R5 5500 - RX 6600 XT sistem topladım

xakah

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba;

Her şey, yaklaşık 1 ay önce eski sistemimde ekrana görüntü gelmemesiyle başladı. Basit bir BIOS proble midir, çözülür diye düşündüm. Evde kendim uğraştım, buradan destek aldım ama bir türlü olmadı. Sistemi yaklaşık 7-8 senedir kullandığım için de bir süredir ufak bir upgrade yapma niyetim vardı açıkçası. Bu bahaneyle işlemci, anakart ve RAM'leri değiştirmeye karar verdim.

1 Mayıs'ta acıbadem İtopya'dan şu parçaları aldım;
Bu parçaların toplamı 4500 TL kadar tuttu, şu an aynı mağazadaki fiyatları 5265 TL. Parçaları alıp eve geldim ve kurulumu yaptım, ekrana görüntü gelmeme olayı devam ediyordu. Yine buradan aldığım bilgilere göre BIOS'un güncellenmesi gerektiğini öğrendim. Tabii yeni bir anakartta böyle bir sorunla karşılaşacağıma ihtimal vermediğimden, sorunu hala başka yerlerde arıyorum. Ekran kartım mı çalışmıyor, eksik bir şey mi var, vs. sağdan soldan eski nesil bir işlemci bulup evde kendim BIOS güncellemek niyetindeyken en sonunda aldığım parçalarlar beraber İtopya'ya gittim. Ekrana görüntü gelmediğini ve bir de burada denemek istediğimi söyledim. Sağ olsunlar yardımcı oldular. Aynı problemi kendi ekran kartlarını taktıklarında da gördüler. Kurulumu evde kendim yaptığım için anakartı teknik servise göndermem gerektiğini söylediler. Baştan teknik servise gitmek istemememin sebebi Anadolu yakasından mecidiyeköy'e gitmeye uğraşmak istemememdi 🙂 keşke baştan gitseymişim, sabah verdiğim anakart öğlen hazırdı, 1 hafta boşuna oyalanmışım.

Bu arada eski anakartıma bir BIOS güncellemesi yapıldı, o sistemi de tekrar kurdum. 1 gün boyunca kullanabildim ancak ertesi gün tekrardan görüntü alamadım. Ben de yeni aldığım sisteme odaklanmaya karar verdim (eskilerle daha sonra ayrıca ilgileneceğim). Eski sistem bilgilerim de şu şekilde;
  • ASUS M5A97 r2.0 anakart.
  • AMD FX-6300 işlemci.
  • Kingston HyperX blu 1600MHz DDR 3 RAM (2x4 GB)
  • Sapphire R9 290X ekran kartı.
Teknik servisten aldığım anakartı yeni parçalarım ve ekran kartımla kurdum. Servisten almış olduğum raporda sistemin test edildiği ve görüntü geldiği yazıyordu. Beklentim büyüktü ama yine hayal kırıklığına uğradım. Sistem çalışıyor, bütün fanlar dönüyor, her şey doğru bağlı ama ekrana yine görüntü gelmiyordu. Çıldırmak üzereydim. Aldım parçaları ve ekran kartını yine İtopya'ya gittim. Dedim ki ben bu anakartı servise verdim, bana çalışıyor diye geri verdiler ama yine görüntü alamıyorum. Yardımcı oldular. Tüm parçaları hem benim parçalarımla hem de kendi test ürünleriyle denediler. Kendi ekran kartlarını taktılar, görüntü var. Bir de benim ekran kartımı takalım dedim, taktık ve görüntü gelmedi. Ekran kartım mı bozuldu yoksa benim sebebini bulamadığım başka bir problem mi var bilmiyorum ama sonuç olarak ekran kartımı kullanamıyordum. Bu arada tekrar mağazaya gitmeden önce o ekran kartını evin yakınındaki bir bilgisayarcıya götürdüm, dedim şunu takıp ekrana görüntü gelip gelmediğini söyleyebilir misin? Taktı, görüntü var dedi (şahsen görmedim, arka tarafa çırağıyla kendisi geçti, yalan söylemesini gerektirecek bir durum göremiyorum).

Artık kaçınılmaz son olarak ekran kartlarını araştırmaya başladım 🙂 biraz olaylara uzak kaldığımdan önce kendime bir bütçe belirledim. O fiyatlarda ekran kartlarını araştırdım. Sonra tekrardan buradan destek aldım ve Amazon'dan aşağıdaki ekran kartını aldım.
Online bir kursa başlayacağım için ikinci el bir ikinci monitör bakıyordum. Bulduğum monitörler pek içime sinmedi. Ben de madem bu kadar masraf yaptım biraz daha masraf yapabilirim diyerekten mevcut monitörümü ikinci monitör yapmaya ve yeni bir monitör almaya karar verdim. Yine Amazon'dan aşağıdaki monitörü aldım.
Ekran kartını taktım, nihayet görüntü geldi. Kasa ve PSU şu an için yeterli. 1 tane HDD ve 2 tane SSD mevcut sistemimde olduğu için M.2 SSD'ye ihtiyaç duymadım. İleride lazım olursa yeri hazır.

Şu an sorunsuz bir şekilde sistemi kullanıyorum. Hatta ıkea'dan şu masayı bile aldım. Sistemi pek fazla zorlama şansı bulamadım. RDR2 ve bazı başka oyunları açtım, sıcaklık değerleri ve genel olarak oyunun akışı, görüntüleri güzel. Online eğitimden ötürü bir süre oyun oynamaya vaktim olmayacak olsa da, ara sıra oyun oynamak istediğimde elimin altında hazır bir sistemin olması benim için önemli. Eski sistemim de iyi kötü idare ediyordu, en azından bir eğitime girmek için fazlasıyla yeterliydi.

İkinci el bir ikinci monitör ve yeni bir anakart, işlemci ve RAM almayı düşünerek çıktığım bu yolda yaklaşık olarak 16-17000 TL harcamış oldum 🙂. Pişman değilim ama biraz daha yumuşak bir geçiş hedeflemiştim.

Bunun yerine şunu alsaydın veya ilk fırsatta şunu da değiştir/ekle diyebileceğiniz bir şey varsa, yorum olarak görmeyi çok isterim.

Görüş ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı