R5 3600X ve RX 5600 XT sistemde AC Odyssey CPU ve GPU kullanım değerleri normal mi?

PanzerTR

Megapat
Makaleler
20
GPU: AMD RX 5600 XT.
CPU: AMD Ryzen 5 3600X.
RAM: XPG 8x2 3000MHz.
Anakart: B450M Dragon (OC)
Sistem bu şekilde kullanımlar ise aşağıda:
GPU kullanımı:%99.
CPU kullanımı: %55 ortalama 60'da oluyor 40'da.
Oyun ayarları: 2K çözünürlük (maalesef ekran kartım sorunlu olduğundan bu çözünürlük şart)
Kalan ayarlar çok yüksek yapınca ne verdiyse artık 1-2 ayarı düşürdüm orta derecede etki edecek ayarları.
Aslında bu kullanımlar bana normal göründü ama nedense drop yiyorum.

GPU: AMD RX 5600 XT.
CPU: AMD Ryzen 5 3600X.
RAM: XPG 8x2 3000MHz.
Anakart: B450M Dragon (OC)
Sistem bu şekilde kullanımlar ise aşağıda:
GPU kullanımı:%99.
CPU kullanımı: %55 ortalama 60'da oluyor 40'da.
Oyun ayarları: 2K çözünürlük (maalesef ekran kartım sorunlu olduğundan bu çözünürlük şart)
Kalan ayarlar çok yüksek yapınca ne verdiyse artık 1-2 ayarı düşürdüm orta derecede etki edecek ayarları.
Aslında bu kullanımlar bana normal göründü ama nedense drop yiyorum.
O oyunda drop olması kaçınılmaz ne yazık ki. Ben de yaşıyorum.

50-70 Arası diyeyim aslında video koyacaktım ama beceremedim. Normal diyeceğinizi biliyordum anlamadığım şey drop yemem.
O oyunda drop olması kaçınılmaz ne yazık ki. Ben de yaşıyorum.
Başarısız optimizasyon... Anlıyorum.
İşlemci frekansı nerelerde geziyor? O anakart için Ryzen 5 3600X çok fazla gelir.
Anakart, PSU, Ekran kartı ve kasamdan memnun değilim zaten ama değiştirecek param yok.

Son düzenleme:
Artı -1 Eksi
Hocam bir kere B450M Dragon anakart sistemi boot etsin yeter kafasında bir anakart, işlemci yüksek frekanslara boostlandığında VRM'ler ısınacağı için tam frekansına çıkamıyor. 2 tane yeni fan alın, kasanın üst tarafına havayı dışarı atacak şekilde, 1 tanede ön veya alt tarafa hava alacak şekilde konulamdırın.

50-70 Arası diyeyim aslında video koyacaktım ama beceremedim. Normal diyeceğinizi biliyordum anlamadığım şey drop yemem.

Başarısız optimizasyon... Anlıyorum.

Anakart, PSU, Ekran kartı ve kasamdan memnun değilim zaten ama değiştirecek param yok.
Drop dediğinizden kasıt sürekli olarak meydana gelen rahatsız edici anlık takılmalar mı yoksa belli spesifik bölgelerde stabil aralıkta olan FPS değerlerinin bir anda yere mi çakılması? Tam olarak yaşadığınız olayı detaylarıyla belirtmenizde fayda var. Ayrıca arkadaşın belirttiği gibi B450 Dragon anakartta 3600X gibi bir işlemciyle VRM'lerin ısınma durumu da söz konusu olabilir, oyun içi değerlerinizde CPU çekirdek frekanslarının olması gereken turbo hızlarında sabit bir şekilde çalışıyor mu diye durumu bir kontrol edin derim.

Son düzenleme:
Drop dediğinizden kasıt sürekli olarak meydana gelen rahatsız edici anlık takılmalar mı yoksa belli spesifik bölgelerde stabil aralıkta olan FPS değerlerinin bir anda yere mi çakılması? Tam olarak yaşadığınız olayı detaylarıyla belirtmenizde fayda var. Ayrıca arkadaşın belirttiği gibi B450 Dragon anakartta 3600X gibi bir işlemciyle VRM'lerin ısınma durumu da söz konusu olabilir, oyun içi değerlerinizde CPU çekirdek frekanslarının olması gereken turbo hızlarında sabit bir şekilde çalışıyor mu diye durumu bir kontrol edin derim.
Hocam bir kere B450M Dragon anakart sistemi boot etsin yeter kafasında bir anakart, işlemci yüksek frekanslara boostlandığında VRM'ler ısınacağı için tam frekansına çıkamıyor. 2 tane yeni fan alın, kasanın üst tarafına havayı dışarı atacak şekilde, 1 tanede ön veya alt tarafa hava alacak şekilde konulamdırın.
Merhabalar. @Jonathan North (Sizi çok rahatsız ettiğimi fark ettim) ve @Artorias74 art arda 4 kere uygunsuz üslup cezası alınca burayı unutmuşum. Öncelikle anakart ve işlemci olayını biliyorum. İşlemci frekansımı düşürmeyi düşündüm ama AC Odyssey'e özel bir durumdu bu droplar yani oyun sıkıntılı. Biraz araştırınca zaten oyunun optimizasyon sıkıntısı olduğu belli. Bir süre sonra tamamen ortadan kalkıyor bu durum. Oyunu çok oynamak istemedim çünkü Witcher 3'e çok benziyor Odyssey oynayacağıma Witcher 3'ü bir daha bitiririm daha iyi diye düşündüm ve Batman: Arkham Knight aldım nasıl böyle oldu bilmiyorum. Yine de cevaplarınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı