R5 3600X CoreTemp değerleri normal mi?

tire20

Femtopat
Daha fazla  
Ryzen 5 3600X işlemci var stock fanlı. İşlemci fanı hızlanıyor 1-2 saniye sonra geri yavaşlıyor, sürekli böyle devam ediyor. Sıcaklık 70'e çıkıyor, geri 57-60'lara düşüyor. Sonra tekrar 70 oluyor. Bu yüzden fan sürekli hızlanıyor, yavaşlıyor. CoreTemp değerleri videoda bir bakabilir misiniz? OC yapmadım, sistem daha yeni hazır aldım. Oyunda değil normal kullanımda oluyor. (Yakında sıvı soğutma almayı düşünüyorum ne olursa olsun.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemcinizin boştaki ve yükteki değerlerini paylaşabilir misiniz?
Yükte 70-80'lerde dolanması son derece doğaldır. Fan hızınızın artıp azalması gayet normal. BIOS üzerinden fan ayarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Sıvı soğutma aldım. Sürekli değişiyor derecesi. İnternette sayfa değiştirince bile fan sesi inip çıkıyor. Bu da böyle bir işlemci demek ki. Voltajı düşürüp dengeli çalışmasını sağlayanlar var, performans kaybı bence değmez. 5600X'e geçmeyi düşünüyorum. MSI coreliquid 360R ile Cinebench R23 stres testinde en yüksek 70.3 dereceyi gördü. 95W'lık bir işlemci olduğu için sıcak çalışıyor. 65W'lık Ryzen'lar bu kadar ısınmıyor.
Stok fan ile aynı test 78-80 derecelerdeydi.

3600X işlemcim var benim de maalesef boşta iken 40 küsur derecelerde stok fan kullanıyorum 2700 RPM civarı boşta herhangi bir OC vs yapmadığım halde 4GHz altına düşmüyor ayarlardan en yüksek işlemci kullanma durumunu yüzde 95 yaptığım zaman 3.5 GHz'e düştü onun dışında aşırı derece voltaj dalgalanması var bende bu durumdan müzdaribim umarım çözüm bulabiliriz.

Dosya Ekleri

• resim_2020-12-04_235249.png
    resim_2020-12-04_235249.png
    117,1 KB · Görüntüleme: 29
İşlemcinizin boştaki ve yükteki değerlerini paylaşabilir misiniz?
Yükte 70-80'lerde dolanması son derece doğaldır. Fan hızınızın artıp azalması gayet normal. BIOS üzerinden fan ayarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz.
Oyunlarda 70-76 arasi oluyor derece boşta iken 55-70 arasi surekli gidip geliyor gidip geldiği icin de fan hizlanip yavasliyor sürekli rahatsiz ediyor insani ister istemez. Fan ayalarini bu sekilde yaptım sıkıntı cikarmi

Oyunlarda 70-76 arasi oluyor derece boşta iken 55-70 arasi surekli gidip geliyor gidip geldiği icin de fan hizlanip yavasliyor sürekli rahatsiz ediyor insani ister istemez. Fan ayalarini bu sekilde yaptım sıkıntı cikarmi

Sıcaklık değerlerinizi takip edin. Boşta iken halen yüksek dereceler görüyorsanız fanı %50 nin altına düşmeyecek şekilde bir ayarlama yapın. Ben stok fan kullanırken hep %100 çalıştırıyordum.
Sıcaklık değerlerinizi takip edin. Boşta iken halen yüksek dereceler görüyorsanız fanı %50'nin altına düşmeyecek şekilde bir ayarlama yapın. Ben stok fan kullanırken hep %100 çalıştırıyordum.

Bir de ryzenmaster programından değerlerinize tekrar bakın. Daha doğru sonuç veriyor gibi geliyor bana o yüzden ryzenmaster kullanıyorum.

Sıcaklık değerlerinizi takip edin. Boşta iken halen yüksek dereceler görüyorsanız fanı %50 nin altına düşmeyecek şekilde bir ayarlama yapın. Ben stok fan kullanırken hep %100 çalıştırıyordum.

Bir de ryzenmaster programından değerlerinize tekrar bakın. Daha doğru sonuç veriyor gibi geliyor bana o yüzden ryzenmaster kullanıyorum.
Sürekli %100 de calisinca sıkıntı cikarmi
Ryzenmaster a da bi bakayim tesekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı