R5 3600X ve RX 5700XT sistem uyumu

lord of destiny

Decapat
arkadaşlar öncelikle merhaba, hayatımda ilk defa sistem topluyorum. Sistemimin amacı öncelikle oyun oynamak (Pro bir oyuncu değilim), 2. olarak PS4'ü bağlayıp oyun oynamak ve 3.olarak multimedia olarak kullanmak. Sistemdeki parçaları tek tek inceleyip birbiri ile uyumunu gözetip topladım ancak gözümden kaçmış olabilir bazı noktalar. Sizlerden sisteme bir bakıp artılarını eksilerini söylemenizi rica ediyorum.

Kasa - Corsair iCUE 465X 3x120mm RGB fanlı temper camlı MidT ATX siyah kasa - 1125 TL.
Anakart - MSI MPG X570 GAMING Edge Wi-Fi AMD X570 soket AM4 DDR4 4400(OC) M.2 anakart – 1879 TL.
İşlemci - AMD Ryzen™5 3600X soket AM4 + Wraith spire 3.8GHz 32MB 95W 7nm işlemci - 1843 TL.
Ekran kartı - Sapphire Radeon™ RX 5700 XT Nitro+GDDR6 8 GB 256Bit AMD Radeon RGB ekran kartı – 4509 TL.
RAM - G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z Neo DDR4 3600MHz CL16 AMD Ryzen uyumlu RGB LED RAM – 1193 TL.
SSD - Samsung 500GB 970 Evo Plus NVMe M.2 SSD (okuma hızı 3500 MB / yazma hızı 3200 MB) - 1095 TL.
HDD - Seagate Barracuda 3.5" 2TB SATA 3.0 256MB cache 7200RPM harddisk - 568 TL ( ilerleyen zamanda ilave yapacağım )
Monitör - AOC Q27G2U 27" 1ms 144Hz FreeSync 2K QHD Gaming monitör– 2770 TL.
Klavye - Cooler Master MK110 mekanik hisli RGB Türkçe oyuncu klavyesi – 299 TL ( bütçe sıkıntısı :)
mouse - SteelSeries Rival 300S Gaming oyuncu mouse – 309 TL

Son düzenleyen: Moderatör:
...
Sadece anakart iyi değil yakında B550 anakartlar çıkacak onları bekleyin.
Hocam ben bayadır bekliyorum zaten yeni çıkacak ürünleri bekleyecek olur isek bu listedeki her parçanın yeni çıkacak olanları bekleyebiliriz ayrıca ben bankacıyım dolar temmuz sonunda fırlayacak bu sistem gün geçtikçe para yazıyor // cevap için teşekkürler

Dolar temmuz sonunda fırlayacak.

Fikir beyan ediyorum inanıp inanmamak size kalmış.

Sizin SPK kurallarından haberiniz yok galiba bir bankacı olarak bunları bilmeniz gerekir Uslup'dan önce kuralların önceliği vardır ve harici olarak da uslupda bir sorun yok sadece gerçekleri göstermektedir.

Sizin yapmış olduğunuz "yatırım danışmanlığı" kapsamına girer ve bu da SPK'nın 39. Maddesi gereğince yasaklanmıştır. Eğer ki sizin bu öngörünüzü baz alıp yatırım yaptığım taktirde belirlenen süreçte zarara uğrar isem, size yüklü miktarda dava acma hakkım saklı olacaktır. Bunları bilmeniz gerekir öyle değil mi?

Bu arada SPK'nın da ne olduğunu bir bankacı olarak bildiğinizi var sayıyorum.

Sizin SPK kurallarından haberiniz yok galiba bir bankacı olarak bunları bilmeniz gerekir uslup'dan önce kuralların önceliği vardır ve harici olarak da uslupda bir sorun yok sadece gerçekleri göstermektedir.

Sizin yapmış olduğunuz "yatırım danışmanlığı" kapsamına girer ve bu da SPK'nın 39. Maddesi gereğince yasaklanmıştır. Eğer ki sizin bu öngörünüzü baz alıp yatırım yaptığım taktirde belirlenen süreçte zarara uğrar isem, size yüklü miktarda dava acma hakkım saklı olacaktır. Bunları bilmeniz gerekir öyle değil mi?

