R5 5600 için termal macun önerisi

meandrous

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba. Sistemim geldi fakat boştayken 55-60, oyundayken 80-85 derece arasında geziyor. Sanırım sipariş verdiğim yerin sürdüğü kötü bayağı. Başlıkta da yazdığım gibi R5 5600 için termal macun önerisi istiyorum sizden termal macunlarla hiç alakam yok ne iyidir ne kötüdür vs. bütçe sıkıntım yok teşekkürler :)

Sorunun macun kaynaklı değil ısınan bir işlemci. Undervolt yapmalısın. Yada soğutucu değiştirebilirsin.
Çok ezbere bir cevap olmuş bence, mantıklı olan ilk olarak termal macunu yenilemek, eğer problem hala devam ediyorsa dedikleriniz yapılabilir.

Kafam rahat olsun diyorsan piyasada en iyisi bu:

Çok ezbere bir cevap olmuş bence, mantıklı olan ilk olarak termal macunu yenilemek, eğer problem hala devam ediyorsa dedikleriniz yapılabilir.

Kafam rahat olsun diyorsan piyasada en iyisi bu:

Ezbere bir yorum değildi. Nereden çıkardınız bu fikri ? 5600x kullanıyorum. Stock fanın altında hazır geliyor termal macun amdnin macunu var altında. Boşu boşuna macun değiştirtmemelisiniz.

Ezbere bir yorum değildi. Nereden çıkardınız bu fikri ? 5600x kullanıyorum. Stock fanın altında hazır geliyor termal macun amdnin macunu var altında. Boşu boşuna macun değiştirtmemelisiniz.
Bazen macunda pump-out denilen olay olabiliyor. Ayrıca arkadaş dışarıda toplatmış bilgisayarı takan kişi tam sıkmamış ya da ayaklar tam oturmamış olabilir. İşlemciye direkt UV yapmak ya da soğutucu değiştirmek yerine termal macun yenilemek bana daha mantıklı geliyor.

Termal macunun siparişini verdim. Birkaç kişi stok soğutucudan da kaynaklı dediler tamam stok yeterli değil ama normalde 60 derece olması yine bana çok fazla geliyor. Bu nedenle termal macunda bir sıkıntı var diye düşündüm. Ek soğutucu alacaktım zaten ama hızlandırmam gerekiyor sanırım bu alma şeyini.

Bazen macunda pump-out denilen olay olabiliyor. Ayrıca arkadaş dışarıda toplatmış bilgisayarı takan kişi tam sıkmamış ya da ayaklar tam oturmamış olabilir. İşlemciye direkt UV yapmak ya da soğutucu değiştirmek yerine termal macun yenilemek bana daha mantıklı geliyor.

Görüşünüze saygım sonsuz. Ancak bana da mantıklı gelen şu. Herhangi bir maliyet harcamadan undervoltla çözmek daha mantıklı. Çözülmez ise diğer yollara gidilmeli.

Görüşünüze saygım sonsuz. Ancak banada mantıklı gelen şu. Her hangi bir maliyet harcamadan undervoltla çözmek daha mantıklı.
Undervolt ile çözmek işlemcinin kapasitesini düşürmek anlamına geliyor, macun fiyatları öyle çok pahalı değil bence, ancak dediğiniz gibi herkesin görüşleri farklı.

Undervolt ile çözmek işlemcinin kapasitesini düşürmek anlamına geliyor, macun fiyatları öyle çok pahalı değil bence, ancak dediğiniz gibi herkesin görüşleri farklı.
Malesef ki bildiğiniz gibi değil. Cinebench 23 üzerinden test ederek doğru değerleri yakalayabilirsin.
Kendi işlemcim için söylüyorum sana değerleri.
4600mhz serbest voltajda(1,36) = 87 derece görürken Almış olduğum puan 4493
4600mhz 1.23 voltajda = 77 derece Almış olduğum puan 4490

Voltajı 1.23 den daha aşağı bir değer girdiğim zaman puanımda düşmeye başlıyor. Doğru değerleri yakalamak önemli olan. İşlemcinin performansından hiç birşey kaybetmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı