R5 5500 işlemciye 4 slot RAM takmak

Ahmet Şimşek

Hectopat
Daha fazla  
Anakart
Asus Prime B450M-A-II
İşlemci
Ryzen 5 5500
Merhaba arkadaşlar, bir arkadaşıma yeni bir sistem almak istiyoruz. Sıfırdan parçaları toplamak yerine indirimdeki hazır sistemlerden alacağız. Arkadaşım bu bilgisayarı oyun haricinde ağırlıklı olarak 3D tasarım ve render için kullanacak. Piyasada bulunan hazır sistemlerde 16 GB RAM var ve biz bunu 32 GB yapmak istiyoruz.

Şimdi kafama takılan bir şey oldu. Sistem üzerinde 2x8GB Single kit RAM var. Bu RAM arttırma seçeneği maalesef alacağımız sitede bulunmuyor. Aradık harici alıp takabilirisiniz dediler. İki adet 8 GB RAM bulunan kitlerden almak daha mantıklı oluyor. Ancak RAM'lerin seri numarasında farklılık var bu eskiden sıkıntı olabiliyordu teknolojik son durumda sıkıntı oluyor mu?

Son sorumda, Ryzen 5 5500'e 4 slot RAM takma konusunda biraz araştırdım ama net bir şey bulamadım. 2 slota 16 GB RAM takmak ile 4 slota 8 GB RAM takmak arasında ne gibi bir fark var ya da yok bunu açıklayabilirseniz çok mutlu olurum. 3D render alacağımız için çok uzun saatler sürüyor ve çok fazla RAM gereksinimi oluyor bu konu o yüzden çok önemli.

alacağımız sistem: ULTIMA-5500 / AMD Ryzen 5 5500 / ASUS GeForce DUAL RTX 3060 V2 OC 12GB / 16GB RAM / 500GB M.2 SSD Gaming Bilgisayar - Gaming.Gen.TR

anakart: ASUS PRIME B450M-A II 4400MHz (OC) DDR4 Soket AM4 M.2 mATX Anakart - Gaming.Gen.TR

sistem üzerinde bulunan RAM: Adata XPG 8GB 3200MHz DDR4 Single Kit Ram AX4U32008G16A-SR30 - Gaming.Gen.TR

almak istediğimiz ekstra RAM: Adata XPG Gammix D30 16 GB (2x8) 3200 MHz DDR4 CL16 AX4U320038G16A-DR30 Ram - Gaming.Gen.TR

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni ramlerde böyle sorun olmuyor. Mhz si uyuşan her ram takılabilir. Cl değerleri de aynı olursa tabi daha iyi olur ama birisi cl16 birisi cl18 ram takar iseniz tüm ramler cl18 ile çalışıyor diye bilgim var benim yanılıyor isem arkadaşlar düzeltsin.

2 Slota takmak ile 4 Slota takmak arasında hiçbir fark yok. Render alacaksanız 16 GB RAM parasına 5600 falan alsanız daha hızlı render almaz mı?

16 GB RAM ile 4 slot 32 GB RAM kullanmada fark olur illaki ama arkadaşın dediği gibi işlemci yükseltmek daha mantıklı olur RAM yükseltmek yerine.

2 Slota takmak ile 4 Slota takmak arasında hiçbir fark yok. Render alacaksanız 16 GB RAM parasına 5600 falan alsanız daha hızlı render almaz mı?
Render grafik kartı kullandığı için işlemcinin max %20-30 u kullanılacak o yüzden işlemciyle çok bir işimiz yok. Anlık render almalar için yüksek ramlere ihtiyaç duyuyoruz. Ama maddi durum biraz az olduğu için hani en az maliyetle en iyi performansı almaya çalışıyoruz.

16 GB RAM ile 4 slot 32 GB RAM kullanmada fark olur illaki ama arkadaşın dediği gibi işlemci yükseltmek daha mantıklı olur RAM yükseltmek yerine.
tek 16 GB değil yanlış anladınız galiba. 2x16 GB ve 4x8 GB arasındaki fark - 2 slot, 4 slot mevzusu.

Yeni ramlerde böyle sorun olmuyor. Mhz si uyuşan her ram takılabilir. Cl değerleri de aynı olursa tabi daha iyi olur ama birisi cl16 birisi cl18 ram takar iseniz tüm ramler cl18 ile çalışıyor diye bilgim var benim yanılıyor isem arkadaşlar düzeltsin.
Teşekkür ederim. Aynı marka aynı model ve aynı CL değerlerinde alacağımız zaten linklere bakmışsınızdır. Eğer böyle bir sorun yoksa çok iyi

Render grafik kartı kullandığı için işlemcinin Max %20-30'u kullanılacak o yüzden işlemciyle çok bir işimiz yok. Anlık render almalar için yüksek RAM'lere ihtiyaç duyuyoruz. Ama maddi durum biraz az olduğu için hani en az maliyetle en iyi performansı almaya çalışıyoruz.

Tek 16 GB değil yanlış anladınız galiba. 2x16 GB ve 4x8 GB arasındaki fark - 2 slot, 4 slot mevzusu.

Teşekkür ederim. Aynı marka aynı model ve aynı CL değerlerinde alacağımız zaten linklere bakmışsınızdır. Eğer böyle bir sorun yoksa çok iyi

Ben doğru anladım 16 GB önüne 2 slot yazmamışım. Render aldığınız uygulama ekran kartı ile render aldığı için tabii ki ekran kartı önem arz ediyor ama siz render almadan önce yaptığınız işlemlerde işlemci performansı illaki etkili olacaktır.

Geri
Yukarı