R5 3600X için ekran kartı önerisi

• Konuyu başlatan Redfoo
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 691
-Işlemci: Ryzen 5 3600X (stok fan)
-Ekran kartı: Palit GTX 1080 Dual OC 8 GB 256Bit GDDR5X.
-RAM: G.Skill 16 GB 3000MHz (2x8)
-Anakart: MSI B450M PRO-VDH Max.
-HDD: 2TB Dell.
-SSD: Patriot Burst 240GB.
-Monitör: LG 27MK400H 27" 1920x1080 2ms FreeSync.
-Kasa: Cooler Master Masterbox MB501L 600W.

Merhabalar, yukarıda belirttiğim sistemi 7 ay önce toplamıştık, ekran kartını bir tanıdıktan ikinci el almıştım. Soğutma performansından pek memnun değilim ve son zamanlarda da fanları düzgün çalışmamaya başladı, teki takılıyor neredeyse hiç dönmeyecek kıvamda, ayrıca garip bir ses çıkarıyor. Genellikle FPS oyunları oynuyorum ve Valorant gibi oyunlarda bile 80+ derecelerde geziyorum. Velhasıl, bu sisteme alabileceğim en uygun ekran kartı ne olmalıdır? Şimdiden teşekkür ederim, hatam olduysa affola.

3050 Ti'da tanıtılacak biraz beklemek güzel olur.

3050ti-3060-3060ti tarzı modellerde ise bir fikrim yok pek araştırmadım ama bir süre beklenebilir gibi. Acele söz konusu değil lakin kart elimde kalacakmış gibi hissettiriyor :)
Peki yeni tanıtılacak kartların 4-4.5k bütçe ile alınabileceğini düşünüyor musunuz yoksa yine 2000 serisi kartlara bakmak mı mantıklı olur?

Ek olarak tekrardan sorayım: 8gb 256bit karttan 6gb 192bit karta geçmekte ne gibi farklar olabilir, zira pek bir bilgim yok.

3050ti-3060-3060ti tarzı modellerde ise bir fikrim yok pek araştırmadım ama bir süre beklenebilir gibi. Acele söz konusu değil lakin kart elimde kalacakmış gibi hissettiriyor :)
Peki yeni tanıtılacak kartların 4-4.5k bütçe ile alınabileceğini düşünüyor musunuz yoksa yine 2000 serisi kartlara bakmak mı mantıklı olur?
O bütçelerin boş kalmaması lazım. Mantıken gelir. Tavsiyem kartlar tanıtılana kadar paranızı dolara çevirip beklemeniz. Oluşabilecek maddi kaybı da önlemiş olursunuz. Türkiye piyasasının bugünü ile yarını bir olmuyor.

Ek olarak tekrardan sorayım: 8gb 256bit karttan 6gb 192bit karta geçmekte ne gibi farklar olabilir, zira pek bir bilgim yok.
VRAM değeri ve bit değeri yeni kartlarda çok önemli değil, önemli olan mimarisi. Örneğin 1080Tİ 11 GB, RTX 3060 Tİ 8 GB VRAM'e sahip fakat 3060Tİ 1080Tİ'a göre neredeyse 2 kat fazla performans veriyor.

O bütçelerin boş kalmaması lazım. Mantıken gelir. Tavsiyem kartlar tanıtılana kadar paranızı dolara çevirip beklemeniz. Oluşabilecek maddi kaybı da önlemiş olursunuz. Türkiye piyasasının bugünü ile yarını bir olmuyor.
Evet mantıklı. Yatırım tavsiyeniz için ayrıca teşekkür ederim lakin ben başka türden bir yatırım yapıyorum. Piyasaları takip etmek gerçekten güç.
VRAM değeri ve bit değeri yeni kartlarda çok önemli değil, önemli olan mimarisi. Örneğin 1080Tİ 11 GB, RTX 3060 Tİ 8 GB VRAM'e sahip fakat 3060Tİ 1080Tİ'a göre neredeyse 2 kat fazla performans veriyor.
Aydınlatıcı oldu, teşekkür ederim.
Cevap yazan, yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür eder iyi forumlar dilerim.

Biraz daha ekleyip RTX 3060Ti almaya bakın.
1080p monitörüm var ve bu ekran kartında darboğaz vs sözkonusu olur mu r5 3600x ile?

Geri
Yukarı