R5 5600 için Wraith Prism fan yeterli midir?

barannozdemirr

Hectopat
Yer
İstanbul
Elimde 2 yıldır kullandığım Wraith Prism fan mevcut, R7 2700X için kullanıyorum şu an ve genelde 65-75 derece arasında değişiyor oyunlarda, tek tük 80 derecenin üstüne çıkıyor. Boşta hiç 50 derecenin altını görmedim, 55-60 civarlarında çalışıyor boşta. Bu değerleri ve 2 yıllık kullanım süresini de göz önünde bulundurursak eğer elimdeki mevcut Wraith Prism fan R5 5600 için yeterli olur mu? OC yapmayacağım ve aşağıya linkini attığım termal macun elimde mevcut, bunu kullanacağım. Sıvı soğutmanın bu işlemci için çok gerekli olmadığını okudum birçok yerde. Önerebileceğiniz kaba görünümlü olmayan hava soğutma varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Elimde 2 yıldır kullandığım Wraith Prism fan mevcut, R7 2700X için kullanıyorum şu an ve genelde 65-75 derece arasında değişiyor oyunlarda, tek tük 80 derecenin üstüne çıkıyor. Boşta hiç 50 derecenin altını görmedim, 55-60 civarlarında çalışıyor boşta. Bu değerleri ve 2 yıllık kullanım süresini de göz önünde bulundurursak eğer elimdeki mevcut Wraith Prism fan R5 5600 için yeterli olur mu? OC yapmayacağım ve aşağıya linkini attığım termal macun elimde mevcut, bunu kullanacağım. Sıvı soğutmanın bu işlemci için çok gerekli olmadığını okudum birçok yerde. Önerebileceğiniz kaba görünümlü olmayan hava soğutma varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

wraith prism sağlam soğutucu ama macun mx 4 yanlış seçim cooler mastergel maker alırsan 5600 de 65 üstünü görmezsin

Macun o kadar fark yapmıyor. Mx4 macun olarak yeterli fanda yeterli olur. Stok fanla bile en fazla stres testinde 76 derece veriyor o fan daha üst bir model.

Prism de bir yere kadar. O işlemciyle en az 4 bakır borulu kule tipi soğutucu kullanmanızı tavsiye ederim. Prism güzel soğutucu ama fanı 92mm ve statik presi zayıf bir fanı var. Ondan dolayı kule tipi soğutucuların gerisinde kalıyor.

Ryzen 5600X'i uzay montaj ile stok soğutucu ve 1 liralık bir macunla çalıştırıyorum. Prime95 SmallFFT testinde 84 dereceyi geçmiyor. Çok büyütüyorsunuz konuyu.

Ben 5600'ü stok macun ve stok fanla kullanıyorum stres testinde 76 dereceyi görüyor oyunlarda maksimum 70 5600'e stok fanın yetmemesi kulaktan dolma söylentiden ibaret duruyor.

Kasanızın hava akışı iyiyse stok fan bile yeterli oluyor. Ben 4.6 GHz hızında çalışırken oyunlarda 76 dereceyi geçtiğini görmedim.

bilgisiz arkadaşlar yine bilgisini konuşturmuş wraith prism 5700x i bile çok rahat soğutur 5600 ün limiti 90 derece 80 derecede çalıştırmak işlemcinin ömrünü kısaltır iletkenlik konusunda arctic mx 4 yeterliymiş gibi gözüksede kesinlikle 1600 af harici kullanılacak macun değil şu anda mastergel maker piyasadaki bir çok işlemciyi olması gerektiği gibi soğutuyor wraith prism dandik bir soğutucu değildir kilit nokta termal macundur 90 derece limiti olan işlemciyi 75 80 arası çalıştırmak işlemciyi zayıf düşürür ve boost etmesini engeller

Geri
Yukarı