R5 3600X ve RTX 2060S Düşük FPS

wormanizer

Kilopat
Yaklaşık bir ay önce aşağıda bulunan sistemi aldım fakat birkaç tane olay kafama takıldı. Öncelikle ilk mesele FPS, sanki oyunlarda alması gereken FPS'den daha düşük FPS alıyormuş gibi hissediyorum. Örneğin LOL'de FPS en Full ayarlarda 180-230 arasında gidip geliyor sizce de az değil mi? İkinci bir sorun açılış hızı. Sistemde M.2 SSD olmasına rağmen bilgisayar 22-23 sn civarında açılıyor bu düşük gibi geldi biraz. Diğer bir konu ise ekran kartının fanlarından gelen ses. Sanki bir yere sürtüyormuş gibi bir ses çıkartıyor, özellikle fanın hızını en yavaşa çektiğimde yani fan yavaş dönerken bu ses kendini çok belli ediyor. Dönerken sanki bir yere sürtüyor gibi grrrt grrrrt diye ses çıkartıyor. Bana bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
2 X XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
1 X AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci MPK.
1 X Gigabyte GeForce RTX 2060 Super Windforce OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı.
1 X Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB fanlı midtower Gaming kasa.
1 X MSI B450-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA ATX anakart.
1 X Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)

Son düzenleyen: Moderatör:
Yaklaşık bir ay önce aşağıda bulunan sistemi aldım fakat birkaç tane olay kafama takıldı. Öncelikle ilk mesele FPS, sanki oyunlarda alması gereken FPS'den daha düşük FPS alıyormuş gibi hissediyorum. Örneğin LOL'de FPS en Full ayarlarda 180-230 arasında gidip geliyor sizce de az değil mi? İkinci bir sorun açılış hızı. Sistemde M.2 SSD olmasına rağmen bilgisayar 22-23 sn civarında açılıyor bu düşük gibi geldi biraz. Diğer bir konu ise ekran kartının fanlarından gelen ses. Sanki bir yere sürtüyormuş gibi bir ses çıkartıyor, özellikle fanın hızını en yavaşa çektiğimde yani fan yavaş dönerken bu ses kendini çok belli ediyor. Dönerken sanki bir yere sürtüyor gibi grrrt grrrrt diye ses çıkartıyor. Bana bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
2 X XPG 8 GB Gammix D30 kırmızı 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
1 X AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci MPK.
1 X Gigabyte GeForce RTX 2060 Super Windforce OC 8 GB GDDR6 256 Bit ekran kartı.
1 X Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB fanlı midtower Gaming kasa.
1 X MSI B450-A PRO Max 4133MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA ATX anakart.
1 X Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)

Gerçekten bir sorun olup olmadığını anlamak için daha üst seviye oyunlarda tüm ayarları sona getirerek denemelisiniz. Bu sayede hem işlemci hem ekran kartı kendi limitlerine kadar zorlanacaktır. Yada test programları ile de kontrolünü yapabilirsiniz. Ekran kartında da fanları durdurma özelliği varsa boşta kontrolünü yapabilirsiniz. Eğer fanlar çalışmıyor iken ses gene gelirse coil whine olmuş olabilir.

Gerçekten bir sorun olup olmadığını anlamak için daha üst seviye oyunlarda tüm ayarları sona getirerek denemelisiniz. Bu sayede hem işlemci hem ekran kartı kendi limitlerine kadar zorlanacaktır. Yada test programları ile de kontrolünü yapabilirsiniz. Ekran kartında da fanları durdurma özelliği varsa boşta kontrolünü yapabilirsiniz. Eğer fanlar çalışmıyor iken ses gene gelirse coil whine olmuş olabilir.
Hocam hangi oyun veya programı önerirsiniz test etmek için ? Ekran kartının fanını durduğunda ses kesiliyor onu denedim ,hatta fanlardan 1 tanesi yapıyor sesi kasanın arkasından tarafta olan fan.

Ilk basta islemci testi icin varsa cs go en low ayarlarda girin fps sinirini acin ortalama fps i doyleyin ekran karti testi icin bf5 call of duty rainbow gibi oyunlara girip ayarlari fulleyin ordaki ortalama fps i soylerseniz herhangi bir sorun var mi ortaya cikar

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı