R5 5600 GTX 1050Ti sistem aniden kapanıyor

hArslan06

Picopat
Daha fazla  
Merhaba. Benim sistemde söyle bir sorun mevcut oyun esnasında aniden PC kapanıyor sanki elektrik kesilmiş gibi 2 saat oyun oynuyorum sonrasında kapanıyor yük altında oldugu zamanlar böyle yapıyor sistemde ekran kartı değiştirdikten sonra olmaya başladı.

Sistem.
İşlemci: Ryzen 5 5600.
RAM: Corsair 16 GB 3600MHz.
Sıvı sogutuma: Cooler Master.
Anakart: MSI B550 M Pro.
SSD: Kingston M.2 SSD 500GB.
PSU: Thermaltake 600W LP-600al2nh
Önce ekran kartı: GTX 1050 Ti.
Yeni ekran kartı: RTX3060 Ti.

Format attım sorun aynı CPU ve GPU değerleri 55-60 arasında. Sorunun PSU'dan olduğunu anlamak içi nasıl test yapabilirim veya sorun neyde olabilir yardımcı olur musunuz?

Söylemeyi unuttum kusura bakmayın.
Ekran kartı güç girişi 8-8 pin oldugu için ve benim Power de bu giriş olmadığı için ben dönüştürücü aldım. Dönüştürücünün içindeki 3 tane soket tam yerine oturmamıştı bu da soketi takınca sanırsam temessızlık yaptı dün fark ettim ve otuturdum kapanma sebebi bu olabilir mi resimdeki dönüştürücüden bahsediyorum.

Eki Görüntüle 2079105

Soketlerde sorun olsa, oyunda ekran siyah olur, sistem çalışmaya devam eder, uzun sürede oyun oynatmaz, yüke bindiği anda ekran kararır, ani kapanmaya sebep olsa, sistemin tekrar açılmasını engelemez.

Soketlerde sorun olsa, oyunda ekran siyah olur, sistem çalışmaya devam eder, uzun sürede oyun oynatmaz, yüke bindiği anda ekran kararır, ani kapanmaya sebep olsa, sistemin tekrar açılmasını engelemez.

Yaptıklarının hiçbiri çözüm olmamış sanırsam sadece dün kapanmadı sorun halen devam ediyor PSU olma ihtimali yüksek ama değil mi?

Isınma sorunu var, sadece PSU değil CPU ısınması da olabilir, sistem yük altına girince ısınmadan dolayı parçalar zarar görmesin diye sistem kendini kapatır. Isı takibi yaparsın CPU ya da GPU da bir sorun yoksa PSU arızalıdır.

Yaptıklarının hiçbiri çözüm olmamış sanırsam sadece dün kapanmadı sorun halen devam ediyor PSU olma ihtimali yüksek ama değil mi?

Evet kapanmayı zaten PSU yapıyor, önce tetikleyen şeyleri değerlendirip olmazsa PSU denemek gerekiyor, bu aşamada sizin başka bir PSU ile test etmeniz lazım, zaten PCI güç çıkışıda ekran kartınız için uygun değil.
Isınma sorunu var, sadece PSU değil CPU ısınması da olabilir, sistem yük altına girince ısınmadan dolayı parçalar zarar görmesin diye sistem kendini kapatır. Isı takibi yaparsın CPU ya da GPU da bir sorun yoksa PSU arızalıdır.
İşlemci sıcaklığının normal olduğunu arkadaş konuda belirtmiş.

CPU ve GPU değerleri 55-60 arasında.

Geri
Yukarı