Bu arada SPK'nın da ne olduğunu bir bankacı olarak bildiğinizi var sayıyorum..
Sizin bu dediğinizi yazılı hukuk doğrulayabilir fakat sözlü kurallar tamamen geçersiz kılar eğer dediğiniz gibi olsaydı herkesin herkese dava açması gerekirdi
Bütçe belirtin yardımcı olalım. Anakart kötü, 3600X gereksiz, RAM'ler bu bütçe için biraz abartı bence.
Anakart olarak ne tavsiye edersin hocam , işlemci olarak üstüne çıkamıyorum bütçeden dolayı , ramlarin abartı olduğunun farkındayım arada çok fark yoktu ondan bunları tercih ettim ve ramlar tamamen ryzen 3000 serisine özel olduğu için
Bütçe belirtin yardımcı olalım. Anakart kötü, 3600X gereksiz, RAM'ler bu bütçe için biraz abartı bence.
Bütçe 16.000 en fazla

Sizin bu dediğinizi yazılı hukuk doğrulayabilir fakat
Bu yeterli olacaktır zaten. Herkes sizin gibi yatırım tavsiyesi vermiyor piyasa da bir sürü ekonomist var hiç biri fikirlerini belirtirken yatırım tavsiyesidir demez, cünkü yasaktır. "Yatırım tavsiyesi değildir" der. Neyse cok uzamasın genel olarak ne demek istediğimi siz anlamış olmalısınız.

Benzer sistemi 9.5K ya topladım.
R5 3600 + 34 eSports Duo soğutucu
DDR4 3200 16GB 2x8
MSI B450 Gaming Pro
RX 5700 XT Nitro+
Dark Guardian Pro
750W 80+ Gold PSU
1 TB Samsung SSD

Sizin sistem biraz abartı gibi durmuş. Biraz daha araştırın tavsiyem..

Son düzenleme:
Bu yeterli olacaktır zaten. Herkes sizin gibi yatırım tavsiyesi vermiyor piyasa da bir sürü ekonomist var hiç biri fikirlerini belirtirken yatırım tavsiyesidir demez, cünkü yasaktır. "Yatırım tavsiyesi değildir" der. Neyse cok uzamasın genel olarak ne demek istediğimi siz anlamış olmalısınız.

DDR4 3200 16GB 2x8
MSI B450 Gaming Pro
RX 5700 XT Nitro+
Dark Guardian Pro
750W 80+ Gold PSU
1 TB Samsung SSD

bu sistem içine monitör , klavye ve maouse ilave edildiğinde en az 13.000 daha aşağısı olmaz arada 2.000 civarı fark içinde abartı olsun , b450 gibi bir anakart bu sisteme şuan uyar ama ileriye dönük değil 6 yıldır falan amd soket değiştirmedi her an değişebilir o sebeple x570 alıcam , harddisksiz bir sistem zaten düşünemiyorum oyunlar artık 50 gb falan e bunun film arşivi var vs vs , r5 3600 e gelince arada çok cuzi bir miktar fark varken neden 3.9 yerine 3.6 alayım , ramler abartı olabilir onları da ileriye dönük aldım ssd abartı olabilir 970 evo plus yerine m2 olmayan 500 gb bir adata ssd yi 500 tl ye alabilirdim ama dediğim gibi sistemi biraz ileriye dönük düşündüm teşekkürler vakit ayırdığınız için

DDR4 3200 16GB 2x8
MSI B450 Gaming Pro
RX 5700 XT Nitro+
Dark Guardian Pro
750W 80+ Gold PSU
1 TB Samsung SSD

peki sapphire nitro plus 8 gb 250 bit ekran kartı sizi memnun ediyor mu ben rtx 260s ile çok kaldım arasında , driver sıkıntısı falan çok okudum , sizin tecrübeleriniz ne alemde ?

Geri
Yukarı