R5 4600H işlemci 90-100 dereceleri görüyor

yucewalden

Hectopat
Makaleler
1
Laptopum Ideapad Gaming 3 8 GB RAM GTX 1650, R5 4600H var. Bir baktım çok ısınıyor. Bunu nasıl çözebilirim ve sebep, ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Klasik laptop sorunlarından. Turbo Boost modunu kapatın.

Aynı bilgisayara sahibim. En başta hangi işletim sistemini kullanıyorsunuz, hangi güç planını seçtiniz ve yatak üzerinde oynuyor musunuz? Sadece ideapad için değil, tüm laptoplar için laptopu havaya kaldıracak bişey gerek çünkü bilgisayarın hava alması çok önemli. Bende ilk aldığımda yatak üzerinde oynadığımdan Dying Light oynarken 105 dereceye çıkmıştı, fanları tıkamayacak şekilde birkaç kitap koydum şimdi ise 80'i geçmyior. Onun dışında ise yalan yok Ryzen 5 4600H yüksek sıcaklıklar görüyor fakat inanılmaz bir hasar çıkmıyor ortaya.
Klasik laptop sorunlarından. Turbo Boost modunu kapatın.

Hocam turboboost kapatmak işlemciye yük bindiren oyunlarda hatırı sayılır bir kayıp veriyor.

4800H+1650Ti modelini kullandım 90 dereceyi kolay kolay geçmezdi, o sıcaklıklar normal gözükmüyor. Eğer yeni aldıysanız değişim veya iade seçeneklerini değerlendirin, yoksa servise göndermeniz gerekebilir ama Lenovo servisi biraz zor kabul ediyor sorunu.
Yakın zamanda 2 tane 5600H+3050Ti modelini aldım bir tanesi sizdeki gibi 100 dereceye dayanıyordu ama geç fark ettiğim için 14 günlük iade & değişim sürem dolmuştu zor bela kabul ettirdim değişim yaptılar.

Hava giriş ve çıkışlarını engellemiyorsan voltaj düşürmeyi deneyebilirsin. Yakın zamanda Ryzen Master'a curve optimizer geldi ve SDK üzerinden AATU yapımcıları bunu programa uyarlamış. Yaklaşık 125mV düşürebilirsin. Tabii işletim sistemi üzerinden değiştirdiğinden normal Ryzen Master'daki mantık gibi, restart attığında veya kapatıp açtığında ayarlar sıfırlanır. Denemek istersen:
Son versiyonu indir. Clock Control menüsünden Curve Optimizer kısmına gel, -30 seç ve uygula.

Hava giriş ve çıkışlarını engellemiyorsan voltaj düşürmeyi deneyebilirsin. Yakın zamanda Ryzen Master'a curve optimizer geldi ve SDK üzerinden AATU yapımcıları bunu programa uyarlamış. Yaklaşık 125mV düşürebilirsin. Tabii işletim sistemi üzerinden değiştirdiğinden normal Ryzen Master'daki mantık gibi, restart attığında veya kapatıp açtığında ayarlar sıfırlanır. Denemek istersen:
Son versiyonu indir. Clock Control menüsünden Curve Optimizer kısmına gel, -30 seç ve uygula.
Zarar verir mi?

@yucewalden Mantıken vermez. Normalde curve optimizer'ın sadece 5000 işlemciler için çalışması gerekirdi ancak 4600H ile çalışıyor, denedim ve son ayarda 125mV fark etti. Tabii sıcaklık da düştü.

@yucewalden Emin miyiz? Bende çalışıyor. Hatta örnek atayım.

1.png

2.png

Programın doğru sürümünü indirdiniz, değil mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı