Çözüldü R5 5500 sistem açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

CiaaNs

Attopat
Daha fazla  
RAM
XPG CL16 3200mhz
SSD veya HDD modeli
M2
Ekran kartı
Turbox Knight ZEN Max R7 240 4GB DDR5
Anakart
Gigabyte A520M K V2
İşlemci
AMD Ryzen 5 5500
Kendime iş için yeni bir PC topladım. Düğmeye bastığımda biplemiyor, ekran gelmiyor, klavye mouse ışık yanmıyor.

Anakart işlemci desteğinde sıkıntı yok. (Kutusunun üzerinde yazıyor Ryzen 5000 series diye).

SSD'yi çıkartıp SATA disk de taktım değişen bir şey yok.

Bendeki RAM XPG “AX4U32008G16A-DB10”, sitede uyumlu model Adata “AX4U3200G16A-DB10” yazıyor. Bundan kaynaklı olabilir mi?
Destek rica ediyorum.

Hele Beylikdüzü civarında fiziki destek sunabilecek varsa bir kahve ısmarlarım. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Şimdi hallettim, sorun çözüldü.
Komik bir durum oldu ama ramlar oturmamış. Alp bey’in dediği gibi o kadar söktüm taktım, tek denedim, yerlerini değiştirdim hiçbirinde mi oturtamamışım anlamadım.
Bilgisayarcıya getirdim, kontrol etti, ramları tek denedi çalıştı, çift taktı yine çalıştı.
Doktora giden hasta iyileşir misali oldu benim iş..
Neyse üstümden yük kalktı, en azından arızalı parçam yok.:)
Bilgisini esirgemeyen herkese de ayrı ayrı teşekkür ediyorum, var olun…

Ayrıca bu kartta bipleme ve led yakma yokmuş. Aynı kartta başına gelen olursa dipnot olsun bu da.
İnşallah anakart bozuk çıkmasın da bi daha iadesiydi değişimiydi beklemek istemiyorum.
Her şeyi söktüm tekrardan bağladım, kendim kontakla start verdim bi hareket yok. İnşallah güncelleme ile çözülür mevzu da, kart beklemekle uğraşmayız.
Anakart bozuk olacağını sanmıyorum olsaydı eğer fanlar ve ışıklar çalışmazdı.
-Mevcut BIOS sürümün 5500 desteklemiyor olma ihtimali çok yüksek. bir yerden 3600 veya daha aşağı bir işlemci bul anakarta tak. büyük ihtimal açılacak sistem ondan sonra anakartın en güncel BIOS sürümünü indirip güncelle. güncelleme sonrası 5500 işlemciyi geri tak. sorun çözülecektir.

Aynı sorunu yaşamıştım. Kasa çalışıyor, ışıklar yanıyor fakat ekran gelmiyor.

Bu sorunu Power tuşuna bastıktan hemen sonra hızlıca PSU şalterini kapatıp açıyordum öyle çalışıyordu. 5-6 ay öyle kullanmıştım ama sonrasında bu yöntemde çalışmamaya başladı. Farklı bir PSU taktım ve anında açılmıştı. Sorunun PSU'dan kaynaklı olduğunu tahmin ediyordum zaten. PSU'yu garantiye yolladımda bu çalışıyor deyip geri göndermişlerdi. Markasıda FSP'di

Komik bir durum oldu ama ramlar oturmamış. Alp bey’in dediği gibi o kadar söktüm taktım, tek denedim, yerlerini değiştirdim hiçbirinde mi oturtamamışım anlamadım.
Bilgisayarcıya getirdim, kontrol etti, ramları tek denedi çalıştı, çift taktı yine çalıştı.

Ayrıca bu kartta bipleme ve led yakma yokmuş. Aynı kartta başına gelen olursa dipnot olsun bu da.

Çözüm

Sorunun çözülmesine sevindim. Sağlıklı günlerde kullanın.

Geri
Yukarı