R5 5500 The Last of Us Part 1 %100 CPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 11

SevimliHayalet

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, TLOU oyununu oynarken CPU aşırı derecede ısınıyor hatta %100 oluyor. YouTube'dan videolara baktım yaptıkları ayarları yaptım gene olmadı %100 civarı oluyor. Zaten öncesinde kendim çoğu ayarı düşük bir seviyeye çekip oynamayı denedim ama gene aynı durumla karşılaştım.

PC'nin kapandığı durumlar bile oldu aşırı ısınma oluyor.

Ekran kartım RTX 3070.
İşlemci Ryzen 5 5500
Anakart MSI A520M-A Pro

Tahminimce işlemcinin yetersizliğinden kaynaklı olan bir durum ama PC'yi toplarken anakartın böyle bir şey olduğunu bilmiyordum o yüzden ne kadar etkisi olur bilmediğimden onu da konuya eklemek istedim. PC konularına pek hakim olmadığımdan dolayı burada bilen insanlara sormak istedim. Sizce sorun tam olarak nedir acaba?

Ekran kartını ben almadım o yüzden sistemin saçmalığına bakmayın ama gene de gerekli olan şeyleri söylemekten çekinmeyin.

Konuyu göndermeden önce oyunun otomatik en düşük ayarına çekip tekrar denemek istedim ama sonuç değişmedi.

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, TLOU oyununu oynarken CPU aşırı derecede ısınıyor hatta %100 oluyor. YouTube'dan videolara baktım yaptıkları ayarları yaptım gene olmadı %100 civarı oluyor. Zaten öncesinde kendim çoğu ayarı düşük bir seviyeye çekip oynamayı denedim ama gene aynı durumla karşılaştım.

PC'nin kapandığı durumlar bile oldu aşırı ısınma oluyor.

Ekran kartım RTX 3070.
İşlemci Ryzen 5 5500
Anakart MSI A520M-A Pro

Tahminimce işlemcinin yetersizliğinden kaynaklı olan bir durum ama PC'yi toplarken anakartın böyle bir şey olduğunu bilmiyordum o yüzden ne kadar etkisi olur bilmediğimden onu da konuya eklemek istedim. PC konularına pek hakim olmadığımdan dolayı burada bilen insanlara sormak istedim. Sizce sorun tam olarak nedir acaba?

Ekran kartını ben almadım o yüzden sistemin saçmalığına bakmayın ama gene de gerekli olan şeyleri söylemekten çekinmeyin.

Konuyu göndermeden önce oyunun otomatik en düşük ayarına çekip tekrar denemek istedim ama sonuç değişmedi.

Eki Görüntüle 1937773

Dediğiniz gibi işlemcinin yetersizliğinden olabilir fakat ısınması normal değil. Sıcaklık değerleriniz nedir?

Dediğiniz gibi işlemcinin yetersizliğinden olabilir fakat ısınması normal değil. Sıcaklık değerleriniz nedir?

Oyun açık

1694247449093.png

Oyun kapalı

1694247512742.png

Bu arada sağ taraftaki EDC (CPU) kısmına dikkat ettim oyunu kapattığım zaman sürekli bir ani değişim içerisindeyi (40'a kadar inip 80'e kadar yükselip alçalıp durdu) bir süre sonra sadece uygulamayı açıp genel durumuna bakmak istediğimde (oyun kapalı) 30 45 arası oluyordu ama Görev Yöneticisi'ni açınca ani bir yükselme olup gene 30 45 arasında devam ediyordu, herhalde arada kendine kendine yükselip alçalması normal bir şey çünkü az önce 86'a ya filan yükselip geri düştü.

MSI Afterburner programıyla test edebilirsiniz.

Eğer istiyorsanız o program ile de bir test yapabilirim

Oyunu açtığım zaman 60 temp

1694248885385.png

Oyunda bir süre bekledim ve (hiç oynamadım sadece bekledim)

1694249245208.png

Yavaş yavaş artmaya başladı ve bir süre sonra 87 88 arasında gidip durdu(çok nadir 89 oldu ama sonra gene aynı durum) tahminimce bir süre sonra ya PC kaldırmıyor ya da bir süreden sonra artık 88 limitini aşıp 90 ve üzeri oluyordur ve sonra da zaten aşırı ısınmadan kapanıyordur

Kapandığı zaman ise şöyle oluyor
Monitör siyah ekran oluyor ve hiçbir şey yapamıyorum bir süre sonra monitöre tasarruf modu yazısı filan gelip PC reset atıyordu (tasarruf modunu salladım çünkü ne yazdığını hatırlamıyorum)

Son düzenleme:
Oyun açık

Eki Görüntüle 1937819

Oyun kapalı

Eki Görüntüle 1937820

Bu arada sağ taraftaki EDC (CPU) kısmına dikkat ettim oyunu kapattığım zaman sürekli bir ani değişim içerisindeyi (40'a kadar inip 80'e kadar yükselip alçalıp durdu) bir süre sonra sadece uygulamayı açıp genel durumuna bakmak istediğimde (oyun kapalı) 30 45 arası oluyordu ama Görev Yöneticisi'ni açınca ani bir yükselme olup gene 30 45 arasında devam ediyordu, herhalde arada kendine kendine yükselip alçalması normal bir şey çünkü az önce 86'a ya filan yükselip geri düştü.

Eğer istiyorsanız o program ile de bir test yapabilirim

Oyunu açtığım zaman 60 temp

Eki Görüntüle 1937857

Oyunda bir süre bekledim ve (hiç oynamadım sadece bekledim)

Eki Görüntüle 1937865

Yavaş yavaş artmaya başladı ve bir süre sonra 87 88 arasında gidip durdu(çok nadir 89 oldu ama sonra gene aynı durum) tahminimce bir süre sonra ya PC kaldırmıyor ya da bir süreden sonra artık 88 limitini aşıp 90 ve üzeri oluyordur ve sonra da zaten aşırı ısınmadan kapanıyordur

Kapandığı zaman ise şöyle oluyor
Monitör siyah ekran oluyor ve hiçbir şey yapamıyorum bir süre sonra monitöre tasarruf modu yazısı filan gelip PC reset atıyordu (tasarruf modunu salladım çünkü ne yazdığını hatırlamıyorum)

Evet aşırı ısınıyor, kasa temizliği ve iyi bir termal macunla bakım yapmanızı öneririm. Bir de format atılsa iyi olur. Driverlarınız güncelse geriye pek bir şey kalmıyor. FurMark adlı program ile stres testi uygulayabilirsiniz sıcaklıkları daha net görmek adına.

Evet aşırı ısınıyor, kasa temizliği ve iyi bir termal macunla bakım yapmanızı öneririm. Bir de format atılsa iyi olur. Driverlarınız güncelse geriye pek bir şey kalmıyor. FurMark adlı program ile stres testi uygulayabilirsiniz sıcaklıkları daha net görmek adına.

Kasam mesh bir kasa içinde pek toz göremedim ama termal macuna bakmam lazım, zaten şüpheleniyorum macundan çünkü az macun kalmıştı ve kalanla idare ettik diye hatırlıyorum,
Bir de format kısmına gelirsek, neden format atmak gerektiğini anlamadım hem sebebini hem farklı bir öneriniz varsa dinlemek isterim çünkü format atmak istemiyorum.

Adsız.png

Bahsettiğiniz uygulamayı indirip denedim ve fanlardan bol bol ses geldi😄 görev yöneticisinde her şey normal gözüküyordu ama sesler sanki TLOU oynuyormuşum gibiydi. Tam olarak çalışıyor anlamadım ama CPU gene Max 89 oldu (1 2 dakika filan bekledim)

Gölgelendiricilerin derlenmesi bittiği zaman kullanım düşüyor otomatikman. Oyun bozuk, biraz onun da etkisi var. Çözünürlüğü minimum 2K'ya çek, işlemcinin üzerindeki yük hafiflesin.

Oyunun ayarlardaki otomatik en düşük ayarına çektim ekran ayarını da 1980x1020'den 1280 civarına çekmiştim. ama sonuç gene yüksek CPU ama tabi hem sistemin yetersizliği hem belki macun yenilenmemesinden kaynaklı olabilir ama benim anlamadığım kısım pc de oyun açık değilken rahat bir şekilde %2-3-4 aralarında takılıyor

Düzenleme: oyunun gölgelendirmeleri zaten yüklü ve lobi kısmında CPU %60 civarında
1694263509734.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı