R5 5600 ile B450 Tomahawk BIOS güncellenir mi?

Emir Erdal

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar,

Yeni öğrendiğim bir bilgi biraz canımı sıktı.B450 Tomahawk anakart aldım ve üzerine 5600X almayı düşünüyordum ama BIOS uyumlu değilmiş ve güncelleme gerekiyormuş anladığım kadarıyla ama bunu yapmak için eski nesil bir işlemci takıp BIOS güncellemem gerekiyormuş. Sırf güncelleme yapmak için bir de eski işlemci mi bulmam lazım? 5600X takılıyken sistemi başlatmamın imkanı yok mu? Ya da çalışır mı bilmiyorum ama hiç CPU takmadan da anakarta güç verip güncelleme yapma gibi bir ihtimalim var mı?

MSI sitesinde B450 Tomahawk için Ryzen 5000 serisi BIOS güncellemesi de görünmüyor hatta. 5600X'ten vaz mı geçmem gerekecek?

Son düzenleyen: Moderatör:
B450 Tomahawk Max anakartın üzerinde BIOS flash düğmesi var. Eski işlemci takmaya gerek yok. Uygun BIOS sürümü USB belleğe yüklenir ve ekrana görüntü almasanız bile yeni işlemci takılıyken anakart güncellemeyi yapar.

Sırf güncelleme yapmak için bir de eski işlemci mi bulmam lazım?
Anakartında BIOS Flashback özelliği var. Anakarta hiçbir şey takmadan, sadece 24 pinlik güç bağlantısını yaparak güncelleme yapabilirsin kendi başına.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

B450 Tomahawk Max anakartın üzerinde BIOS flash düğmesi var. Eski işlemci takmaya gerek yok. Uygun BIOS sürümü USB belleğe yüklenir ve ekrana görüntü almasanız bile yeni işlemci takılıyken anakart güncellemeyi yapar.
Anakartında BIOS Flashback özelliği var. Anakarta hiçbir şey takmadan, sadece 24 pinlik güç bağlantısını yaparak güncelleme yapabilirsin kendi başına.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows yükler gibi onun için de bir USB hazırlamam gerekiyor yani tamamdır. Hocam ikinize de teşekkürler. Bir an panik olmuştum :D
@kaiser soze @KITT MSI'ın sitesinde anakartın update loglarına baktım da AMD 5000 serisi ile ilgili bir şey yazmıyor. En son sürümü yüklemem mi gerekiyor yoksa update hala çıkmadı mı? Yanlış bir işlem yapmak istemiyorum

Son düzenleme:
MSI'ın sitesinde anakartın update loglarına baktım da AMD 5000 serisi ile ilgili bir şey yazmıyor. En son sürümü yüklemem mi gerekiyor yoksa update hala çıkmadı mı? Yanlış bir işlem yapmak istemiyorum.
Çıkmamış galiba, evet. Hem CPU destek listesinde, hem de BIOS indirme listesinde Ryzen 5000 serisiyle ilgili bir şey yok. Beklemen daha iyi olacaktır.

Çıkmamış galiba, evet. Hem CPU destek listesinde, hem de BIOS indirme listesinde Ryzen 5000 serisiyle ilgili bir şey yok. Beklemen daha iyi olacaktır.
B450 anakartlar için yeni yılda destek geleceği söylenmişti. Eli kulağındadır merak etmeyin.

Net bir tarih verilmemiş ama yine de. Sanırım bekleyip göreceğiz. MSI'a ticket yolladım. Herhangi bir dönüş olursa yine buradan bildiririm. Benim gibi sorunu olup da cevap arayanlar için iyi olacaktır. İkinize de tekrardan teşekkür ederim.
Net bir tarih verilmemiş ama yine de. Sanırım bekleyip göreceğiz. MSI'a ticket yolladım. Herhangi bir dönüş olursa yine buradan bildiririm. Benim gibi sorunu olup da cevap arayanlar için iyi olacaktır. İkinize de tekrardan teşekkür ederim.

Update: Dünden beri araştırıyorum. MSI'ın 30 Kasım 2020'de B450 Tomahawk Max'a çıkardığı 7C02v39 update ile Ryzen 5000 serisi artık destekleniyormuş. Update açıklamasında 5000 serisi ile ilgili bir bilgi olmasa dahi, Reddit üzerinde bir konuda bu update log ile ilgili bir açıklamaya denk geldim. Kullanılardan birisi B450 Tomahawk Max ile R5 5600X kullandığını söylemiş. Konu ile ilgili linkleri aşağıya bırakıyorum. Hatalı olduğum bir yer var ise çekinmeden düzeltebilirsiniz.

MSI'ın 5000 serisi için hangi anakartlara update çıkarttığının bir listesi
MSI B450 TOMAHAWK MAX Update List
MSI Update Log ile ilgili Reddit konusu

2 gün önce b450 Tomahawk ve ryzen5 5600x aldım flashbutton+ özelliğine güvenerek malesef 10 defadan fazla denememe rağmen bios güncellenmedi tüm yolları denedim benim gibi bu sorunu yaşayan başka kişilerlede iletişime geçtim şuan servise yolladım anakartı güncelleme yapılması için kısacası flashbutton kesin olarak çalışmayabiliyor güncellemeyi almayabiliyor bu durumdada eski nesil bir İşlemci gerekiyor bilginiz olsun

2 gün önce b450 Tomahawk ve ryzen5 5600x aldım flashbutton+ özelliğine güvenerek malesef 10 defadan fazla denememe rağmen bios güncellenmedi tüm yolları denedim benim gibi bu sorunu yaşayan başka kişilerlede iletişime geçtim şuan servise yolladım anakartı güncelleme yapılması için kısacası flashbutton kesin olarak çalışmayabiliyor güncellemeyi almayabiliyor bu durumdada eski nesil bir İşlemci gerekiyor bilginiz olsun

Aynı durum bende de var. Flash BIOS çalışmıyor. Servis için nereyle konuştun? Anakartı satın aldığın yere mi gönderdin yoksa direkt MSI ile mi iletişime geçtin?

Geri
Yukarı