R5 5500 ve GTX 1660 Ti sistemde performans düşmesi

Someb.ody

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba,

Konuya girmeden önce sistemim hakkında ayrıntılı bilgi vereceğim:

İşlemci: Ryzen 5 5500
Sıvı Soğutma: Cooler Master MasterLiquid Lite 120
Ekran Kartı: MSI Gaming X 1660Ti
RAM: Corsair Vengeance 8GB 2400 MHz.
PSU: Cooler Master Master Watt Lite 600W +80 Plus
Anakart: MSI B350 Tomahawk
Depolama Birimleri:
HDD: WD Blue 1 TB
SSD: Corsair 120GB Le Force 200
M2: Samsung Evo 970 EVO Plus 500 GB

Yakın bir zamanda sistemde yer alan işlemcim Ryzen 5 1500X'i, Ryzen 5 5500 ile; LG monitörü ViewSonic XG2405-2 ile değiştirdim. İlk olarak monitör açık değilken bilgisayarı açmaya kalktığımda kasadaki zilden bir uzun iki kısa bip sesi geldiğinin farkına vardım. Monitör açıkken kasaya güç verince bu sorun görülmüyor. Oyunlarda performans olarak yer yer düşmeler yaşanıyor. CS GO'da bir haritaya girerken fazla bekletiyor. PUBG'de yükleme süresindeki gecikme nedeniyle uçaktan en son atlayan oyuncu oluyorum. Red Dead Redemption 2'de adam vururken, at üstünde ilerlerken oyun takılıyor, bir sinematiğe girdiğimde bellek yetmezliğiyle ilgili bir hata verip kapandı ve bir daha oyuna giriş yapamadım, ısrarla ram uyarısı veriyor. Youtube'da oyunun performans testlerini izlerken 8 GB bellek ile asgari seviyede stabil oynattığını gördüm. Hal böyle olunca canım sıkıldı ve çözüm arayışına girdim.

Not: Bios günceldir ve bütün ayarlar varsayılandadır sadece XMP aktiftir.

İlk önce belleğimi Memtest86 ile test ettim ve kusursuz bir sonuç aldım.

Memtest86 Testi:
Memtest86.jpeg

OCCT ile işlemcimi, ekran kartını ve güç kaynağını stres testine dahil ettim. Söz konusu sınavı güç kaynağı CPU hatası vererek sınavdan kaldı. Forumda biraz araştırınca güç kaynağı testlerinin yanıltıcı olabileceğini gördüm yine de emin olmak adına paylaşıyorum.

OCCT İşlemci Testi:
CPU-1.png

10 dakikalık stres altında, %100 kullanımdayken işlemcim 51 derecenin üstünü görmedi.

OCCT Ekran Kartı Testi:
GPU-1.png

10 dakikalık, %100 kullanıma maruz kalan ekran kartım 71 dereceyi geçmeden testi geçti.

OCCT Güç Kaynağı Testi:
PSU.png

Sonuç oldukça yanıltıcı görünüyor.
Depolama birimlerinin sağlığına göz atmayı es geçmedim.

Corsair Le Force 120GB:
SSD.png

WD Blue 1 TB:
HDD.jpg

CPU-Z İşlemci Veri Tablosu:
CPU-Z Test.png

Aida64 Boşta Sistem Sıcaklık Değerleri:
Aida64-test.png

@Recep Baltaş @Ali Güngör

Tek kanal 8 GB RAM varsa bunu mutlaka 2x8 16 GB Dual yapın en iyi performans artışı olur.
Ryzen işlemciler Dual de çok daha iyi performans veriyor. Eğer imkan varsa 3600MHz 2x8GB RAM almanızı tavsiye ederim.

Ayrıca yaşadığın sorun sistemsel yani Windows ile de alakalı olabilir. Sürücüler vs eksik veya güncel olmayabilir hatta işlemci değişiminde mutlaka arkasında BIOS sıfırlama ve temiz Windows kurmak gerekebilir. Bazı kişiler bunu savunmasa da ben olsam sıfırdan kurardım.
Son olarak kullandığın SSD problemli hatta belki kronik sorunlu olabilir. Misal bende de sorun göstermeyen bir SSD vardı ama sistem bazen kitlenirdi. Bazen film izlerken ileri atlarken takılırdı yavaşlardı. Meğerse kronik sorunlu bir modelmiş. Birçok sebep olabilir. Bilmiyorum oyunu hangisinde oynuyorsun ama M.2'de değil ise SSD problemi olabilir. HDD ise zaten yüklemeler çok yavaş kalır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı