Çözüldü R5 5500 sistem oyunlarda düşük FPS veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

yücel kalkannn

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba kasayı yeni aldım elimde monitör olmadığı için arkadaşımın 60 Hz 1600x900 monitörünü kullanıyorum BF1 de 60 FPS sabit fakat sorun sadece BF1 değil Apex Legends de YouTube'da izlediğim arkadaş aynı sistem ile sabit 144 FPS alırken benim FPS oranlarım hem Apex hem diğer oyunlarda aşağıdaki fotoğraftaki gibi sizce sistemde sorun var mı? Var ise nasıl düzeltebiliriz veya iademi etmeliyim.
Sistemim.
RX 6700 XT 12 GB.
Ryzen 5 5500.
2x8 3200MHz RAM.
1TB M.2 SSD.
Yardımcı olursanız sevinirim canım sıkıldı bayağı bu soruna.

1699553319519.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam normalde monitorun standart kablosu VGA ama benim kartimda VGA girisi olmadigi icin gittim HDMI aldim HDMI ile bagli. Yarin aksama dogru monitörüm gelir diye dusunuyorum aldigim monitor hem FreeSync hem de G-Sync destegi var ama dediginiz gibi şu anda o modlarin hicbirini kullanamiyorum. Umarim sorun odur basimin agrimasini istemiyorum :(

İçiniz rahat olsun hocam. Aynı şeyi ben yaşadım. Gittim yeni monitör aldım G-Sync düzeldi. Yardımcı olduğuma sevdindim hatta, çok çekmiştim ben.
Her şeyin güçlü seni frenleyen monitör. Hangi kabloyla bağlanıyorsun.

Hem bu tarz sistemler FreeSync ya da G-Sync destekleyen yeni nesil monitörlerle performans verir.
Bunu şu şekil düşün ekran kartın o videodaki çocuğun performansını niye vermiyor çünkü yüksek çözünürlükte oynuyor GPU fazla devreye girip FPS yüksek oluyor. Seninin çözünürlüğün ve Hz düşük. FPS ondan düşük dostum. Aynı şeyleri ben yaşadım.

Hocam normalde monitorun standart kablosu VGA ama benim kartimda VGA girisi olmadigi icin gittim HDMI aldim HDMI ile bagli. Yarin aksama dogru monitörüm gelir diye dusunuyorum aldigim monitor hem FreeSync hem de G-SYNC destegi var ama dediginiz gibi şu anda o modlarin hicbirini kullanamiyorum. Umarim sorun odur basimin agrimasini istemiyorum :(

Hocam normalde monitorun standart kablosu VGA ama benim kartimda VGA girisi olmadigi icin gittim HDMI aldim HDMI ile bagli. Yarin aksama dogru monitörüm gelir diye dusunuyorum aldigim monitor hem FreeSync hem de G-Sync destegi var ama dediginiz gibi şu anda o modlarin hicbirini kullanamiyorum. Umarim sorun odur basimin agrimasini istemiyorum :(

İçiniz rahat olsun hocam. Aynı şeyi ben yaşadım. Gittim yeni monitör aldım G-Sync düzeldi. Yardımcı olduğuma sevdindim hatta, çok çekmiştim ben.

Çözüm
Ryzen 5 5500 RX 6700XT ekran kartını besleyebilecek bir işlemci değil. Eğer AAA bir oyun oynamıyorsan ekran kartı kullanımı genel olarak %70 de kalacaktır. FPS kaybı normal. Ama aldığınız değerler de darboğazdan kaynaklanabilecek bir kayıptan daha fazla FPS kaybı var gibi görünüyor.

Geri
Yukarı