R5 3600X sıcaklık değerleri normal mi?

lysander

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Arkadaşlar herkese selam. Ryzen 5 3600X işlemcim ve ASUS ROG STRIX X570-E GAMING anakartım var. Corsair H115I RGB Platinum sıvı soğutma ve bunu işlemciye takarken ise thermal grizzly kryonaut marka termal macun kullandım. Bağlantıları kontrol ettim ve sıvı soğutucunun bağlantısını doğru yaptığımı gördüm herhangi bir problem yok görünüyor. Şimdi size 2 adet görüntü paylaşacağım bir tanesi AIDA64 ile stres testi ile elde ettiğim sonuç diğeri ise PC yeni açıldığında idle durumda 10dk geçtikten sonraki sonuç. Bu idle durumda PC üzerinde başlangıç seçeneklerinde dahil olan programlar bile açık değildi.

Stres Testi Sonuçları.PNG

Idle.PNG

Bu sıcaklıklarda bir problem olduğu aşikar. BIOS ayarlarından yapmam gereken ya da sizlerin önereceği bir yöntem var mıdır? Gerçekten sinirimi bozuyor bu değerler yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • CPB açık mı?
  • Soğutucu montajı doğru yapıldı mı?
  • Termal macun düzgün sürüldü mü?
CPB açık.
Soğutucu ve termal macun işlemini doğru yaptığımı düşünüyorum. Aksi durumda yük altında 90 derecelere kadar çıkmasını beklerdim.
CPB kapattığım zaman volt değerleri 1.1'lere kadar düşüyor. Sıcaklık ise 45 derecelere kadar geriliyor. Fakat bu değere ulaşmak için sıvı soğutucunun fanlarını max ayarlara çekmem gerekti acaba kaç dereceye düşecek diye test etmek amaçlı.
Pompa hızını arttır.

Macunu kalın sürmüş olabilir misin diyeceğim macun zaten 1 gram. :D

Voltajı ve frekansı elle sabitle.
ICUE programında pompa hızını arttırabileceğim seçeneğe bakacağım. Fan hızını balanced ya da extreme yaparken pompayı seçemiyorum çünkü. Dediğiniz gibi macunu çok kalın sürebilme imkanım yok daha önce aynı işlemi çok kez yapmışlığım var aslında yine de tekrar tekrar video izleyerek yapıyorum ama sonuç bu şekilde maalesef.

CPB kapatıp manuel bir şekilde GHz ve V ayarı girmen daha doğru. Direkt CPB kapatmak %10-15 kadar işlemcinde performans kaybı oluşturuyor. Çünkü sabit olarak 3.8 GHz çalışıyor CPB kapatırsan. Sıcaklıkların düşüyor ancak otomatik OC yapmadığı için performans kaybın da oluyor.

CPB kapatıp manuel bir şekilde GHz ve V ayarı girmen daha doğru. Direkt CPB kapatmak %10-15 kadar işlemcinde performans kaybı oluşturuyor. Çünkü sabit olarak 3.8 GHz çalışıyor CPB kapatırsan. Sıcaklıkların düşüyor ancak otomatik OC yapmadığı için performans kaybın da oluyor.
Manuel undervolt ya da OC işlemini yüzlerce kez okudum belki ama bir türlü cesaret edip ya da zaman bulup yapamadım. Sanırım bu hafta sonu yapmam gerekecek. İşlemlerin yapılması konusunda öneriniz sonrasında test etmemiz gereken özellikle şu program diyeceğiniz şeyler var mı ? Ryzen master ile manuel voltaj Ghz değerleri girip aida ya da occt ile test yapıp stabil versiyon bulduktan sonra bunların bios üzerinden yazılması bildiğim kadarıyla.

BIOS üzerinden yapmak daha mantıklı olur.
Bu işlemci ve soğutucu ile kaç volt'a kadar düşebilirim sizce ve bu senaryoda alabileceğim max GHz ne kadar olur ? Clock Turner diagnostic sonuçlarım eklediğim görseldeki gibi. Anakartımı değiştirdim duruma bir etkisi olur mu testi yeniden yapmam gerekir mi ?
1610030713964.png

Yeni anakartım ile testi tekrarladım sonuç değişmedi bu arada bilgi vermek istedim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı