R5 5500, RX 6650 XT sisteme Hackintosh kurulumu

turanicboi

Hectopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
RX 6650XT
Anakart
Asus B450 MK2
İşlemci
Ryzen 5 5500
Elimde özellikleri;
R5 5500.
RX 6650XT.
ASUS B450 MK2.
Olan bilgisayarım var. Bu özelliklere macOS kurmak mümkün mü? Kurulursa bile sıfırdan bir rehber atabilir misiniz 2 senedir macOS kurmuyorum en son Clover kullanmıştım nasıl kuracağımı hiç hatırlamıyorum.

Kurulur ama GPU'nuz için Fake ID tarzı bir işlem lazım, direkt çalışmıyor maalesef. Buradan Monterey imajını indirip BalenaEtcher ile USB'ye yazdırın, yazdırma işlemi bitince OC EFI diye bir bölüm oluşur, o bölüm içindeki EFI\OC klasörüne girin ve AMD Ryzen 6 çekirdek isimli configin adını config.plist yapıp kuruluma geçmeyin deneyin. macOS kurulduktan sonra OpenCore Configurator ile configinizi açın, DeviceProperties kısmına gelin ve List PCI Devices kısmından Add All PCI Devices'a basın. Sonrasında eklenen aygıtlar arasından GPU'nuzu bulun ve Data olarak device-id girdisi ekleyin, sonrasında device-id'ye FF730000 yazın. String olarak model ekleyip modeli yazıp yazmamak size kalmış.
1659212860507.png

Kurulur ama GPU'nuz için Fake ID tarzı bir işlem lazım, direkt çalışmıyor maalesef. Buradan Monterey imajını indirip balenaEtcher ile USB'ye yazdırın, yazdırma işlemi bitince OC EFI diye bir bölüm oluşur, o bölüm içindeki EFI\OC klasörüne girin ve AMD Ryzen 6 çekirdek isimli Config'in adını config.plist yapıp kuruluma geçmeyin deneyin. macOS kurulduktan sonra OpenCore Configurator ile configinizi açın, DeviceProperties kısmına gelin ve List PCI Devices kısmından Add All PCI Devices'a basın. Sonrasında eklenen aygıtlar arasından GPU'nuzu bulun ve Data olarak device-id girdisi ekleyin, sonrasında device-id'ye FF730000 yazın. String olarak model ekleyip modeli yazıp yazmamak size kalmış.
Eki Görüntüle 1469391

Hocam bir video gibi bir şey yok mu hayatımda hiç OpenCore denemedim

Hocam kurulum için video mu istiyorsunuz yoksa RX 6650 XT için mi? Kurulum içinse bir sürü video var zaten ama RX 6650 XT için de videolar var ama onlar farklı ve daha uğraştırıcı işlemler yapıyorlar. Üstte ne yapacağınızı sırayla anlattım, bir yerde bir sorun yaşarsanız yardım isteyebilirsiniz. Dualboot olarak kuracaksanız da diskinizden bir bölüm ayırıp biçimlendirin, kuruluma geçtiğinizde disk izlencesini açın ve o biçimlendirdiğiniz bölümü bulup seçtikten sonra üstten sile basın ve APFS seçip biçimlendirin. Sonrasında geri dönüp macOS'i yükleye basın ve o biçimlendirdiğiniz bölümü seçip kurulum yapın.

Hocam kurulum için video mu istiyorsunuz yoksa RX 6650 XT için mi? Kurulum içinse bir sürü video var zaten ama RX 6650 XT için de videolar var ama onlar farklı ve daha uğraştırıcı işlemler yapıyorlar. Üstte ne yapacağınızı sırayla anlattım, bir yerde bir sorun yaşarsanız yardım isteyebilirsiniz. Dualboot olarak kuracaksanız da diskinizden bir bölüm ayırıp biçimlendirin, kuruluma geçtiğinizde Disk İzlencesi'ni açın ve o biçimlendirdiğiniz bölümü bulup seçtikten sonra üstten sile basın ve APFS seçip biçimlendirin. Sonrasında geri dönüp MacOS'i yükleye basın ve o biçimlendirdiğiniz bölümü seçip kurulum yapın.

Kurulum için hocam

Kurulum için hocam

Zaten yeni bir diske kuracağım hocam dualboot olarak tabii

O zaman kurulumda direkt o diski seçip biçimlendirebilirsiniz. Eğer hala video istiyorsanız buna bakabilirsiniz. Videoda EFI işlemleri yok, yukarıda EFI işlemlerini anlattım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O zaman kurulumda direkt o diski seçip biçimlendirebilirsiniz. Eğer hala video istiyorsanız buna bakabilirsiniz. Videoda EFI işlemleri yok, yukarıda EFI işlemlerini anlattım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Teşekkür ederim hocam kurulumu 1 hafta içerisinde yapacağım ve haber vereceğim

Enes Bey merhaba, ben de sizinle konuşmak istiyordum. Hatta özel olarak konuşsak çok iyi olur tabii siz de kabul ederseniz. Çünkü yeni bir ekran kartı ve tam bir desteği yok. Ama yapan birkaç insan var yani imkansız değil. Dediğiniz yöntemleri yaptım, sinyal alamadım ilk başta. Sonra araştırdım ve -igfxvesa ekledim boot-args'a ve böylece sinyal geldi fakat Mac hakkında kısmında XFX RX 6650 XT yazıyor fakat yanında hala 7 mb vram yazıyor. Dikkati çeken en önemli şey ise Mac hakkında kısmından Sistem raporuna tıkladım ve grafikler kısmına bastığımda XFX RX 6650 XT altında Aygıt Kimliği olarak 0x73ef yazıyor fakat biz 73ff yazıyoruz, bu nasıl oluyor? Bunu 0x73ff olarak değiştirebilirsem sorun düzelebilir ve bunu herkesle paylaşırım.

Geri
Yukarı