R5 5600 Dual channel RAM ile çalışmıyor

OguzC

Centipat
Daha fazla  
Herkese selam, dün yeni işlemci aldım BIOS'u güncelledim ve işlemciyi taktım işlemciyi taktığım andan itibaren PC sürekli mavi ekran vermeye başladı verdiği hata kodları ise sürekli değişiyordu format attım yine aynı sorunlar karşılaştım en sonra RAM'lerden birini çıkartıp denedim hiç sorunla karşılaşmadım işlemciyi takmadan önce sorunsuz kullandığım RAM'ler işlemciyi taktıktan sonra çalışmamaya başladı. Sizce sorun işlemci kaynaklı mı RAM'lerde mi bir sorun oluştu.

CPU: Ryzen 5 5600.
Motherboard: ASUS Prime A320M-R
GPU: GTX 1650 Super.
Ram:Corsair Vengeance 2400mhz 8gb x2

Son düzenleme:
Herkese selam, dün yeni işlemci aldım BIOS'u güncelledim ve işlemciyi taktım işlemciyi taktığım andan itibaren PC sürekli mavi ekran vermeye başladı verdiği hata kodları ise sürekli değişiyordu format attım yine aynı sorunlar karşılaştım en sonra RAM'lerden birini çıkartıp denedim hiç sorunla karşılaşmadım işlemciyi takmadan önce sorunsuz kullandığım RAM'ler işlemciyi taktıktan sonra çalışmamaya başladı. Sizce sorun işlemci kaynaklı mı RAM'lerde mi bir sorun oluştu.

CPU: Ryzen 5 5600.
Motherboard: ASUS Prime A320M-R
GPU: GTX 1650 Super.
Kullandığın RAM'ler ne?

Tek taktığında sorun olmayan RAM'i çıkar diğer RAM'i tek tak ve onda sorun oluyor mu kontrol et. Sorun olmayan RAM'i diğer slota takıp slotun sorunlu olup olmadığını dene.

Memtest86 ile iki RAM'i de TEK TEK test et.

RAM'lerin tam serisinin adını yazabilir misin? şuna benzer bir yazı olması lazım "CMSX8GX4M1A2400C16"

RAM'lerin tam serisinin adını yazabilir misin? Şuna benzer bir yazı olması lazım "CMSX8GX4M1A2400C16"

CMK8GX4M1A2400C16R​

Tek taktığında sorun olmayan RAM'i çıkar diğer RAM'i tek tak ve onda sorun oluyor mu kontrol et. Sorun olmayan RAM'i diğer slota takıp slotun sorunlu olup olmadığını dene.

Memtest86 ile iki RAM'i de TEK TEK test et.

Birazdan deneyip test sonuçlarını paylaşacağım.

RAM'leri Memory test ile tek tek deneyin fakat hem anakart hem de RAM 5600 işlemci ile test edilmiş bir veriye rastlamadım. Anakart üreticisi bile bu anakartta 5600 test verisi paylaşmamış sadece desteği açtığını belirtmiş.

Memory Test'de benim tahminim tek ram hata çıkmayacaktır. çift ram takınca CPU iletişim hatası verecektir. Test edip detayları paylaşmanızı merakla bekliyorum

Şu an ramleri test ettim ikisinde de bir sıkıntı yok fakat her iki rami taktığım zaman hala aynı hataları almaya devam ediyorum dump dosyalarını atıyorum hata kodlarından sorunu belki çözebiliriz.

Yeni konular

Geri
Yukarı