R5 3600X işlemciye 88 derecede zarar gelir mi?

370335

Hectopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, bir anda BIOS uyarı verdi. Termal macunu yeniledim hemen bilgisayarı kapayıp. Elim ayağım titriyor. Zarar var mıdır, ne olur?

Sürekli 88 derecede olması CPU için iyi bir durum değil. Sorunu çözüp normal derecelere indirdiyseniz bir sorun olmaz ama sorunu çözmeden tekrar kendi haline bırakmanızı önermem.

Bir zarar gelmez, çok çok uzun süre kullandıysanız uzun vadede işlemcinin ömrünü etkileyebilir, tartışmalı bir konu bu zaten... Onun dışında merak etmeyin. 95 dereceden itibaren işlemci zarar gelmesin diye kendini kapatıyor zaten. AMD'nin verdiği max. sıcaklık değeri de 95.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürekli 88 derecede olması CPU için iyi bir durum değil. Sorunu çözüp normal derecelere indirdiyseniz bir sorun olmaz ama sorunu çözmeden tekrar kendi haline bırakmanızı önermem.

Sorun çözüldü. Şu an sabit 58 derece kullanıyorum ama 85-88 derece kullandığım 1'e haftalık dilimde bir sıkıntı olmuş mudur?
@Yener K. hocam bakar mısınız?
@tristessehivernale

Sorun çözüldu şu an sabit 58 derece kullanıyorum ama 85 88 derecekullandığim 1'e haftalık dilimde bir sıkıntı olmuş mudur?
@Yener K. hocam bakar mısınız acil.

Bir sıkıntı olmaz, uzun vadede işlemci ömründen yer. 58 derece boştaki değeri ise bana yine fazla gibi geldi eğer yük altındaysa normal bir değer. Eğer sorunu çözdüyseniz bir sorun olmaz, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bir sıkıntı olmaz, uzun vadede işlemci ömründen yer. 58 derece boşta ki değeri ise bana yine fazla gibi geldi eğer yük altındaysa normal bir değer. Eğer sorunu çözdüyseniz bir sorun olmaz, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yük altındaki değer.
Sabit 85-88 dereceler ömür açısından iyi değil fakat ciddi derecede bir sorun teşkil etmez. CPB kapatarak mı çözdünüz?

Hayır, termal macunla çözdüm sorunu fakat panik halindeyim hocam.
@Sir Benjamin

Geri
Yukarı