R5 4500U laptop AoE, LoL ve Valorant oynanırsa zarar görür mü?

İşletim sistemi
Windows 10

Aytimir

Yoctopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, işlemcisi AMD Ryzen 5 4500U with Radeon Graphics olan bir laptopa sahibim.
  • RAM: 16 GB
  • Adanmış GPU Belleği(VRAM):512 MB
  • Paylaşılan GPU Belleği: 7, 7 GB
VRAM'i BIOS'tan arttırmayı denedim. APU sistem olduğu için fakat öyle bir seçenek mevcut değildi BIOS'ta. Sadede gelecek olursam ben bu laptop ile LoL, Valorant, Age of Empires III Definitive Edition gibi oyunları oynamak istiyorum. Yalnız özellikle Valorant ve Age of Empires için VRAM'im gerekli sistem gereksinimlerini karşılamıyor sanırım doğal olarak. Bu iki oyunu laptopu şarj ederken oynadığım halde pil seviyem düşmeye başlayınca biraz endişelendim açıkçası bir bilene danışmak istedim. (Oyunların grafik ayarlarının hepsi en düşükte oynuyorum.) Böyle bir sisteme sahip bilgisayarla bu oyunları oynamam laptopa zarar verir mi?

resim_2022-07-15_215527243.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır gelmez, fakat çok güç tüketen bir işlemci olmadığından yükte şarjın azalması tuhaf geldi adaptörün güç değeri nedir?

Hayır gelmez, fakat çok güç tüketen bir işlemci olmadığından yükte şarjın azalması tuhaf geldi adaptörün güç değeri nedir?
Evet benim de canımı asıl sıkan mesele yükte şarjın azalması zaten.Dediğiniz değerin hangisi olduğunu tam bilmediğim için gördüğüm bi kaç değeri yazacağım aşağıya:
  • 45.1W
  • INPUT 100-240V - 1.4A
  • OUTPUT 19.0V 2.37A

Dosya Ekleri

• 31EEEB8C-DC3D-4730-86FE-4D95632F7A77.jpeg
    31EEEB8C-DC3D-4730-86FE-4D95632F7A77.jpeg
    147,8 KB · Görüntüleme: 9
Evet benim de canımı asıl sıkan mesele yükte şarjın azalması zaten.Dediğiniz değerin hangisi olduğunu tam bilmediğim için gördüğüm bi kaç değeri yazacağım aşağıya:
  • 45.1W
  • INPUT 100-240V - 1.4A
  • OUTPUT 19.0V 2.37A
Bizdeki 4300U'lu laptopun adaptörü 60W, Eğer işlemci tam 25W gücünde çalışıyorsa azalma olabilir gibi diğer parçaları da hesaba katarsak, cihaza bir zarar vermeyecektir ama pili sonuna kadar tüketmek pil ömrü açısından pek olumlu olmaz.

Bizdeki 4300U'lu laptopun adaptörü 60W, Eğer işlemci tam 25W gücünde çalışıyorsa azalma olabilir gibi diğer parçaları da hesaba katarsak, cihaza bir zarar vermeyecektir ama pili sonuna kadar tüketmek pil ömrü açısından pek olumlu olmaz.
Peki daha yüksek W değerine sahip bir adaptör almamı önerir misiniz? Eğer önerirseniz alabileceğim güvenli bir yer biliyor musunuz?

Benim bildiğim 512 mb adanmış olurken yetmediği yerde daha fazla bellek kullanımına izin veriyor. Oyun sonrası şarj yüzde kaç düşüyor?
İlk birkaç saat şarj yüzdesinde bir azalma olmuyor fakat sonrasında şarj yüzdesi yavaş yavaş düşmeye başlayınca %75 civarına kadar düşünce oynamayı bırakıyorum zarar verecek diye.Eğer oynamayı bırakmasam şarj her saat %10-%20 civarında düşe düşe %0 a kadar gider sanırım.Belli bir yerde durmuyor anlayacağınız bu düşme durumu.

Peki daha yüksek W değerine sahip bir adaptör almamı önerir misiniz? Eğer önerirseniz alabileceğim güvenli bir yer biliyor musunuz?

İlk birkaç saat şarj yüzdesinde bir azalma olmuyor fakat sonrasında şarj yüzdesi yavaş yavaş düşmeye başlayınca %75 civarına kadar düşünce oynamayı bırakıyorum zarar verecek diye.Eğer oynamayı bırakmasam şarj her saat %10-%20 civarında düşe düşe %0 a kadar gider sanırım.Belli bir yerde durmuyor anlayacağınız bu düşme durumu.
Cihazınızı orijinal şarj aletinden başka bir cihazla şarj etmeyin.

Bence böyle ağır yük bindiren oyunları oynamayın. Genelde en fazla yüzde 5 düşer bu kadar düşüş zarar verebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı