R5 5600 için sıvı soğutma önerisi

Judlaww

Centipat
Daha fazla  
Sıvı soğutma alacağım ama neye dikkat etmeliyim bilmiyorum. Öncelikle montajını kendim yapmayı planlıyorum.

Sistem özellikleri.
İşlemci:
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 32MB önbellek 6 çekirdek AM4 7nm işlemci.
Anakart:
MSI B550-A Pro 4400MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 ATX anakart.
Ekran kartı:
MSI Radeon RX 6800 Gaming Z Trio 16g V1 16 GB GDDR6 256 bit ekran kartı.
RAM:
Adata Gammix D30 XPG 8 GB 3600MHz DDR4 Single kit RAM AX4U36008G18I-SR30
SSD:
Kingston 1TB KC3000 SKC3000S/1024G NVMe M.2 SSD (7000 MB okuma / 6000 MB yazma)
Kasa:
Vento neptune VG07F RGB siyah mid Tower Gaming kasa.
PSU:
FSP Hyper Pro H3-650 650W 80+ Bronze PSU.

Sıvı soğutma alacaksam neye dikkat etmeliyim? Aldığım model kasanın içine sığar mı falan gibisinden birçok aklıma takılanlar var.
Ayrıca bulunduğum şehir sıcak ve Valorant'ta 96 dereceyi görüyor, işlemci sıcaklığım soğutma alasıya kadar bu derecede bilgisayarı kullanmam tehlikeli mi?

Kasa içi görselleri bırakıyorum.

Dosya Ekleri

• kasa 2.jpg
    kasa 2.jpg
    374,5 KB · Görüntüleme: 18
  • kasa1.jpg
    kasa1.jpg
    183,4 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı işlemciyi kullanıyorum kule tipi fazlasıyla yeter 55 dereceyi geçmiyor.
Bir yorum daha yapmam gerekirse.
RAM ve PSU'yu değiştirirseniz fena olmaz.

İleride daha güclü işlemciye gecebilirim o sebeple ama yine de siz deneyim ettiğiniz kadar kule tipi soğutucuda önerebilirsiniz. Galiba montajı yapamam diye kule tipide almayı düşünüyorum.

Öncelikle sıvı soğutma almak istediğinize emin misiniz? Kule tipi soğutucu fazlasıyla yeterli.

İleride daha güclü işlemciye gecebilirim o sebeple ama yine de siz deneyim ettiğiniz kadar kule tipi soğutucuda önerebilirsiniz. Galiba montajı yapamam diye kule tipide almayı düşünüyorum.

Kendim Ryzen 5 5600ü son derece kötü bir hava akışı olacak şekilde bir kasa konfigürasyonu ile kule tipi soğutucuyla kullanıyorum, oyunlarda 55, ağır yük altında 75 dereceyi geçmedi şuana kadar.

Kendim Ryzen 5 5600ü son derece kötü bir hava akışı olacak şekilde bir kasa konfigürasyonu ile kule tipi soğutucuyla kullanıyorum, oyunlarda 55, ağır yük altında 75 dereceyi geçmedi şu ana kadar.

Kullandığınız kule tipi nedir?

@678898 @Cursor ikinizde hocam Phantom spirit önerdiniz montajı basitmi.

Sıvı soğutma montajı hakkında bilgisi olan var mı attığım görseldeki gibi galiba tam RAM'lerin üstüne binecek gibi kablolama ise montajı daha önce yapmayan biri için uğraştıracak gibi.

Kullandığınız kule tipi nedir?

@678898 @Cursor ikinizde hocam Phantom spirit önerdiniz montajı basitmi.
Ben farklı bir kule tipi soğutucu kullanıyorum kıytırık bir şey içinden 2 tane tel çıktı bunları işlemciye bağladım ama şekil verilen bir tel değil sert bir şey onu işlemciye tutturdum bağladım bunda da fark yoktur diye düşünüyorum ama 2 kişi yaparsanız güzel olur çünkü hem teli bağlarken yukarıdan kule tipi soğutucuyu ittirmeniz gerekiyor hem de 2 elle teli tutmanız gerekiyor.

Sıvı soğutma montajı hakkında bilgisi olan var mı attığım görseldeki gibi galiba tam RAM'lerin üstüne binecek gibi kablolama ise montajı daha önce yapmayan biri için uğraştıracak gibi.
Bu kasaya sıvı soğutucu sığmaz zaten tam verim alamazsınız.

Ben farklı bir kule tipi soğutucu kullanıyorum kıytırık bir şey içinden 2 tane tel çıktı bunları işlemciye bağladım ama şekil verilen bir tel değil sert bir şey onu işlemciye tutturdum bağladım bunda da fark yoktur diye düşünüyorum ama 2 kişi yaparsanız güzel olur çünkü hem teli bağlarken yukarıdan kule tipi soğutucuyu ittirmeniz gerekiyor hem de 2 elle teli tutmanız gerekiyor.

Bu kasaya sıvı soğutucu sığmaz zaten tam verim alamazsınız.

İşte aradığım tarzda yorum şu an sıvı soğutma düşünüyordum kasma sığmaz tarzı yorum aradım hocam demem o ki anlaşılan kule tipi soğutucuya kaldıık.
Kasama uysa sıvı soğutucuda kesin kılmıştım.

Geri
Yukarı