R5 3600X ile RTX 3060 uyumlu mu?

Tr0llsXS

Hectopat
Merhaba. Benim sistemimde ekran kartı bozuk 6 ay kadar bir süredir ve tamir ettirip satmayı falan düşünüyorum. Ancak yeni bir ekran kartı almam lazım. Direkt kasa alacaktım aslında ama istediğim kasaların stoğu bitti ve her şeyin fiyatı bir anda tekrar yükseldi. Bu yüzden yeni bir ekran kartı alacağım. Tek başına internette baktım birazcık ama ne zaman RTX 3060'lı sistemlere baksam hepsinde R5 3600 var, hiç R5 3600X yok. Ben de düşündüm ki acaba şu anki sistemime taksam bir problem olur mu? Önceki ekran kartı bozuk olduğu için bunu takınca bu da bozulur mu diye içimde şüpheler var, şöyle sistemin anakart ekran kartı ve RAM'lerini yazayım, cevaplayabilirseniz çok güzel olur.

GIGABYTE B450M S2H 3600MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA mATX Anakart
GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı
AMD RYZEN 5 3600X 3.8GHz 32MB Önbellek 6 Çekirdek AM4 7nm MPK İşlemci
GSKILL 16GB (2x8GB) Trident Z Neo RGB 3600MHz CL18 DDR4 Dual Kit Ram

Almayı düşündüğüm ekran kartı; ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3060 OC V2 GDDR6 12GB 192 Bit LHR Ekran Karti | ITOPYA

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun olmaz. İşlemci ekran kartı uyumu diye bir şey yokdur, işlemci ekran kartı darboğazı vardır ve şu anki sisteminde bu durum söz konusu değildir.

Sorun olmaz. İşlemci ekran kartı uyumu diye bir şey yokdur, işlemci ekran kartı darboğazı vardır ve şu anki sisteminde bu durum söz konusu değildir.
youtubedan videolar izledim 2k 4k bile oyun oynuyorlar full ayarlarda bu 3060 ve 3600 ile ben direk alsam 1660 ı çıkarıp 3060 ı taksam bir sorun olmaz o zaman 3600x ile stabil belki dahada iyi çalışırlar değilmi

Sorun ekran kartındaysa yeni ekran kartı neden bozulsun?

Birlikte iyi çalışırlar hatta fit olurlar ancak işlemci gereksinimi yüksek oyunlarda bir tık dalgalanmalar yaşanabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı