R5 4500 RTX 3050 Valorant grafik ayarı düşürmeme rağmen FPS artmıyor

İşlemci bazlı oyunlarda (grafikleri iyi de olmayan) çok iyi işlemciler de olsa ekran kartı darboğaz olabiliyor çünkü işlemci üzerine binen yük çok çok daha fazla oluyor ekran kartına göre. Ama diğer arkadaşların da dediği gibi 2x8 dual channel RAM yapmanız FPS artışı sağlayabilir.

FPS sistemdeki en zayıf bileşenin gücünün yettiği kadar olur. Grafik ayarlarını değiştirmenize rağmen değişmiyorsa demek ki ekran kartı tarafında sorun yok rahatlıkla o FPS değerine ulaşabiliyor.
O yüzden ya işlemci ya da RAM darboğazı oluşuyor, oyundayken MSI afterburner programı ile RAM kullanımını kontrol edin 8 GB'a dayanmış vaziyetteyse sorun RAM yetersizliğidir. Eğer RAM tarafında sorun yoksa işlemcinin canı o kadardır.
Eğer olay işlemcideyse yapabileceğiniz şeyler RAM'ı çift kanal yaparak işlemci performansını arttırmak veya işlemci OC yapmak.
Tavsiyem 8 GB RAM eklemeniz.

Valorant yayını sıkıntısız yapılabilir mi sizce? Çok etkiler mi?

Ekran kartı üzerinden verirsin. Valorant, RTX 3050'nin belki yarısını kullanıyordur bu FPS'de. Hem sen niye 4500 aldın ki bu oyunlarda kötüdürler, önbellekleri çok düşük. Aynı fiyata 3300X alınabiliyordu.

RAM veya işlemci darboğazı yiyorsunuz. Grafikleri düşürmek pek fayda etmez böyle bir durumda.

RAM veya işlemci darboğazı yiyorsunuz. Grafikleri düşürmek pek fayda etmez böyle bir durumda.

İşlemci yüzünden ekran kartından tam verim alamıyorum doğru mu anladım?
Ekran kartı üzerinden verirsin. Valorant, RTX 3050'nin belki yarısını kullanıyordur bu FPS'de. Hem sen niye 4500 aldın ki bu oyunlarda kötüdürler, önbellekleri çok düşük. Aynı fiyata 3300X alınabiliyordu.
Yetersiz araştırma sonucu böyle bir hataya düştüm. Şu an biraz üzüldüm açıkçası.
FPS sistemdeki en zayıf bileşenin gücünün yettiği kadar olur. Grafik ayarlarını değiştirmenize rağmen değişmiyorsa demek ki ekran kartı tarafında sorun yok rahatlıkla o FPS değerine ulaşabiliyor.
O yüzden ya işlemci ya da RAM darboğazı oluşuyor, oyundayken MSI Afterburner programı ile RAM kullanımını kontrol edin 8 GB'a dayanmış vaziyetteyse sorun RAM yetersizliğidir. Eğer RAM tarafında sorun yoksa işlemcinin canı o kadardır.
Eğer olay işlemcideyse yapabileceğiniz şeyler RAM'ı çift kanal yaparak işlemci performansını arttırmak veya işlemci OC yapmak.
Tavsiyem 8 GB RAM eklemeniz.

Gelecek ay bir 8 GB daha ekleyeceğim. Çok teşekkür ederim yardımın için.
8 GB RAM kullanan hiçbir arkadaşımın Valorant'ta iyi bir performans alabildiğini görmedim.

İşlemci bazlı oyunlarda (grafikleri iyi de olmayan) çok iyi işlemciler de olsa ekran kartı darboğaz olabiliyor çünkü işlemci üzerine binen yük çok çok daha fazla oluyor ekran kartına göre. Ama diğer arkadaşların da dediği gibi 2x8 Dual channel RAM yapmanız FPS artışı sağlayabilir.

Herkes Dual yapmamı söylüyor. Planımda bu vardı zaten ama param yetmediği için bir RAM eksik kaldı. Gelecek ay alacağım onu da. Böylelikle sanırım beklentilerimi karşılayacak. Çok teşekkür ederim herkese.

Son düzenleme:
İşlemci yüzünden ekran kartından tam verim alamıyorum doğru mu anladım?

Yetersiz araştırma sonucu böyle bir hataya düştüm. Şu an biraz üzüldüm açıkçası.

Gelecek ay bir 8 GB daha ekleyeceğim. Çok teşekkür ederim yardımın için.
Hocam şimdi biraz test videolarına baktım 8 GB RAM genel olarak yeterli oluyor gördüğüm kadarıyla yani sorununuz kesin işlemciden kaynaklı.
Çift kanal sayesinde yükselecektir FPS değerleriniz yapabilecek başka da bir şey yok maalesef işlemcinin gücü düşük.

Hocam şimdi biraz test videolarına baktım 8 GB RAM genel olarak yeterli oluyor gördüğüm kadarıyla yani sorununuz kesin işlemciden kaynaklı.
Çift kanal sayesinde yükselecektir FPS değerleriniz yapabilecek başka da bir şey yok maalesef işlemcinin gücü düşük.

Çok teşekkür ederim. Peki ne kadar bir artış olur tahmininizce?

Bu tür FPS oyunlarının grafikleri yüksek olmadığından dolayı ekran kartının önemi daha az oluyor. Mesela BF 5 veya Insurgency Sandstorm tarzı grafikleri de iyi olan oyunlar olsa hem işlemci hem de ekran kartının iyi olması gerekir ama CS:GO, Valorant tarzı oyunlarda grafikler zaten ahım şahım olmadığından dolayı bu tür oyunları oynamak için işlemciye daha çok önem vermek gerek. Yine de monitörünüzün Hz'sinden daha fazla FPS alıyorsanız çok da dert edilecek bir durum yok bence.

Çok teşekkür ederim. Peki ne kadar bir artış olur tahmininizce?

Çift kanal olursa dropların gitmesine ve bir miktar boost yapmasına sağlar. Atıyorum 150-200 FPS veriyorsa bu işlemci iyi bir ihtimalle 180-210 seviyesine çıkmasını bekleyebiliriz. Şu halinden daha iyi olacaktır yalnız uçuk rakamlar bekleme.

Bir de RAM hızını kontrol et 2133Mhz'de kalmasın. 3200Mhz minimum iyidir bu işlemciye.

Geri
Yukarı