R5 5600 boşta 70 derece oluyor

MattiasDelgado

Kilopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Hukuk
Merhaba üstatlar, yeni bir hazir sistem satın aldım Sinerji bilgisayardan. Sistem gelince sıcaklık değerlerine bakmak istedim lakin stok fanlı Ryzen 5 5600 işlemcimin sıcaklığının 68-70 derece arasında olduğunu fark ettim. Ana kartım MSI A520M a Pro olduğu için CPU ration kısmından ayar yapamadım, fakat CPB kapattığımda sistem boştayken 50 dereceye düştü. CPB kapalıyken kullansam performansım düşecek haliyle. Forumda araştırdığım kadarıyla 5600 ve üstü işlemcilerde bu şekilde stok fan yetersiz kalıyormuş ama başka bir sorun olabilir mi? Sizden bana yardımcı olmanızı rica ediyorum, sizce Sinerji ile görüşüp durumu bildireyim mi? Yoksa bir soğutucu fan mı alayım? Soğutucu fan için çok yüksek bir bütçem maalesef yok, önerinizde bunu göz önüne alabilirseniz sevinirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim gerçekten hevesim kursağımda kalmış durumda. Bilgisayar geldi geleli bu durumla uğraşıyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Sistem özellikleri:
  • MSI Radeon RX 6600 Armor 8G 8 GB GDDR6 128 bit ekran kartı.
  • Game booster GB-G5180b 600W 80+ tempered glass RGB USB 3.0 e-ATX mid Tower kasa.
  • MSI A520M-A Pro 4600MHz(OC) M.2 AM4 mATX anakart.
  • Mld 500GB M300 NVMe okuma 3300 MB-yazma 3100 MB M.2 SSD (mLD22M300P13-500)
  • Goodram ırdm Pro 16 GB(2x8) Deep Black 3600MHz CL18 DDR4 RAM (K3600D4V64L18S/8GX2)
  • AMD Ryzen 5 5600 4.40 GHz 6 çekirdek 35MB AM4 7nm işlemci.

Son düzenleyen: Moderatör:
400 500 TL civarı F/P bir soğutucu önerir misiniz sistemime uygun? Teşekkürler.

O bütçede pek performanslı ürün bulunmuyor fakat nu ürün alınır.

Peki o halde biraz daha arttırırım bütçeyi. Bir de hocam bu fanların içinden çıkan termal macun yeterli midir ayrı mı alayım? Ve hiç daha önce fan montajlamadım bilgisayarcıma götürmem daha mantıklı mıdır? Ve yardımların için çok teşekkür ederim.

Peki o halde biraz daha arttırırım bütçeyi. Bir de hocam bu fanların içinden çıkan termal macun yeterli midir ayrı mı alayım? Ve hiç daha önce fan montajlamadım bilgisayarcıma götürmem daha mantıklı mıdır? Ve yardımların için çok teşekkür ederim.

İçinden çıkan macun üzmez ha garanti olsun isterseniz bunu alabilirsiniz.

Dün garip bir şekilde boşta 70 derece çalışan sistem bugün 49 50 derecede çalışıyor. Sizin gibi değerli arkadaşlar ID-Cooling SE-224-XT önerdiler, tek sorun kasama sığıp sığmayacağını bilmiyorum. Game Booster GB-G5180B kasaya sahibim, MSI A520M-A Pro anakartım var. Bilgisi olan sığar veya sığmaz derse çok mutlu olurum. Sipariş vereceğim veremiyorum :))

Dün garip bir şekilde boşta 70 derece çalışan sistem bugün 49 50 derecede çalışıyor. Sizin gibi değerli arkadaşlar ID-Cooling SE-224-XT önerdiler, tek sorun kasama sığıp sığmayacağını bilmiyorum. Game Booster GB-G5180B kasaya sahibim, MSI A520M-A Pro anakartım var. Bilgisi olan sığar veya sığmaz derse çok mutlu olurum. Sipariş vereceğim veremiyorum :))
165mm kadar destekler.

Yeni konular

Geri
Yukarı