 1650 super hatta daha ucuza bulunuyor 1300-1400 TL filan biraz daha koyman mümkünse 2000 TL civarı olan 1660 super.
1650 Super 6GB veya 8GB modelini bulamam değil mi bu fiyata 4GB önermedi kimse.
Ek olarak youtube izledim karşılaştırmaları 1650 Super ile RX 5500XT arasında pek fark yok incehesap genelde bu kartı indirime sokuyor diye bunu almak istemiştim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı