R5 3600X yükte 83-87 derece

Mogadisu_16

Femtopat
Herkese merhaba, bilgisayarımın özellikleri bunlar:
1-AMD Ryzen 5 3600X.
2-Gigabyte B450 Aorus m.
3- ASRock RX 5500 XT.
4- Deepcool 500W 80+
5-Aerocool streak RGB Gaming kasa.

Sorum şu; işlemci yükte 87-83 derece arası olması normal mi?

Şimdiden teşekkürler :)

R5 3600 kullanıyorum stock fan kullanırken değerlerim boşta 60 dereceydi. Sıvı soğutucu taktım ve şuan boşta 38 derece de kullanıyorum max değer 55 oluyor. Stock fan ile 3600 soğuk çalışmıyor maalesef size tavsiyem iyi bir soğutucu satın almanız.

Core Performance Boost (CPB) kapalı olursa sıcaklık dahada düşer.

Öncelikle CPB kapatmanı önermem AMD'nin başındakiler bunun iyi olmadığını söylüyor. Ryzen işlemcilerin çalışma prensibi bu çünkü.

Bunun dışında sıcaklık değerleriniz normal. 90'ı anlık olarak geçmesi yine problem olmayacaktır. Ama siz oyundayken gidip 95 falan olursa ve kalırsa hiç 90'ın altına düşmezse sıkıntı. Size tavsiyem termal macunu değiştirin. Kaliteli pahalı bir termal macun alırsanız en az 5-6 derece daha düşecektir. Cooler Master MasterGel maker veya MX4 öneririm.

İlk defa duydum hangi yetkilisi demiş CPB kapalıyken kullanmayın falan fistan AMD işlemci kullananların%95'i OC yapıp kullanıyor CPB ile uğraşmıyor. CPB oto hız aşırtma gibi bir şey güzel ama verdiği voltaj 3600 serisini güzel bir haşlıyor soğutmanız buna müsait değilse işlemci için iyi bir durum değil önermiyorum.

Şöyle açıklayım size günümüzde ki çoğu işlemcinin taban ve Turbo hızı frekansı bulunmakta CBP açıkken mesela Ryzen 5 2600 işlemci kullanıyorum temel hızı 3.4 GHz işlemci gerektiği zaman Turbo frekansı olan 3.85 GHz'e kadar kendini çıkarıyor bir nevi hız aşırtma da diyebiliriz işlemci otomatik olarak yapıyor bunu herhangi bir zararı yok sadece frekansı arttırdığı için çektiği güçte artıyor haliyle ısınma yapıyor. Core performance Boost diye adlandırılıyor.

Bilgilendirdiyniz için teşşekür ederim.
R5 3600 kullanıyorum stock fan kullanırken değerlerim boşta 60 dereceydi. Sıvı soğutucu taktım ve şu an boşta 38 derece de kullanıyorum Max değer 55 oluyor. Stock fan ile 3600 soğuk çalışmıyor maalesef size tavsiyem iyi bir soğutucu satın almanız.

Core performance Boost (CPB) kapalı olursa sıcaklık daha da düşer.

Yakın zamanda almaya çalışıcağım teşekkürler.

İlk defa duydum hangi yetkilisi demiş CPB kapalıyken kullanmayın falan fistan AMD işlemci kullananların%95'i OC yapıp kullanıyor CPB ile uğraşmıyor. CPB oto hız aşırtma gibi bir şey güzel ama verdiği voltaj 3600 serisini güzel bir haşlıyor soğutmanız buna müsait değilse işlemci için iyi bir durum değil önermiyorum.
Biraz araştırırsanız zaten istemediğiniz kadar bilgiye ulaşabilirsiniz. İsmini unuttuğum birinin bu forumda açtığı konuda sayfalarca açıklamalar ile birlikte AMD'nin elemanlarının yazdığı o yazı vardı. CPB kapatmak veya undervolt gibi işlere bulaşmak işlemciyi kötü yönde etkilediğini söylüyor, yabancı forumlarda da gayet bulabilirsin istemediğin kadar. Onun dışında overclock yapmış yapmamış kullanıcının kendi bileceği iş zaten :). Dediğim gibi, AMD Ryzen işlemcilerinin stok fanlarında sürülü olan macun çok kötü, ve aynen dediğim gibi basit bi termal macun değişimi ile o ''haşlanma'' dediğiniz olaydan işlemciyi kurtarabiliyorsunuz zaten. Ha bu arada, AMD'nin yetkilileri öneriyor. Siz önermeseniz bile bu işlemcilerin çalışma prensibi budur. 75 Dereceleri görünce kendini kapatan Intel işlemcilerle aynı mimariye sahip değiller, doğal olarak çalışma frekansları farklı. Ve sıcak çalışmayı seven işlemciler.

Bunun dışında, dediğinizde haklısınız. Umarım beni yanlış anlamazsınız. Ben de onların yalancısıyım yani. Bana kalsa 30 derece boşta kullanmak isterdim Ryzen 9 3900x'imi ama mimari buna izin vermiyor işte. Ve aynı şekilde bana da sağlıklı gelmiyor bu yüksek sıcaklıklar, ama throttling bile yaşamıyorsak bu sıcaklıklarda demek ki problem yok.

Geri
Yukarı