Çözüldü R5 5500, ASUS A320M-K anakartla uyumlu mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Bütçe
2400 civarı

ftlX0

Kilopat
RAM
8 GB DDR4 3000 MHz G.Skill kırmızı
Anakart
ASUS A320M-K
İyi Sosyaller. Ryzen 5 5500 Amazon'da 2200'TL'ye düşmüş. Bayağı uygun şu euro dolar fırlamadan almayı düşünüyorum. Elimdeki anakart ASUS A320M-K ve şu anda anakartı değiştirmek beni biraz sıkıntıya sokabilir maddi açıdan. Bu yüzdem bu işlemciyle kullandığım anakartım herhangi bir sorun çıkarır mı? Çıkarmazsa taktıktan sonra ne yapmam gerek? Şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Anakartın CPU destek kısmında Ryzen 5 5500'ün en son çıkan 6042 numaralı BIOS sürümüyle desteklendiği belirtilmekte.

Eğer BIOS'unu 6042'ye güncellersen kullanabilirsin.
6042 linki: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/BIOS/PRIME-A320M-K-ASUS-6042.zip

BIOS nasıl güncellenir sorusunun cevabı olarak da bu videoyu Türkçe alt yazı ile izleyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eğer işlemciyi alıcaksanız hemen alın daha bu fiyata bulmak zor kaçırmayın ama anakartınızın BİOS'u güncel değilse 5000 serisi desteği gelen güncellemeyi indirmediyseniz eski nesil bir işlemci takıp BIOS güncellemeniz lazım.

Anakartın CPU destek kısmında Ryzen 5 5500'ün en son çıkan 6042 numaralı BIOS sürümüyle desteklendiği belirtilmekte.

6042 linki: https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/BIOS/PRIME-A320M-K-ASUS-6042.zip

BIOS nasıl güncellenir sorusunun cevabı olarak da bu videoyu Türkçe alt yazı ile izleyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Sağ olun herkese çok teşekkürler. Bu arada linkte güvenilir zaten değil mi? Amazon olduğu için kuşkum yokta, işte kontrol gibi bir şey yine de.

Bir de ben diyelim ki işlemciyi taktıktan sonra BIOS'u güncellemek istedim herhangi bir sorun olmaz değil mi güncellemek istediğimde.

Sağ olun herkese çok teşekkürler. Bu arada linkte güvenilir zaten değil mi? Amazon olduğu için kuşkum yokta, işte kontrol gibi bir şey yine de.
Benim attığım ASUS linkleri ASUS'a ait, o konuda bir sorun yok. Ama işlemcinin satıldığı Amazon linkine kesin bir şey diyemem. Eğer satıcı Amazon'un kendisiyse güvenilir diyebiliriz. Ama işlemciyi farklı satıcılar satıyorsa bilemem.

Bir de ben diyelim ki işlemciyi taktıktan sonra BIOS'u güncellemek istedim herhangi bir sorun olmaz değil mi güncellemek istediğimde?
Eğer BIOS'un 6402 sürümü değilse Ryzen 5 5500'ü takarak görüntü alamazsın ve güncelleme yapamazsın. Zaten tahminen 6402 sürümünde de değildir. Ryzen 5 5500'ü takmadan önce farklı bir Ryzen işlemci takıp BIOS'u güncellemen gerekiyor. Bir bilgisayarcıya götürüp rica edebilirsin. Eğer olmazsa da ASUS servisini arayıp konuşabilirsin, sanırım onlara kargolayıp yaptırabiliyordun yanlış bilmiyorsam.

Benim attığım ASUS linkleri ASUS'a ait, o konuda bir sorun yok. Ama işlemcinin satıldığı Amazon linkine kesin bir şey diyemem. Eğer satıcı Amazon'un kendisiyse güvenilir diyebiliriz. Ama işlemciyi farklı satıcılar satıyorsa bilemem.

Eğer BIOS'un 6402 sürümü değilse Ryzen 5 5500'ü takarak görüntü alamazsın ve güncelleme yapamazsın. Zaten tahminen 6402 sürümünde de değildir. Ryzen 5 5500'ü takmadan önce farklı bir Ryzen işlemci takıp BIOS'u güncellemen gerekiyor. Bir bilgisayarcıya götürüp rica edebilirsin. Eğer olmazsa da ASUS servisini arayıp konuşabilirsin, sanırım onlara kargolayıp yaptırabiliyordun yanlış bilmiyorsam.

Ryzen 3 1200 şu an kullandığım işlemcim bu durumda kendim güncelleyebilirim değil mi?

Evet Ryzen 3 1200 işlemcisi ile ASUS PRIME A320M-K anakartı 6042 sürümüne güncelleyebilirsin. Güncelledikten sonra da işlemciyi anakarttan çıkarıp Ryzen 5 5500'ü takarak bilgisayarını kullanmaya devam edebilirsin.

Geri
Yukarı