R5 3600X overclock yapılırsa GPU yükü düşer mi?

WoLFLycris

Femtopat
Daha fazla  
RAM
32GB Ventage
Ekran kartı
AMD 6700XT
Anakart
MSI B450 Gamingplus max
İşlemci
AMD RYZEN 3600x
Merhaba,

3600X AMD işlemcisine sahibim. Ryzen Master'dan Game Mode'u açtığımda saat hızı 4.20 GHz'e çıkıyor. Ancak, sorunum şu: İşlemciyi overclock yaparken ekran kartının yükünü hafifletiyor mu, yani işlemci bir 5600X'e benzemeye mi başlıyor?

Daha önce RX580 kullanırken herhangi bir ses sorunu yaşamıyordum. Ancak, overclock işleminden önce ve sonra YouTube gibi platformlarda bir şey dinlerken sesde parazitlenme oluyor. Şu anda durumu anlayamadım. Sürücüleri sildim ve tekrar yükledim ancak sorun devam ediyor. Genellikle yük altındayken bu sorun oluşuyor, bazen ise boştayken ses parazitleniyor. Bu işlemci ve ekran kartı dengesizliğinden mi kaynaklanıyor? Yani ne kadar overclock yapılırsa yapılsın, hala bir kayıp yaşanıyor mu?

Dosya Ekleri

• bottleneck.png
    bottleneck.png
    132 KB · Görüntüleme: 17
GHz'leri 5600 seviyelerine uğraşsa da tabii ki aynı gücü vermeyecektir. İşlemcin o ekran kartına darboğaz yaratabilir de yaratmayabilir de. Tam ucu ucuna yetebilir. Isıların ve voltajın ne durumda?
Overclock, yük almak için değil aksine tam performans almak için yapılıyor. Senin ekran kartına yetmeyen bir işlemciyle tam performans elde edemezsin bu sebeple clock hızını arttırıp yettirmeye çalışıyorsun. 3600X'in4.4GHz'ye kadar zaten Turbo desteği var. Ryzen Master üzerinden all Cores'u seçip optimize et. Isı değerlerine bak ve yük altında testini yap yoksa kötü sonuçlar çıkabilir.

İşlemciye OC yaptıgın zaman GPU kullanımı azalmaz, artar ki bu olması gerekendir. İslemci ne kadar güclenirse ekran kartını o kadar kolay tam yüke sokar.
Sistemim bu şekildeyken darbogaz gibi sorun yaşamam demi herhangi bir işlemci degişimine ihtiyacım yok o zaman? Birde bu sesdeki parazitlenme için bir öneriniz varmı?

Dosya Ekleri

• 2.jpg
    2.jpg
    97,9 KB · Görüntüleme: 13
  • Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    86,5 KB · Görüntüleme: 11
GHz'leri 5600 seviyelerine uğraşsa da tabii ki aynı gücü vermeyecektir. İşlemcin o ekran kartına darboğaz yaratabilir de yaratmayabilir de. Tam ucu ucuna yetebilir. Isıların ve voltajın ne durumda?
Overclock, yük almak için değil aksine tam performans almak için yapılıyor. Senin ekran kartına yetmeyen bir işlemciyle tam performans elde edemezsin bu sebeple clock hızını arttırıp yettirmeye çalışıyorsun. 3600X'in4.4GHz'ye kadar zaten Turbo desteği var. Ryzen Master üzerinden all Cores'u seçip optimize et. Isı değerlerine bak ve yük altında testini yap yoksa kötü sonuçlar çıkabilir.
Degerler ısı degeri stress testinde 80de duruyor ve sonrasına başarılı yazıyor yanlışmı yaptım bilmiyorum. All cores yoktu bunu seçtim. Dediginiz gibi dengelemek için overclock yapıyorum performansdan ziyade darbogaz olmaması icin islemci performansını arttırıp 2 sinide eşit düzeyde tutmaya çalışıyorum

1080p icin 3600X yeterli düzeyde besleyemez RX6800'i.
6800x mi hocam 6700xt mi? 6700xt içindemi geçerli yoksa

Dosya Ekleri

• ısı degerleri.jpg
    ısı degerleri.jpg
    105,4 KB · Görüntüleme: 9
Degerler ısı degeri stress testinde 80'de duruyor ve sonrasına başarılı yazıyor yanlışmı yaptım bilmiyorum. All cores yoktu bunu seçtim. Dediginiz gibi dengelemek için overclock yapıyorum performansdan ziyade darbogaz olmaması icin islemci performansını arttırıp ikisini de eşit düzeyde tutmaya çalışıyorum.

6800X mi hocam 6700XT mi? 6700XT içindemi geçerli yoksa.

R5 3600-3600X'in 1080p icin sınırı maksimum 6700'dür.

Yani hocam bu işlemciyle gidebilirim dogrumudur yeni almaya gerek yok yinede performansını arttırsam 5600x yada ryzen 7 5800x alsam uygun olur mu? Birde bu sorunlarda anakartın önemi oluyormu?

Yani hocam bu işlemciyle gidebilirim dogru mudur yeni almaya gerek yok yine de performansını arttırsam 5600X ya da Ryzen 7 5800X alsam uygun olur mu? Bir de bu sorunlarda anakartın önemi oluyor mu?

Darbogaz ile anakartın alakası yok denilebilir islemci güc beslemesi dısında. RX 6800 XT icin R5 5600 veya R7 5700X alabilirsin.

Darbogaz ile anakartın alakası yok denilebilir islemci güc beslemesi dısında. RX 6800 XT icin R5 5600 veya R7 5700X alabilirsin.
Rush 750watt bir psu var calculate den baktıgımda sorun çıkmamıştı ama anlamadığım ekran kartı taktıktan sonra arka planda müzik çaldıktan sonra neden ses parazitleniyor. :(

Geri
Yukarı