R5 5600 RTX 3060 sistemde FPS düşüyor

İşletim sistemi
Windows 10

Quante

Centipat
Daha fazla  
RAM
kingston beast 3600mhz 2x8gb
SSD veya HDD modeli
samsung 970 evo plus
Ekran kartı
RTX 3060
Anakart
gigabyte b550m ds3h
İşlemci
Ryzen 5 5600
Arkadaşlar bazı oyunlarda mesela Rust 5 FPS düşse bile oyunda ufak bir takılma oluyor sanki kare atlıyor gibi hissediyorum. Bundan önce RTX 2060 Super Ryzen 5 5600 sistemim vardı onda da aynı sorun oluyordu yeni sistemimde de aynı sorun var. Ben mi takıntılı bir insanım ya da işlemci her oyunu dropsuz açacak güçte değil mi?
Bir de monitörle veya internetle alakalı bir sorun falan olabilir mi?
(Monitörüde geçen hafta değiştirdim)

Son düzenleme:
Hocam internet hızınızı, oyun sırasındaki packet loss durumunuzu ve güç kaynağınızı da paylaşır mısınız?

Hocam internet hızınızı, oyun sırasındaki packet loss durumunuzu ve güç kaynağınızı da paylaşır mısınız?

İnternet hızım 100 MB PSU 650W 80+ Frisby'nin kasasının kendi PSU'su hazır sistem aldım ama packet loss durumu sanırım ara ara oluyor Apex Legends ve R6 oynarken sağ tarafta uyarı veriyordu bazen.

Hocam öncelikle PSU'nuz halk tabiriyle "dandik" olarak tanımlanan güvenilir olmayan bir PSU. Onu kesinlikle değiştirmenizi öneriyorum zira bu PSUlar çoğunlukla vaat ettikleri gücü sağlamazken elektrikte dalgalanma olduğu senaryolarda sigortanın olmaması veya dandik olması sebebiyle C4 olarak bile tanımlanıyor. İşin esprisi bir yana bilgisayarınızın bileşenlerine zarar verme ihtimali çok fazla. Diğer yandan kare atlama hissi mevzusunda packet loss ihtimalinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Packet loss özellikle %3'ün üstüne bile çıksa anında kare atlama hissi, donma hissi, oyun içinde ışınlanma hissi gibi hisleri oyuncuya hissettiriyor.

Hocam öncelikle PSU'nuz halk tabiriyle "dandik" olarak tanımlanan güvenilir olmayan bir PSU. Onu kesinlikle değiştirmenizi öneriyorum zira bu PSU'lar çoğunlukla vadettikleri gücü sağlamazken elektrikte dalgalanma olduğu senaryolarda sigortanın olmaması veya dandik olması sebebiyle C4 olarak bile tanımlanıyor. İşin esprisi bir yana bilgisayarınızın bileşenlerine zarar verme ihtimali çok fazla. Diğer yandan kare atlama hissi mevzusunda packet loss ihtimalinin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Packet loss özellikle %3'ün üstüne bile çıksa anında kare atlama hissi, donma hissi, oyun içinde ışınlanma hissi gibi hisleri oyuncuya hissettiriyor.

Packet loss neden kaynaklanır peki sağlayıcıdan mı yoksa kablodan falan mı?

Packet loss neden kaynaklanır peki sağlayıcıdan mı yoksa kablodan falan mı?
Hocam bir çok nedeni olabilir. Tabi ki servis sağlayıcınızdan da kaynaklanıyor olabilir ancak siz kendi tarafınızdaki kontrolleri yapın öncelikle. Kablonuzun kalitesini internetten araştırın. Wifi kullanıyorsanız kullanan cihazların interneti ne kadar tükettiğine göz atın. Ardından modeminizi fişten çekerek ve 30 saniye civarı bekleyerek yeniden takın. Sonrasında ethernet protokollerini gözden geçirin ve TCP/IP yığınını CMD'yi yönetici olarak çalıştırarak ve terminale aşağıdaki kodları girerek sıfırlayın :
netsh winsock reset- ENTER
netsh int ip reset -ENTER.
ipconfig /release -ENTER
ipconfig /renew -ENTER
ipconfig /flushdns -ENTER

Bunları denedikten sonra packet loss sorununu tekrar gözden geçirin. Olmazsa stabil DNS adreslerinden birini seçerek ( Cloudflare veya Google DNS olabilir ) TCP/IP v.4 kısmına manuel olarak girerek tekrardan deneyin.

Geri
Yukarı