R5 3600XT ve RX 5600XT sistem toplama

Bütçe
13000
Fiyat performansı kaçırdığım ürünler hangisi peki? Birde ekran kartı ve anakartta asus takıntısı oldu, ondan mı acaba. Sizin öneriniz varsa sevinirim.
İşlemciyi 3700X' e çıkar, anakart iyi bir B550 ile değiştirebilir, ekran kartını 2070 super ile değiştir. İşlemci 3600 XT olarak kalsa da iyi bir soğutma gerekli.

İşlemciyi 3700X' e çıkar, anakart iyi bir B550 ile değiştirebilir, ekran kartını 2070 super ile değiştir. İşlemci 3600 XT olarak kalsa da iyi bir soğutma gerekli.
Anakart konusunda B550 ile yola çıkmıştım. Tekrar oraya döneyim en iyisi. 500 tl fazladan oraya vermeyeyim. 2070 super benim de düşündüğüm ekran kartı ama kararsız kaldım. İşlemciyi daha fazla yükseltmek istemiyorum açıkçası. Hatta düşürsem mi biraz diye düşünüyorum.

Daha yeni kendime PC topladım, bunun için 10 yıl bekledim, ve bu yüzden 3 ay araştırma yaptım bilgilerimin senin fikir oluşturmanda yardımcı olacağını umuyorum.
Neden R5 3600XT istiyorsun, bu konuda bildiğim tek şey 3600X ile performanslarının bayağı yakın olduğu eğer başka bir sebebi varsa bana da söylersen bende öğrenirim.
Marka takıntısı emin ol hiçbir işe yaramıyor sadece malzemeye ve kaliteye bakmalısın. Kasada takılı dururken üzerinde MSI ya da ASUS yazmasının hiçbir etkisi olmuyor emin ol direk performansa bakıyorsun.
O anakart ileride çok işine yarayacaktır 8+4 pin CPU 12 v beslemesi olduğundan R7 3700X'i rahatlıkla besler. Param olsa direk 500 lirayı o pinlere verirdim. İleride sistem yükseltirken faydası olur. Anakartın sogutması iyi gözüküyor lakin RAM kanalları izole mi mesela ve bu tip teknik özelliklerini de YouTube'dan inceleme videolarını izleyerek araştır.
RAM'lerin CL değeri yüksek. 3600 MHz'de çalışan CL17 RAM'ler vardır onları bir araştır.
Şimdi buraya TUF'larda sorunlu modeller var diyeceğim millet sırf onlara denk gelmedi diye garip garip yazıcak...TUF modellerinin çoğu soğutması sorunlu olduğu için revize edilip tekrar piyasaya sürüldü ve aslında şu son zamlardan önce o TUF'ların fiyatı bayağı düşüktü durduk yere MSI'ın Gaming X leriyle aynı fiyata getirdiler, sırf revize edip masraf ettikleri için. Fan sayısından ziyade fan kalitesi ve soğutma bloğu kalitesi daha önemlidir. ROG STRIX modelinin daha pahalı olmasının bir sebebi var.
Kasa ile PSU'yu ayrı almalısın diyeceğim, şimdi millet yine aynı alınca ne oluyor diyecek, bir kere şu açık ve net kasayla olan PSU'lar firmaların kar amacı gütmesi nedeniyle ayrı satılan PSU'lardan daha kalitesiz olur. PSU'yu yanında promosyon gibi verirler. Eğer sistemini ileride güncelleyeceksen en az 750 Watt 80 Plus sertifikalı bir PSU almanı öneririm, bronz ya da Gold olsun diye çok uğraşma çok büyük fark yok. 80 Plus olsun yeter. Ama ileride güncellemeyeceksen o kadar yüksek Watt gerekmez tabii.
Kasanın önünün açık olması soğutmayı çok etkiliyor. Ortalama 5 derece daha soğuk oluyor.
Eğer profesyonel olarak iş için tasarım falan yaparken kullanmayacaksan M.2 SSD'ye gerek yok. Harddisk te alma onun yerine 1 TB Samsung 860 Evo al. İlk zamanlar yeter, ileride keyfine göre alıp takarsın istediğin M.2'yi.
Bence böyle. Yanlışım olabilir. Burası bir paylaşım sitesi, bilgi paylaşıyoruz, bilinçli olarak insanları yanlış yönlendirmiyorum tabii ki. Yanlışım varsa da istemeden dir.

Sistem gayet güzel olmuş bana sorarsanız. (Sadece güç kaynağınızdan emin değilim. Çok iç açıcı gelmedi bana. Ayrıca ararsanız daha iyi RAM bulabilirsiniz diye düşünüyorum.) Kendim 3600XT kullanıyorum birkaç oyunda testlerini yaptım güzel bir işlemci ve stok soğutucusu mükemmel değil ama iş görüyor.

