R5 3600X 4.2 GHz'de kalıyor

Boran Alp

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar. Ryzen 5 3600X işlemci ve MSI B450M-A PRO Max anakarta sahibim. Stok soğutucu kullanıyorum ve CPB'yi açınca 4.2 GHz'ye kadar çıkabiliyorum. Fakat işlemcimin Turbo hızı olan 4.4 GHz'ye neden çıkamıyorum? Bunu yaşayan ya da bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar selamlar. Ryzen 5 3600X işlemci ve MSI B450M-A PRO Max anakarta sahibim. Stok soğutucu kullanıyorum ve CPB'yi açınca 4.2 GHz'ye kadar çıkabiliyorum. Fakat işlemcimin Turbo hızı olan 4.4 GHz'ye neden çıkamıyorum? Bunu yaşayan ya da bilen varsa yardımcı olabilir mi?
Yanlış bilmiyorsam 4.4 tek çekirdek hızı o yüzden tüm çekirdekleri kullanınca geri azalıyor.

Normal bir durum stok soğutucuyla 4.2GHz gibi bir hıza çıktığına şükür etmelisin bence.
Sanırım öyle. Çünkü xfr teknolojisi barındıran bir işlemci. Yani fan verimliliği ile doğru orantılı hız aşırtmaya izin veriyor. Fakat yinede 4.4 turbo hızı olduğu için çıkabilir diye düşünüyordum acaba yanlış yaptığım bir ayar olamaz mı?
Benim Ryzen 5 2600'de öyle normalde 3.9 GHz yazıyor ama 3.75 GHz'de bende 4 GHz O.Cli kullanıyorum.
Evet bende manuel oc ile 4.5 i gördüm. Fakat turboda 4.4 ü yakalamak amacım
Benim R5 3600 stok sogutucusuyla 4.2 GHz'e kadar çıkıyor 70 80arası sıcaklık.
Ama bildiğim kadarıyla 3600 ün zaten turbo hızı 4.2 GHz. Sıcaklık değerleride gayet ideal.

Sanırım öyle. Çünkü XFR teknolojisi barındıran bir işlemci. Yani fan verimliliği ile doğru orantılı hız aşırtmaya izin veriyor. Fakat yine de 4.4 Turbo hızı olduğu için çıkabilir diye düşünüyordum acaba yanlış yaptığım bir ayar olamaz mı?

Evet bende manuel OC ile 4.5'i gördüm. Fakat Turbo'da 4.4'ü yakalamak amacım.

Manuel OC ile değerleriniz nasıldı Boran Bey? Bu arada yenisiniz galiba buralarda hoş geldiniz aramıza kardeşim.

Benim R5 3600 stok sogutucusuyla 4.2 GHz'e kadar çıkıyor 70 80arası sıcaklık.
Ama bildiğim kadarıyla 3600 ün zaten turbo hızı 4.2 GHz. Sıcaklık değerleride gayet ideal.
Yanlış bilmiyorsam 4.4 tek çekirdek hızı o yüzden tüm çekirdekleri kullanınca geri azalıyor.
Bu yüzden olduğunu hiç sanmıyorum. Çünkü her çekirdek bağımsız voltaj beslemesine sahip.
Manuel OC ile değerleriniz nasıldı Boran Bey? Bu arada yenisiniz galiba buralarda hoş geldiniz aramıza kardeşim.
Yalan olmasın 4.5 GHz de ciddi sıcaklıklar gördüm. Zaten bu yüzden amacım turbo sınırları dışına çıkmamak. En azından 4.4 e kadar bir hasar durumunda garanti kapsamında oluyor işlemci.

Bende 3600X var Izoly sıvı sogutucu var 240mm 4.9GHz gördüm 5.0 zorlamadım stabil çalıştı soğutucu ile alakalı olabilir.

Geri
Yukarı