R5 5600 onboard ses kartını engelliyor

AstralBpy

Femtopat
Daha fazla  
RAM
G.Skill RipjawsV 8GBx2 3600MHz DDR4 Ram F4-3600C18S-8GVK
Ekran kartı
Nvidia GTX 3060
Anakart
Asus B450 PLUS
İşlemci
Amd Ryzen 5 5600
Merhaba.

Yeni sistem topladım. AMD Ryzen 5 5600 işlemcim var, iki farklı anakartta denedim, ikisinde de işlemci onboard ses kartını engelliyor.
Farklı bir işlemciyle denediğimde ses kartını görüp kullanabiliyorum.
İşlemci ses yolu arızalı olabilir dendi.
Sorun tamamen donanımsal mı? Böyle bir sorun yaşayan ya da çözüm yolu bilen var mı?
Ses kartının driver sorunu, ekran kartı, RAM çakışma ihtimallerini farklı cihazlarla test ettim, sadece işlemci değiştirince sorun oluyor ya da çözülüyor.

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Yeni sistem topladım. AMD Ryzen 5 5600 işlemcim var, iki farklı anakartta denedim, ikisinde de işlemci onboard ses kartını engelliyor.
Farklı bir işlemciyle denediğimde ses kartını görüp kullanabiliyorum.
İşlemci ses yolu arızalı olabilir dendi.
Sorun tamamen donanımsal mı? Böyle bir sorun yaşayan ya da çözüm yolu bilen var mı?
Ses kartının driver sorunu, ekran kartı, RAM çakışma ihtimallerini farklı cihazlarla test ettim, sadece işlemci değiştirince sorun oluyor ya da çözülüyor.

Teşekkürler.

Nasıl bir sorun oluyor?
Hata ekranı vs var mı?
İşlemcinin herhangi bir yerinde arıza olsa hiç çalışmaz.

Herhangi bir hata mesajı almıyorum. Sorun anakartta bulunan onboard ses kartının görünmemesi ve yüklenmemesi. Hiç yokmuş gibi!! Ama farklı bir işlemci takınca sorun kalmıyor.
Aldığım bilgiye göre işlemcide bir çok işlemci yolu varmış ve bazıları arızalı olabiliyormuş. Bu da ses yolunun arızasından kaynaklı olabilir dendi.
Test amaçlı anakartıma farklı ram, ekran kartı ve işlemci takarak tek tek test ettim. Eski işlemci ile sorun çözülürken yenisini takınca sorun yaşıyorum.

Geri
Yukarı