Çözüldü R5 5600, RTX 3060 sistemde 15 dakikada bir güç geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ozgurozerr

Femtopat
Daha fazla  
RAM
XPG Gammix D30 Kırmızı 16GB (2x8GB) 3600MHz CL18 DDR4 AX4U36008G18I-SR30
SSD veya HDD modeli
Kioxia Exceria 500GB m.2 NVMe 1700/1600 Mb/s LRC10
Ekran kartı
Inno3D RTX3060 Twin x2 12GB 192Bit GDDR6(LHR)
Anakart
Gigabyte B550M K S+V+GL DDR4 AM4 (mATX)
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHZ 35MB AM4 65W
Merhaba geçtiğimiz haftalarda bir hazır sistem aldım site bir mouse hediye etmişti onu taktığımda bazen oyunlarda bağlantısı kopuyor gibi oluyordu. Donanım takma sesi geliyordu Windows'tan neyse kendi mousumu taktım bir daha olmadı ama şimdi ise bilgisayarı kapattıktan 15 dk sonra(güç kaynağının şalterini de kapatıyorum) klavye kulaklık ışıkları yanıp sönüyordu anlık olarak aldığım yeri aradım monitörden güç alıyor olabilir HDMI veya DP kablosunu söküp deneyin dediler. Bütün bağlantıları çıkardım sadece klavye mouse kulaklık ve güç kablosu takılı bilgisayarı açıyorum 1-2 dk sonra kapatıyorum güç kaynağının şartelini de kapatıyorum 15 dk sonra klavye ve kulaklığın ışığı anlık olarak yanıyor sönüyor. Bunu bilgisayarı kapattıktan sonra şarteli kapatmak yerine güç kablosunu çıkararak denediğimde olmuyor. Güç kaynağıyla alakalı bir sorun mu yoksa bir özellik mi bu yardımcı olabilir misiniz?

Anakart: Gigabyte B550M k (rev. 1.0)

Güç kaynağı: Cooler Master MWE V2 750W 80+ Bronze güç kaynağı.

Kasa: darkFlash DK150 white 3x120mm Rainbow mid. Tower kasa.

Çözüm
ErP güç tasarrufu sağlamak için, sistemi kapattığınız anda, USB portlarını kapatıyor, şalter açık dahi olsa, klavye, mouse gibi aygıtlara enerji gitmez.

PSU şalteri kapatıldığında, LED'lerin yanması PSU içerisinde kalan enerjiden kaynaklanıyor diye düşüyorum, ErP çalıştığında o sorunda ortadan kalkıyor.

Son olarak, PSU şalteri PSU'yu mekanik olarak değil de Digital olarak kapatıyor, PSU hazırda bekliyor olabilir, bunu da ErP ile çözüyorsunuz.
PSU şalterinde sorun olabilir mi? Şalter kapalıyken, sistemi açmayı dener misiniz?

Şalter çalışıyorsa, PSU içerisinde depolanan enerjiden dolayı oluyordur, şalteri kapattıkdan sonra sistemi açma tuşuna basın, veya BIOS ErP ayarını S5 yapın.

Şarteli kapattıktan sonra güç düğmesine basıp akımı boşaltsamda yine oluyor. Şarteli kapatınca açılmıyor bilgisayar. Ama az önce siz yazınca tekrar denedim şalter kapalıyken güç düğmesine bastım açılmadı şarteli açınca güç düğmesine basmama gerek kalmadan sistem başladı

Dosya Ekleri

• IMG_20230430_181044.jpg
    IMG_20230430_181044.jpg
    190,1 KB · Görüntüleme: 9
ErP'yi aktif edin, seçenek çıkarsa, S5 seçin.

Şu an öyle deniyorum

ErP'yi aktif edin, seçenek çıkarsa, S5 seçin.

Hocam şu an için güç gelmedi ama bu normal bir şey mi sonuçta gücü kesiyorum şarteli kapatarak. ErP özelliği fişi çekince çalışmıyor ama şalter kapalıyken mi çalışıyor ve bunun bir zararı var mı tedirgin oldum çünkü. Bir kaç kez daha deneyip emin olacak olursam yazarım buraya

Son düzenleme:
ErP güç tasarrufu sağlamak için, sistemi kapattığınız anda, USB portlarını kapatıyor, şalter açık dahi olsa, klavye, mouse gibi aygıtlara enerji gitmez.

PSU şalteri kapatıldığında, LED'lerin yanması PSU içerisinde kalan enerjiden kaynaklanıyor diye düşüyorum, ErP çalıştığında o sorunda ortadan kalkıyor.

Son olarak, PSU şalteri PSU'yu mekanik olarak değil de Digital olarak kapatıyor, PSU hazırda bekliyor olabilir, bunu da ErP ile çözüyorsunuz.

Çözüm

Çok teşekkür ederim. Yaklaşık 1 saattir bekliyorum ışıklar yanmadı. 1 kaç gün daha dikkat ederim. Yaptığınız açıklamada gayet yeterli geldi bana. Gönül rahatlığıyla kullanırım inşallah

Geri
Yukarı