R5 5500 bilgisayar anında açılıp kapanıyor

lathenes

Hectopat
RAM
16
SSD veya HDD modeli
500gb wd blue ssd
Ekran kartı
1070
Anakart
b450 tomahawk max
İşlemci
ryzen5 5500
Herkese merhaba, R5 5500, EVGA 500W ve GTX 970 olan sistemim vardı. 2 hafta önce 600W Xigmatek PSU ve MSI GTX 1070 ile parça upgrade yaptım.
Dün akşama kadar sorunsuz kullanıyordum. Dün akşam CS2 oynarken bilgisayar pat diye kapandı. PSU ısınmıştı ve hafif yanık kokusu geliyordu. Güç tuşuna bastığımda açılmıyordu. Ekran kartının 2 güç kablosunu çıkarıp tuşa bastım çalıştı. Ardından ekran kartı kablomu bağlayıp bilgisayarımı açtım ve sorunsuz kullandım.
Bu sabah normal şekilde video izlerken tekrar çat diye bilgisayarım kapandı. Yine PSU'dan biraz yanık kokusu geldi ve ısınmıştı. İşlemcim ve kartım soğuktu. Güç kaynağımı çıkartıp içini açtım ve temizledim. Ama hiçbir şekilde bilgisayarım açılmıyor. Anlık olarak güç gelip gidiyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20240426_164425.jpg
    IMG_20240426_164425.jpg
    263,7 KB · Görüntüleme: 14
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CPU ve 20 pin anakart güç kablosunu bağlı. Güç kaynağının fanı dönmüyor. Sadece anakartta o gözüken ışık anlık olarak yanıp sönüyor.

Başka bir PSU ile sistemi deneyin.
maalesef öyle bi olanağım yok..

%99 eminim diyemem ama attığın videodaki olayı açıklarsak. Anakarta güç veriyorsun ve sonrasında PSU kısa devre oldugunu anlıyor ve gücü kesiyor anında.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

CPU ve 20 pin anakart güç kablosunu bağlı. Güç kaynağının fanı dönmüyor. Sadece anakartta o gözüken ışık anlık olarak yanıp sönüyor.

Maalesef öyle bir olanağım yok.

Kısa devre yapıyor, dediğim gibi farklı bir PSU ile deneyin. Hatta mümkünse RAM'i çıkar CPU'ya uzak slota tak bir de öyle dene. Tomahawk Max kısa devre yaptıracak kadar adi bir model değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı