R5 5600 boşta 70 derece

Merhaba, sonunda yeni kasamı toplayabildim ancak boştayken 70 derecede çalışıyor, CPU-Z stress testte 84 derecelere çıkıyor.
R5 5600, stok soğutucu, stok macun.
Gigabyte B550M DS3H.
16 GB 3600 MHz G.Skill RAM.
Kioxia 1 TB G2.
DeepCool CC560 kasa.
Ne yapmam gerekiyor stok fanla gelen macun ile monte ettim. Ancak değerler stok fan için bile fazla gibi değil mi?

Eki Görüntüle 1766874

CPB'yi kapayınca böyle oldu sıcaklıklar.

Eki Görüntüle 1766882
Boştaki sıcaklığı fazla. Montajı kontrol et. Stok soğutular fazla soğutmuyor ama yine montaja bak, macunu yenile. Gerekirse soğutucu al.

Yakın zamanda işlemcim 95 dereceyi görüp makina kendini kapatıyordu ve macunu silip yenileyince max 77 dereceyi görüyor. İlk önce stok soğutucuyu kontrol et belki yerine tam oturmamıştır, işlemci ile tam temas etmiyorsa yeteri kadar soğutmuyordur.

Sokup tekrar monte ettim ancak gene ayni, islemci sogutucu tas gibi oturdu yerine iyice de siktim vidalari ancak nafile, bostayken 70-75 derece arasinda gidiyor.

1683312227156.png

Boştaki sıcaklığı fazla. Montajı kontrol et. Stok soğutular fazla soğutmuyor ama yine montaja bak, macunu yenile. Gerekirse soğutucu al.
Stok olarak ustunde gelen termal macunu izopropil alkol ile temizledikten sonra, fatih'ten kalan son arctic mx-4'u uyguladım. Sıcaklık 60 dereceye düştü daha sonrasında cpu kullanımına baktığımda windows audio device graph isolation'ın %20 cpu kullandığını farkettim onu da kapatınca böyle oldu :

1683314422948.png

Eki Görüntüle 1767859

1683315210834.png

Son düzenleme:
Sokup tekrar monte ettim ancak gene ayni, islemci sogutucu tas gibi oturdu yerine iyice de siktim vidalari ancak nafile, bostayken 70-75 derece arasinda gidiyor.

Eki Görüntüle 1767764

Stok olarak ustunde gelen termal macunu izopropil alkol ile temizledikten sonra, Fatih'ten kalan son Arctic MX-4'u uyguladım. Sıcaklık 60 dereceye düştü daha sonrasında CPU kullanımına baktığımda Windows Audio device graph Isolation'ın %20 CPU kullandığını fark ettim onu da kapatınca böyle oldu:

Eki Görüntüle 1767824

Eki Görüntüle 1767859

Eki Görüntüle 1767870

50'ye düşmüş, stok soğutucu ile bu kadar düşer, normal.

Eki Görüntüle 1767764

Stok olarak ustunde gelen termal macunu izopropil alkol ile temizledikten sonra, fatih'ten kalan son arctic mx-4'u uyguladım. Sıcaklık 60 dereceye düştü daha sonrasında cpu kullanımına baktığımda windows audio device graph isolation'ın %20 cpu kullandığını farkettim onu da kapatınca böyle oldu :

Eki Görüntüle 1767824

Eki Görüntüle 1767859

Eki Görüntüle 1767870
Çok daha iyi olmuş hocam güle güle kullanın. İleride soğutucu almak isterseniz de alırsınız belki ama yükteyken sıcaklıklar çok artmıyorsa bence problem olmaz.

Çok daha iyi olmuş hocam güle güle kullanın. İleride soğutucu almak isterseniz de alırsınız belki ama yükteyken sıcaklıklar çok artmıyorsa bence problem olmaz.
Teşekkürler hocam ancak malesef az önce CSGO açtım 1080pde 350 civarı fps alırken CPU 85 derecelere çıktı 2-3 dakika içerisinde. CPU kullanımı %25-30lardaydı. Ne yapacağımı şaşırdım.

Teşekkürler hocam ancak malesef az önce CSGO açtım 1080pde 350 civarı fps alırken CPU 85 derecelere çıktı 2-3 dakika içerisinde. CPU kullanımı %25-30lardaydı. Ne yapacağımı şaşırdım.
Stok soğutucudan kaynaklıdır hocam.

Bu arada CS:GO için çözünürlük değiştirmeniz oyun için daha avantajlı. Bu da öyle bir bilgi olsun.

Teşekkürler hocam ancak maalesef az önce CS:GO açtım 1080P'de 350 civarı FPS alırken CPU 85 derecelere çıktı 2-3 dakika içerisinde. CPU kullanımı %25-30lardaydı. Ne yapacağımı şaşırdım.

Güçlü bir işlemci olduğundan dolayı stok fan yetmiyor bende MX-4 ile macunumu yeniledim Valorant oynarken 80 derece görüyor bunun için bir soğutma almanız gerekli.

Alabileceğin fiyat performans, soğutucular bunlar, araştırmaya uğraşma.

Geri
Yukarı