@TeknolojikOyuncu güzel noktalara parmak basmış genel olarak katılıyorum fakat 3600XT genel olarak hız aşırtmaya daha yatkın bir işlemci, 3600/3600X kullanıcıları 4.2 Ghz için ek soğutucu satın alırken sen stok soğutucu ile tek çekirdek 4.6 GHz, çok çekirdek 4.2-4.4 GHz gibi hızlar görebilirsin. Performansa farkı elbette %3-5 fakat sadece işlemci OC değil RAM OC konusunda yine normal 3600/3600X'den bir tık daha iyi bir işlemci alıyorsun, bunu değerlendirirsen aradaki performans farkı hissedilir hale geliyor. 3800 MHz RAM, çoğu 3600XT ile mümkün ve bunu değerlendirebilirsen senin için ek performans.

Son düzenleme:
Daha yeni kendime PC topladım, bunun için 10 yıl bekledim, ve bu yüzden 3 ay araştırma yaptım bilgilerimin senin fikir oluşturmanda yardımcı olacağını umuyorum.
Neden R5 3600XT istiyorsun, bu konuda bildiğim tek şey 3600X ile performanslarının bayağı yakın olduğu eğer başka bir sebebi varsa bana da söylersen bende öğrenirim.
Marka takıntısı emin ol hiçbir işe yaramıyor sadece malzemeye ve kaliteye bakmalısın. Kasada takılı dururken üzerinde MSI ya da ASUS yazmasının hiçbir etkisi olmuyor emin ol direk performansa bakıyorsun.
O anakart ileride çok işine yarayacaktır 8+4 pin CPU 12 v beslemesi olduğundan R7 3700X'i rahatlıkla besler. Param olsa direk 500 lirayı o pinlere verirdim. İleride sistem yükseltirken faydası olur. Anakartın sogutması iyi gözüküyor lakin RAM kanalları izole mi mesela ve bu tip teknik özelliklerini de YouTube'dan inceleme videolarını izleyerek araştır.
RAM'lerin CL değeri yüksek. 3600 MHz'de çalışan CL17 RAM'ler vardır onları bir araştır.
Şimdi buraya TUF'larda sorunlu modeller var diyeceğim millet sırf onlara denk gelmedi diye garip garip yazıcak...TUF modellerinin çoğu soğutması sorunlu olduğu için revize edilip tekrar piyasaya sürüldü ve aslında şu son zamlardan önce o TUF'ların fiyatı bayağı düşüktü durduk yere MSI'ın Gaming X leriyle aynı fiyata getirdiler, sırf revize edip masraf ettikleri için. Fan sayısından ziyade fan kalitesi ve soğutma bloğu kalitesi daha önemlidir. ROG STRIX modelinin daha pahalı olmasının bir sebebi var.
Kasa ile PSU'yu ayrı almalısın diyeceğim, şimdi millet yine aynı alınca ne oluyor diyecek, bir kere şu açık ve net kasayla olan PSU'lar firmaların kar amacı gütmesi nedeniyle ayrı satılan PSU'lardan daha kalitesiz olur. PSU'yu yanında promosyon gibi verirler. Eğer sistemini ileride güncelleyeceksen en az 750 Watt 80 Plus sertifikalı bir PSU almanı öneririm, bronz ya da Gold olsun diye çok uğraşma çok büyük fark yok. 80 Plus olsun yeter. Ama ileride güncellemeyeceksen o kadar yüksek Watt gerekmez tabii.
Kasanın önünün açık olması soğutmayı çok etkiliyor. Ortalama 5 derece daha soğuk oluyor.
Eğer profesyonel olarak iş için tasarım falan yaparken kullanmayacaksan M.2 SSD'ye gerek yok. Harddisk te alma onun yerine 1 TB Samsung 860 Evo al. İlk zamanlar yeter, ileride keyfine göre alıp takarsın istediğin M.2'yi.
Bence böyle. Yanlışım olabilir. Burası bir paylaşım sitesi, bilgi paylaşıyoruz, bilinçli olarak insanları yanlış yönlendirmiyorum tabii ki. Yanlışım varsa da istemeden dir.
teşekkürler bilgiler için. senin topladığın sistem nasıldı?

MSI GTX 1660 Gaming X, R5 2600, 3200 MHz Sniper X 2x8GB RAM, 500 GB Samsung 860 Evo, MSI B450A PRO Max anakart, Thermaltake TR2s 650 Watt 80 Plus PSU.
Normalde PSU'yu Cooler Master MWE alacaktım. Baktım ki pek çok kişi sesinden şikayetçi, aynı fiyata Thermaltake aldım, üstelik yabancı sitelerde bile az araştırılmış bir PSU idi, şansıma bayağı iyi çıktı.
Ekran kartını ilk başta ucuz diye Ventus alacaktım, sonra baktım ki Gaming X'de soğutma bloğu bakımından çok fark var, bir de 60 dereceye kadar fan çalışmıyor, bu iki nokta başta gereksiz geldi, ama şimdi nedenini anlıyorum, orta ayarlarda Apex'de 60 Hz monitörde v-Sync açıkken uzun süre fanları döndürecek kadar bile ısınmıyor. Fanların ömrü üzerinde etkisi göz ardı edilemez.
Sıcaklık konusunda en az ısınan R5 2600 idi. O yüzden onu seçtim.
RAM'leri 3000 MHz alacaktım arada sırf 20 lira fark var diye 3200 MHz alayım dedim. Yoksa gereksiz.
SSD çok iyi. Arka planda Steam'den oyun indirirken oyun falan oynuyorum sorun yok.
Anakartı, bilgisayarı neredeyse gün boyu kullanacağım için ve ileride senin sistemine yakın bir sisteme yükseltirim diye Gigabyte B450 M S2H veya B450 M a Pro Max değil de üst model aldım(400 lira fark vardı), soğutma blokları daha gelişmiş, RAM Boost ve Core Boost'u destekleyen, 4 RAM slotlu(ileride 16 GB'dan 32 GB'ye çıkarım diye)ekran kartı PCI'ı lehim ve çelikle desteklenmiş, 4 tane System fan girişi olan bir model.

An itibariyle böyle oldu sistem. Ekran kartı konusunda kararsızım, kasa konusunda açıkçası yeterli bilgim yok. Vaktim oldukça araştırmaya çalışıyorum. Kasa ve ekran kartından emin olursam bu sistemi sanırım toplayacağım.
Ryzen5 3600XT işlemci
ASUS ROG STRIX B550-F GAM.WIFI AMD Anakart
GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 Ram
ASUS RADEON ROG STRIX RX 5600 XT T6G GAMING 6GB GDDR6 192Bit DX12 Ekran Kartı (Emin değilim)
RAMPAGE SHAKE 4x120mm RGB Fanlı 600W 80Plus BRONZE MidT ATX GAMING KASA
ya da önü mesh , temperli, metal ve kablolama kanalı olan kasa ? (mümkünse 800-900 TL)
WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
Samsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 2300MB)

An itibariyle böyle oldu sistem. Ekran kartı konusunda kararsızım, kasa konusunda açıkçası yeterli bilgim yok. Vaktim oldukça araştırmaya çalışıyorum. Kasa ve ekran kartından emin olursam bu sistemi sanırım toplayacağım.
Ryzen5 3600XT işlemci
ASUS ROG STRIX B550-F GAM.WIFI AMD Anakart
GSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 Ram
ASUS RADEON ROG STRIX RX 5600 XT T6G GAMING 6GB GDDR6 192Bit DX12 Ekran Kartı (Emin değilim)
RAMPAGE SHAKE 4x120mm RGB Fanlı 600W 80Plus BRONZE MidT ATX GAMING KASA
ya da önü mesh , temperli, metal ve kablolama kanalı olan kasa ? (mümkünse 800-900 TL)
WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
Samsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 2300MB)
Ekran kartı için kararsızım demişsiniz, kullanan birinden yorum isterseniz, bende ASUS DUAL Radeon RX 5600 XT Evo modeli var. İlk günlerde driver sorunu yaşadım. Oyun oynarken yeşil ekran ve reset problemi vardı. Ancak driver sürümünü değiştirince, sorun çözüldü. Benim yaşadığım bu sorunu yaşamayan diğer ASUS kullanıcıları da var. Biraz şans işi anladığım kadarıyla. Soğutmasından memnunum. Manuel fan hızında kullanarak, henüz 65 dereceyi geçmedi. Yorumum bu kadar, bundan sonrasında karar sizin 🙂

Ekran kartı için kararsızım demişsiniz, kullanan birinden yorum isterseniz, bende ASUS DUAL Radeon RX 5600 XT Evo modeli var. İlk günlerde driver sorunu yaşadım. Oyun oynarken yeşil ekran ve reset problemi vardı. Ancak driver sürümünü değiştirince, sorun çözüldü. Benim yaşadığım bu sorunu yaşamayan diğer ASUS kullanıcıları da
sıkıntı şurda aslında, acaba 2060 veya 2070 super alabilir miyim 4.200-4.300 TL civarına. yoksa 5600 xt de sorun yok. ona vereceğim parayla alternatif ve daha iyi ekran kartı olur mu diye düşünüyorum sadece :)
İŞLEMCİAMD Ryzen™5 3600XT Soket AM4 + Wraith Spire 4.5GHz 35MB 95W 7nm İşlemci
ANAKARTASUS ROG STRIX B550-F GAM.WIFI AMD B550 Soket AM4 Ryzen DDR4 4600MHz(OC) Anakart
BELLEKGSKILL 16GB (2x8GB) Ripjaws V DDR4 3600MHz CL18 1.35V Dual Kit Ram
EKRAN KARTIASUS RADEON ROG STRIX RX 5600 XT T6G GAMING 6GB GDDR6 192Bit DX12 Ekran Kartı
KASAXIGMATEK BEAST 4 x RGB FANLI X-POWER 650W 80PLUS USB 3.0 MidT ATX KASA
HDWD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM
SSDSamsung 500GB 970 EVO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 3400MB / Yazma Hızı 2300MB)
MONİTÖRASUS 23,8" VG249Q TUF GAMING 1Ms 144Hz Full HD IPS FreeSync Gaming Monitör
İŞ. SOĞUTUCUCOOLER MASTER MASTERLIQUID LITE 240 (120MMx2) AM4 UYUMLU SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

bu sistemi topladım arkadaşlar. yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı