R5 5500U sistemde oyunda FPS düşüşleri oluyor

yusodeno

Centipat
Daha fazla  
  • AMD Ryzen 5 5500U.
  • NVIDIA GTX 1650.
  • 16 GB RAM.
  • Kullanıyorum.

Valorant oynarken hiçbir FPS düşüşü yaşamıyorum fakat Death Stranding, Forza 5 gibi oyunlarda FPS anlık 60tan 10-20 gibi sayılara iniyor. Bu sirada işlemcim %90 seviyelerinde, ekran kartım ise Max %20 oluyor.
Görev Yöneticisi'ni açtığımda "sistem kesintileri" %99 CPU kullanıyor diye gözüküyor.
Bu sistem kesintilerini nasıl dusurebiliriz ve ekran kartım neden çok az kullanıyor nasıl çözebiliriz.
birkaç hafta öncesine kadar hiç bir sorun yoktu

Son düzenleme:
  • AMD Ryzen 5 5500U.
  • NVIDIA GTX 1650.
  • 16 GB RAM.
  • Kullanıyorum.

Valorant oynarken hiçbir FPS düşüşü yaşamıyorum fakat Death Stranding, Forza 5 gibi oyunlarda FPS anlık 60tan 10-20 gibi sayılara iniyor. Bu sirada işlemcim %90 seviyelerinde, ekran kartım ise Max %20 oluyor.
Görev Yöneticisi'ni açtığımda "sistem kesintileri" %99 CPU kullanıyor diye gözüküyor.
Bu sistem kesintilerini nasıl dusurebiliriz ve ekran kartım neden çok az kullanıyor nasıl çözebiliriz.
kardeşim pek emin değilim şunu soracağım herhangi bir ekran kaydı uygulaması arkada açıkmı

• AMD Ryzen 5 5500U.
  • NVIDIA GTX 1650.
  • 16 GB RAM.
  • Kullanıyorum.

sorun tek ekran kaydıyla alakalı değil mesela güncelleştirmelerini aksatmışsındır windows update giriyorsun ama eğer windows 11 isen ayriyeten diyim gelişmiş seçeneklere tıklıyorsun ve isteğe bağlı güncelleştirmelerin hepsini yapıyorsun onların hepsi sürücü güncelleştirmesi çünkü eğer onları yaparsan düzelebilir

Grafik kalitesini yükseltmeyi deneyebilirsiniz.

sorun tek ekran kaydıyla alakalı değil mesela güncelleştirmelerini aksatmışsındır windows update giriyorsun ama eğer windows 11 isen ayriyeten diyim gelişmiş seçeneklere tıklıyorsun ve isteğe bağlı güncelleştirmelerin hepsini yapıyorsun onların hepsi sürücü güncelleştirmesi çünkü eğer onları yaparsan düzelebilir
windows 10 kullanıyorum yeni güncelleştirme yok
sadece windows 11 güncelleştirmesi gözüküyor

Windows 10 kullanıyorum yeni güncelleştirme yok
Sadece Windows 11 güncelleştirmesi gözüküyor

Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Windows Update > İsteğe Bağlı Güncellemeleri Görüntüle > sürücü Güncellemeleri olarak şöyle git bakayım, oraya bak güncelleme var mı?

Hocam grafik kalitesini yükseltmek FPS'i daha çok düşürmez mi?

O bilmiyor boş ver.

Son düzenleyen: Moderatör:
hocam grafik kalitesini yükseltmek fpsi daha çok düşürmez mi

Bu GPU'nun işlemciden daha yüksek potansiyelli olduğu koşullarda denenen bir metoddur. Olası bir GPU darboğazında bu denenir. Fakat işlemci GPU' dan bariz daha kuvvetli. Sorun işlemci sıcaklığı ile ilişkili olabilir.

Geri
Yukarı