Çözüldü R5 3600X PC açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

emretartici

Centipat
Tüm bileşenleri, Technopat YouTube kanalından takip ederek kurdum. Ancak kasanın güç tuşuna bastığımda sistem hiçbir tepki vermedi. Güç tuşunun bozuk olduğunu düşünüp anakarttaki Power pinlerine kısa devre yaptırarak yeniden denedim olmadı. Anakartta problem olabileceğini düşünerek başka bir anakartla tekrar denedim ancak sonuç yine aynı. Tüm kabloların doğruluğunu defalarca kez kontrol ettim. Anakartın ve ekran kartının ışığı yanmasına rağmen kasanın güç tuşunun LED'i yanmıyor, işlemci fanı ve kasa fanlar dönmüyor, sistem başlamıyor.
Sorun nerede olabilir?

Kasa: Corsair Carbide 275r.
Anakart: MSI X470 GAMING Plus MAX/Asus ROG STRIX B450-E GAMING.
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600X.
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RX 5500 XT.
RAM: Corsair 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16.
PSU: Corsair VS650 650W 80+
SSD: XPG aSX6000PNP-512GT-C 512 GB.

Çözüm
Başka bir PSU ile denedim yine olmadı. En sonunda pes ettim bir teknik servise götürdüm ve BIOS güncellemesi yaptılar PC açıldı. 😅 sorun çözüldü teşekkürler.
Hayır yanmıyor.
Anakartın kutusunda "son BIOS güncellemesiyle 4400MHz RAM desteği Ryzen 3. nesil işlemcilerle desteklenir." ve "AMD Ryzen 3000 desktop ready" yazıyor.

3000 ready yazıyorsa işlemciniz ile uyumludur. Flash BIOS varsa yine de son sürüm güncelleyip deneyin. Technopat kanalında bulabilirsiniz sorun düzelmez ise RAM anakart ile uyumlu olmayabilir. Corsair RAM'lerde bu sorunlar olabiliyor.

3000 ready yazıyorsa işlemciniz ile uyumludur. Flash BIOS varsa yine de son sürüm güncelleyip deneyin. Technopat kanalında bulabilirsiniz sorun düzelmez ise RAM anakart ile uyumlu olmayabilir. Corsair RAM'lerde bu sorunlar olabiliyor.

PC'yi başlatmadan BIOS güncellemesi yapılabiliyor mu? Sorum saçma gibi duruyorsa kusura bakmayın çünkü bu konularda fazlasıyla bilgisizim.

Flash BIOS desteği varsa evet. Sadece anakart ve 24 pin bağlantısını yapmak yeterli.

Maalesef flash BIOS desteklemiyormuş.
Acaba PSU'da bir sıkıntı olabilir mi? Yani anakartın ışığı yanıyor ancak kasanın güç düğmesinin LED'i yanmıyor. Anakarta kısa devre yapıp çalıştırmaya çalışınca da tepki vermiyor.

Başka bir PSU ile denedim yine olmadı. En sonunda pes ettim bir teknik servise götürdüm ve BIOS güncellemesi yaptılar PC açıldı. 😅 sorun çözüldü teşekkürler.

Çözüm
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı