R5 5500, ekran kartı değişiminden sonra çok ısınıyor

Wendruu

Femtopat
Daha fazla  
Düne kadar GT 1030 Ryzen 5 5500 kullanıyordum. Fakat dün Sapphire RX 6600 ekran kartına geçiş yaptım.
Sebebini hala anlayamadığım bir şekilde işlemci sıcaklığım masaüstünde bile 60-65 derecelerde takılıyor, herhangi bir oyun oynarken ise en fazla 96 dereceyi görüyor fakat ne iniyor ne de çıkıyor sabit kalıyor. Kısacası işlemcim aşırı derecede zorlanmaya başladı işlemcinin %10 en fazla %20 kullanıldığı oyunlarda bile 96 derece her zaman sabit.

GT 1030 ile RX 6600 denk kartlar değiller. Eşekten inip ata binmişsiniz, işlemciye binen yük de artmış haliyle. GT 1030 eşek olduğu için işlemci onun hızına çok rahat yetişebiliyordu ancak RX 6600 at olduğu için işlemcinin de o hıza yetişmesi için kolları sıvaması gerekli, bu da daha fazla işlemci kullanımı ve sıcaklık demek. En kolay tabiriyle açıklamışımdır umarım. :D

Ekran kartının sıcak havası işlemciye vuruyor olabilir. Kasanız nedir? Ayrıca termal macun ve temizlik bakımını yaptınız mı? Hava sürkülasyonu ne durumda? Fanlarınız olması gerektiği gibi çalışıyor mu?

Düne kadar GT 1030 Ryzen 5 5500 kullanıyordum. Fakat dün Sapphire RX 6600 ekran kartına geçiş yaptım.
Sebebini hala anlayamadığım bir şekilde işlemci sıcaklığım masaüstünde bile 60-65 derecelerde takılıyor, herhangi bir oyun oynarken ise en fazla 96 dereceyi görüyor fakat ne iniyor ne de çıkıyor sabit kalıyor. Kısacası işlemcim aşırı derecede zorlanmaya başladı işlemcinin %10 en fazla %20 kullanıldığı oyunlarda bile 96 derece her zaman sabit.
Yeni kartını güle güle kullan. Rx 6600, gtx 1030`a göre işlemciye çok daha fazla yük bindiriyor. Bu yüzden olabilir. Birde stok fan kullanıyorsun sanırım. Bü yüzdende olabilir.. Sıvı soğutucu kullanırsan düşebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı