R5 3600X ve RX 5600XT sistem düşük FPS veriyor

Flexit_knight

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bundan 3 hafta önce İncehesap'tan bir PC topladım ve bu PC 1 hafta önce elime ulaştı. İlk başta Forza CS falan derken indirdim Forza Horizon hata vermeye başlayınca araştırdım, hiçbir sonuç çıkmayınca bilgisayarı sıfırladım. Windows hariç Forza'da Ultra ayarlarda 120 140 arası FPS alıyordum.
Sistem:
Ryzen 5 3600X XFX RX 5600XT thic 3 Adata 2x8 GB 3000MHz RAM Gigabyte B450 S2H anakart 650W PSU.
Sonradan ayarları ekstreme çektim ve FPS'im 70 80 90 arası seyrediyordu ama internetten Ryzen 5 3600 ve RX 5600XT'li sistemler bile ekstreme 110 120 alıyor aynı sistem, sadece işlemci değişik onlarda. Benimki daha iyi olmasına rağmen almıyordu o kadar. FPS ayarları tekrar eskisine çekince de 80 90 FPS almaya başladı 1. FPS sorunu bu 2. oyun ise Fortnite en düşük ayarlarda bazen 100 en fazla 180 FPS alıyor, internetten yine Ryzen 5 3600 ve RX 5600XT'li sistemlerde 350 400 FPS alıyor. Bütün FPS yükseltme videolarını denedim olmadı, en çare format gibi gözüküyor. 1 haftalık PC'ye format atmak istemiyorum, başka çaresi varsa yardım ederseniz çok sevinirim.

Hangi sürümde kullanıyorsun?(Ekran kartı)
Arka planda çalışan uygulamara bakar mısın?
Ayriyeten Malwarebytes ile bir sistem taraması yaparsan iyi olur.

GPU Kullanımı ve FPS düzenli seyrediyorsa geriye kalan birçok sebep olabilir, ekran kartı üreticisi, soğutma sistemi, ramlerin ve anakartın özellikleri. İlk söylediğim şartlar öyle değilse sorun biraz daha karışık. Ben de benzer bir sorundan muzdaribim, çözmeye çalışıyorum.

Aykut sen misin? :D (aykutelmas)

Anlayamadım 😃
Sistem topluyorsunuz güzel bir şey ama bir parçayı yükseltmek için sistemin en önemli parçalarını düşürmeyin mesela anakart neden Gigabyte B450 S2H kötü bir anakart değil ama 3600X gibi bir işlemci 5600XT gibi bir kart ile bence hiç olmamış. Öncelikle sistemine Kaspersky ile bir tarama yap ekran kartı sürücülerini sil en son sürümünü yükle daha sonra yüklemediğin sürücüler varsa kur mesela B450 chipseti bu gibi sürücüleri yükle sistemde virüs olmadığından emin ol oyun esnasında görev yöneticisinden bir kontrol et ekran kartı ve işlemciyi arka planda kullanan gereksiz uygulamalar var mı daha sonra bizi bilgilendir çözüm yolları arayalım.

Hangi sürümde kullanıyorsun?(Ekran kartı)
Arka planda çalışan uygulamara bakar mısın?
Ayriyeten Malwarebytes ile bir sistem taraması yaparsan iyi olur.
Hocam ekran kartı sürümü daha yeni güncelledim amd radeon adrenalin 20.10.1 kullanıyorum Hocam sistem taraması da yaptım temiz çıktı arkaplan uygulamalarından sadece windows ayarlarından defender açık geri kalan hepsi ayarlardan kapalı konumda
Anlayamadım 😃
Sistem topluyorsunuz güzel bir şey ama bir parçayı yükseltmek için sistemin en önemli parçalarını düşürmeyin mesela anakart neden Gigabyte B450 S2H kötü bir anakart değil ama 3600X gibi bir işlemci 5600XT gibi bir kart ile bence hiç olmamış. Öncelikle sistemine Kaspersky ile bir tarama yap ekran kartı sürücülerini sil en son sürümünü yükle daha sonra yüklemediğin sürücüler varsa kur mesela B450 chipseti bu gibi sürücüleri yükle sistemde virüs olmadığından emin ol oyun esnasında görev yöneticisinden bir kontrol et ekran kartı ve işlemciyi arka planda kullanan gereksiz uygulamalar var mı daha sonra bizi bilgilendir çözüm yolları arayalım.
Hocam aslında ryzen 5 3500 kullanıcaktım sistemimde ama sonradan ekran kartı değişikliğine gidilir diye işlemcimi yüksek tuttum youtube da bildiğiniz gibi aynı hazır sistemdede bu anakart vardı ve hani herhangi bir sorun yaşamayacağımı düşündüğüm için aklıma bile gelmedi bide işlemci yüksek tutmak son anda olan birşeydi ama eğer elime para geçerse anakartı değiştiririm ve acaba anakartın düşük olması ekran kartı ve işlemciye bir zarar verirmi hangi anakart öneririr siniz.
Anakart nedir? Bazen işlemci iyi olsa bile anakarta fazla geliyor.
Anakart Gigabyte ın b450 s2H anakartı B450M S2H | Anakart | GIGABYTE
GPU Kullanımı ve FPS düzenli seyrediyorsa geriye kalan birçok sebep olabilir, ekran kartı üreticisi, soğutma sistemi, ramlerin ve anakartın özellikleri. İlk söylediğim şartlar öyle değilse sorun biraz daha karışık. Ben de benzer bir sorundan muzdaribim, çözmeye çalışıyorum.
Hocam forza gibi oyunda gpu kullanımı 100% ama fortnite low fps 55% veriyor cs go da daha da düşüyor bu arada hocam cs go fps değerlerim ve apex legend fps değerlerim çok normal fortnite ve forzada oluyor nedense
Sistem özelliklerinizi belirtirseniz yardımcı olmaya çalışalım.
Hocam söylediğim gibi
Ryzen 5 3600x
Gpu:XFX amd radeon rx 5600xt thic 3
Ankart Gigabyte b450 s2h B450M S2H | Anakart | GIGABYTE
Ram Adata xpg 2x8 3000 mhz gammix
Kasa gamepower wraith 650w 80 plus psu
Arkadaşlar bundan 3 hafta önce İncehesap'tan bir PC topladım ve bu PC 1 hafta önce elime ulaştı. İlk başta Forza CS falan derken indirdim Forza Horizon hata vermeye başlayınca araştırdım, hiçbir sonuç çıkmayınca bilgisayarı sıfırladım. Windows hariç Forza'da Ultra ayarlarda 120 140 arası FPS alıyordum.
Sistem:
Ryzen 5 3600X XFX RX 5600XT thic 3 Adata 2x8 GB 3000MHz RAM Gigabyte B450 S2H anakart 650W PSU.
Sonradan ayarları ekstreme çektim ve FPS'im 70 80 90 arası seyrediyordu ama internetten Ryzen 5 3600 ve RX 5600XT'li sistemler bile ekstreme 110 120 alıyor aynı sistem, sadece işlemci değişik onlarda. Benimki daha iyi olmasına rağmen almıyordu o kadar. FPS ayarları tekrar eskisine çekince de 80 90 FPS almaya başladı 1. FPS sorunu bu 2. oyun ise Fortnite en düşük ayarlarda bazen 100 en fazla 180 FPS alıyor, internetten yine Ryzen 5 3600 ve RX 5600XT'li sistemlerde 350 400 FPS alıyor. Bütün FPS yükseltme videolarını denedim olmadı, en çare format gibi gözüküyor. 1 haftalık PC'ye format atmak istemiyorum, başka çaresi varsa yardım ederseniz çok sevinirim.
Ekran kartı ve İşlemci sıcaklıklarım çok normal düzeyde.

Anakartın düşük olması zarar vermez fakat üst seviye bir OC yapamazsınız iyi bir performans alamazsınız.
B450 Chipset
kurdunuz
Hocam Gigabyte sitesine gidip kurdum ama ne olduğunu anlamadım kuruldu diyor ama herhangi bir şekilde nereye geliyor veya nasıl gireceğim bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı