R5 5500 sistem Call of Duty Ghosts'ta takılıyor

İşletim sistemi
Windows 10
Yer
Mersin
RAM
GoodRam 2x8, 3200 MHz CL16
Ekran kartı
Gigabyte RX 6600 8 GB
Anakart
Gigabyte B450M K
İşlemci
AMD R5 5500
Selamlar, COD: Ghosts oyununda aşırı derecede FPS drop yaşıyorum. Oyunun her sekansında oyun takılıp duruyor. Sistemim de fazlasıyla yeterli, 200-300 FPS alıyorum ama dediğim gibi sürekli oyun takılıp duruyor. Oyunum orijinal, Steam'den satın aldım. Oyun M.2 SSD'de kurulu.

Denediğim çözüm yöntemleri:
  1. Windows 11 kuruluydu, format atıp Windows 10 yükledim, düzelmedi.
  2. Oyunun grafik ayarlarını değiştirdim, ultrada da aynı düşükte de aynı. Hiçbir şey fark etmiyor.
  3. Ekran kartı sürücüsü güncel, farklı sürücülerle de denedim yine aynı.
  4. V-Sync açıp denedim, yine drop yiyor. 60 iken 58 oluyor drop giriyor. Bazen 10-20 oluyor drop giriyor...
  5. Isınma falan demenize gerek yok, ısınmayla ilgili bir problem yok. Zaten 11 yıllık oyun...
  6. Biraz oyna geçer demenize de gerek yok, yaklaşık 3 saat oynadım. Hâlâ düzelme yok.

60 FPS sabitleyip dener misiniz?
Denediğimi yazmıştım hocam, gözden kaçmış sanırım. V-Sync açtım 60'a sabitledim ama fark etmedi. Oynayan arkadaşlarıma sorduğumda sorun yaşamadıklarını söylediler. Can sıkıcı.

@Caner Uncu @White dragon
Uyku var biraz, kusura bakmayın.

Oyunda optimizasyon sıkıntısı var deniyor, hafif internete baktım siz de bakmışsınızdır tâbi ama. Sadece sizde olması garip.
İşe yaramayacağını biliyorum ama çözünürlük ratiosunu değiştirmeyi dener misiniz? 16:9, 4:3 gibi. Belki, ufak bi ihtimalle işe yarar.

İşe yaramayacağını biliyorum ama çözünürlük ratiosunu değiştirmeyi dener misiniz? 16:9, 4:3 gibi. Belki, ufak bi ihtimalle işe yarar.
Denedim onu da hocam, her türlü grafik ayarını değiştirdim, sonuç aynı :(

Oyunda optimizasyon sıkıntısı var deniyor, hafif internete baktım siz de bakmışsınızdır tâbi ama. Sadece sizde olması garip.
Evet, nadiren takılsa yine neyse diyeceğim ama oyunun her bölümünde takılıp duruyor. Kaç senelik oyun... Cyberpunk, Witcher 3 falan da yüklü. Onlarda ultra grafiklerde bile takılmadan oynuyorum. Bu oyunda aşırı takılıyor. Çözemedim bir türlü.

Sorun, AMD'nin DX11 oyunlar için uyguladığı DXNavi optimizasyonundan kaynaklanıyor. DX11 kullanan çoğu Call of Duty oyununda hatta DX11 kullanan çoğu oyunda shader cache nedeniyle yaşanan FPS düşmeleri/taklılmalar oluyor.

Sorunun çözümü ise 22.5.2 sürücüsünden sonra uygulanan DXNavi optimizasyonunu devre dışı bırakmak.

Buradaki linkten kayıt defteri aracılığı ile bunu devre dışı bırakabilirsin:

Linkteki tabloda bulunan "DX9 NAVI with Regular DX11" kısmını uygulayacaksın sadece.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bununla alakalı konu da açtım, daha basit bir şekilde anlattım:

Son düzenleme:

Geri
Yukarı