R5 3600X Boşta aşırı ısınıyor

Mr. Beko

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba yaklaşık 3 ay önce yeni sistem topladım. Aldığımdan beri termal olarak hiçbir sıkıntı yaşamadım. Kasada 3 emiş 2 de egzoz fanı var fakat stok soğutucuyla kullandığım 3600X işlemcim boştayken biraz fazla ısınmaya başladı. Oyun oynarken 70-85 arası gidip geliyor fakat oyun oynamıyorken internette gezinirken veya müzik dinlerken de aynı derecelerde kalıyor ve fan devri de yüksek çalışıyor genel olarak. Bu yeni yeni son 2-3 haftadır olmaya başladı. Arka planda çok fazla program açık tutmuyorum. RAM ve CPU kullanımı boştayken %20 %30 arası oluyor fakat sıcaklık hep normale göre bir tık yüksek oluyor. Sadece 1 el League of Legends oynayıp yaklaşık 20-25dk internette gezindikten sonraki değerler:

Capture.JPG

Stok soğutucuyu yakında değiştirmeyi düşünüyorum fakat stok bile olsa bu değerlerdeki artışın bir sebebi vardır illaki diye düşünüyorum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler...

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam stok fan (stealth) biraz zayıf R5 için bile. Birde overclock vs. yaptınız mı ondan olabilir.
Maalesef stok fan kaynaklı. R5 3600 serisi baya ısınıyor stok fan ile. Forumda yığınla konu açıldı bunun hakkında.
Evet fanı değiştireceğim. Overclock hiç yapmadım. Tavsiye edebileceğiniz 300-400TL civarı sessiz ve serin çalışan tercihen rgb soğutucu var mıdır?

UV'den anlıyorsanız voltaj düşürebilirsiniz. CPB açık ise kapatabilirsiniz. En temizi stok soğutucudan kurtulup güzel bir soğutucu almanız olacaktır. Aynı işlemciye sahibim, stok fan ile oyunda 94 °C'yi gördükten sonra kule tipi soğutucu aldım, yükte 64 °C'yi geçmiyor artık.
Soğutucu olarak bunu tavsiye edebilirim, ben Duo olanı kullanıyorum sessiz ve performanslı çalışıyor.

Merhabalar iyi geceler,
AMD Ryzen 5 3600X serisi sürekli ve agresif bir şekilde Turbo Boost yaptığı için çok ısınıyor diye düşünüyorum. Arka plan uygulamalarından gelen komutları hızlıca yerine getirmek için yapıyor olsa gerek. Anakartınızın BIOS'unda voltaj düşürerek yani underclock yaparak veya daha iyi bir soğutucu takarak serin çalıştırabilirsiniz. Her neyse sıcaklık olarak 90C'yi gormezseniz pek sıkıntı değil diye düşünüyorum. (sisteminiz hayırlı olsun bu arada)

UV'den anlıyorsanız voltaj düşürebilirsiniz. CPB açık ise kapatabilirsiniz. En temizi stok soğutucudan kurtulup güzel bir soğutucu almanız olacaktır. Aynı işlemciye sahibim, stok fan ile oyunda 94 °C'yi gördükten sonra kule tipi soğutucu aldım, yükte 64 °C'yi geçmiyor artık.
Soğutucu olarak bunu tavsiye edebilirim, ben Duo olanı kullanıyorum sessiz ve performanslı çalışıyor.
Overclock, voltaj vs. işlerine girişmeyi pek istemiyorum. Yeni soğutucu alacağım. %90 kule tipi alacağım fakat AMD'nin Wraith Prism soğutucusu da aklımı çelmiyor değil.
Merhabalar iyi geceler,
AMD Ryzen 5 3600X serisi sürekli ve agresif bir şekilde Turbo Boost yaptığı için çok ısınıyor diye düşünüyorum. Arka plan uygulamalarından gelen komutları hızlıca yerine getirmek için yapıyor olsa gerek. Anakartınızın BIOS'unda voltaj düşürerek yani underclock yaparak serin çalıştırabilirsiniz. Her neyse sıcaklık olarak 90C'yi gormezseniz pek sıkıntı değil diye düşünüyorum. (sisteminiz hayırlı olsun bu arada)
Valla şuana kadar hiç 90'ı görmedim en fazla 87-88. Teşekkür ederim bu arada

Overclock, voltaj vs. işlerine girişmeyi pek istemiyorum. Yeni soğutucu alacağım. %90 kule tipi alacağım fakat AMD'nin Wraith Prism soğutucusu da aklımı çelmiyor değil.

Vallahi şu ana kadar hiç 90'ı görmedim en fazla 87-88. teşekkür ederim bu arada.

Soğutucu olarak AMD Wraith Prism pek F/P bir ürün değil daha iyisini daha ucuza da bulabilirsiniz.

Ama işin içine ekosistem ve gösteriş katmak isterseniz orası ayrı.

AMD stok macunu çok hızlı kuruyor. Hatta değiştirirken işlemcine yapıştığından dolayı en çok pin eğilmesi vakası bu yüzden oluyor. Vidaları açtıktan sonra fanı yukarıya çekersen işlemcinle birlikte gelecek ne kadar kilitli olsa bile. O yüzden soğutucuyu çekmeden önce soğutucuyu işlemci etrafında döndürerek macunu kırman lazım. Biraz termal macun nasıl değiştirilir cevabı oldu ama sorun macundan kaynaklı. Zaten değiştireceksin her türlü o yüzden bu olaya dikkat etmen için yazdım.

Kesinlikle stok soğutucudan kurtulmam gerektiğini bir görselle daha kanıtlıyorum:
Capture.JPG

Bunlar da bilgisayarı ilk açtığımda daha hiçbir programı çalıştırmadan direkt HWMonitörü açtığımdaki değerler. Alet sanırım tamamen kafasına göre soğutuyor. Oyun içinde bundan daha düşük sıcaklıklarda da çalışabiliyor. Ama masaüstünde nedense mininmum 80 derece. Gerçekten saçmalık!

Dosya Ekleri

• Capture.JPG
    Capture.JPG
    87,2 KB · Görüntüleme: 16

Geri
Yukarı