R5 5600 RTX 4060 sistemde FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10
Vallahi şu an aklıma bir şey gelmedi çözemedim ilginç bir çözüme ulaşırsan bilgilendirirsen sevinirim.

İşlemci ve ekran kartının iade süresi devam ediyor. İade etmeli miyim? Ya da kasayı bu haliyle satmam daha karlı mı olur? Ya da bu işlemi yapsam üzerine çok çok fazla eklemeden yeni sistem alabilecek miyim? Almak istesem de bu monitörde 4k sorun yaşamayacağım uyguna bir sistem var mı? Biraz fazla soru sordum ama yardımcı olabilirsen sevinirim. Bir de şu anki sistemin her birimi ilk mesajımda yazıyor.

İşlemci ve ekran kartının iade süresi devam ediyor. İade etmeli miyim? Ya da kasayı bu haliyle satmam daha karlı mı olur? Ya da bu işlemi yapsam üzerine çok çok fazla eklemeden yeni sistem alabilecek miyim? Almak istesem de bu monitörde 4K sorun yaşamayacağım uyguna bir sistem var mı? Biraz fazla soru sordum ama yardımcı olabilirsen sevinirim. Bir de şu anki sistemin her birimi ilk mesajımda yazıyor.

Sorun işlemci veya ekran kartında mı bilmiyorum, bilsem dahi piyasaya hakim değilim iade etmen ya da direk kasayı satman hangisinden karlı çıkarsın onu bilmiyorum ama yanılmıyorsam 2.el piyasası iyi değil iade edip sıfır ücretlerini alman daha mantıklı bence eğer sorun parçalardaysa ve bu parçaları istemiyorsan.

Sorun işlemci veya ekran kartında mı bilmiyorum, bilsem dahi piyasaya hakim değilim iade etmen ya da direk kasayı satman hangisinden karlı çıkarsın onu bilmiyorum ama yanılmıyorsam 2.el piyasası iyi değil iade edip sıfır ücretlerini alman daha mantıklı bence eğer sorun parçalardaysa ve bu parçaları istemiyorsan.

Sorun parçalarda mı bilmiyorum tek bildiğim bu masrafı yapmadan önce daha iyi performans aldığım. Son olarak 4k'da sorun yaşamayacağım bir işlemci-ekran kartı kombinasyonu yazabilir misiniz?

Sorun parçalarda mı bilmiyorum tek bildiğim bu masrafı yapmadan önce daha iyi performans aldığım. Son olarak 4K'da sorun yaşamayacağım bir işlemci-ekran kartı kombinasyonu yazabilir misiniz?

Bütçenize bağlı birçok kombinasyon yazılır bütçe sıkıntısı yoksa i7 14700K RTX 4070 Ti olabilir.

Çok ilginç CPU kullanımı çok düşük, oyunla alakalı olabilir sanırım NVIDIA ayarlarından G-Sync'i aktif edin, oyun içi fpsinizi 60a sabitlemeyin sınırsız getirin tekrar gözden geçirin drop oluyor mu CPU kullanımı nasıl diye. Oyun içi çözünürlüğünüz ne?

Adam sana drop probleminden ve düşük CPU kullanımından kaynaklı yaşadığı sıkıntıdan bahsediyor belki PSU'su yeterli güç iletmiyor bir sıkıntı var, belki RAM'lerde bir problem var, fpsinizi sabitlemişsiniz kaldırırsanız daha yüksek FPS alırsınız ama 60 Hz monitör var bir şey değişmez falan ne kadar gereksiz yorum yanıt bunlar. Bence sizin anlamanız gereken bir şey bilginizin olmadığı bir konuda diretmek veya sırf konuşmuş olmak için konuşmak yerine bu konularda bilgisi olduğunuz birini konuya tagleyebilirsiniz, veya bilginizin olmadığını söyleyebilirsiniz mesela.

Tamam özür dilerim bilgisiz aptalın tekiyim.

Çok ilginç CPU kullanımı çok düşük, oyunla alakalı olabilir sanırım NVIDIA ayarlarından G-Sync'i aktif edin, oyun içi fpsinizi 60a sabitlemeyin sınırsız getirin tekrar gözden geçirin drop oluyor mu CPU kullanımı nasıl diye. Oyun içi çözünürlüğünüz ne?

Adam sana drop probleminden ve düşük CPU kullanımından kaynaklı yaşadığı sıkıntıdan bahsediyor belki PSU'su yeterli güç iletmiyor bir sıkıntı var, belki RAM'lerde bir problem var, fpsinizi sabitlemişsiniz kaldırırsanız daha yüksek FPS alırsınız ama 60 Hz monitör var bir şey değişmez falan ne kadar gereksiz yorum yanıt bunlar. Bence sizin anlamanız gereken bir şey bilginizin olmadığı bir konuda diretmek veya sırf konuşmuş olmak için konuşmak yerine bu konularda bilgisi olduğunuz birini konuya tagleyebilirsiniz, veya bilginizin olmadığını söyleyebilirsiniz mesela.

Drop problemi hakkında bir şey bahsetmedim ben sadece kullanınlar ile ilgili bahsettim evet CPU kullanımı düşük oynadığı oyunu bilmiyorum ama tahmin ettiğim kadarıyla 'foroğraflara bakarak' çok sistem istemeyen hafif bir oyun olduğunu öngörüyorum dediğim gibi sadece kullanımlar için söyledim evet işlemci kullanımı düşük fakat oyunu bilmiyorum.

2.olarak konu sahibinin Hz değeri 60 V-Sync açsa bile ‘gözü ile' o kadar değeri göremez sadece ekranda ‘fazladan değer yazar'.

Not: Yanlış bildiğim yeri işaretleyip ‘yanlış bilgi' olarak raporlamanız benim için yeterli olacaktır.

Son düzenleme:

Drop problemi hakkında bir şey bahsetmedim ben sadece kullanınlar ile ilgili bahsettim evet CPU kullanımı düşük oynadığı oyunu bilmiyorum ama tahmin ettiğim kadarıyla 'foroğraflara bakarak' çok sistem istemeyen hafif bir oyun olduğunu öngörüyorum dediğim gibi sadece kullanımlar için söyledim evet işlemci kullanımı düşük fakat oyunu bilmiyorum.

2.olarak konu sahibinin Hz değeri 60 V-Sync açsa bile ‘gözü ile' o kadar değeri göremez sadece ekranda ‘fazladan değer yazar'.

Not: Yanlış bildiğim yeri işaretleyip ‘yanlış bilgi' olarak raporlamanız benim için yeterli olacaktır.

Battlefield 1 deniyim dedim 4k çözünürlükte oynuyorum kasma yok dikey senkronizasyonu kapattım 80-90 fps arası alıyorum. FM'de bir sorun var gibi duruyor.

Battlefield 1 deneyeyim dedim 4K çözünürlükte oynuyorum kasma yok dikey senkronizasyonu kapattım 80-90 FPS arası alıyorum. FM'de bir sorun var gibi duruyor.

Bilemiyorum sizde arkadaşa bahsettiğim gibi yanlış yeri ‘yanlış bilgi'olarak raporlayabilirsiniz.

Ben kimseye yanlışsın vs. demiyorum çare arıyorum beyefendi.

Yok yanlış anladınız yanlış söylediğim veya yanlış gördüğünüz yeri raporlamanız benim için en makul olacaktır bunu kast ettim iyi günler dilerim.

‘Bana göre' bu konuya en iyi @kino @GalaxySal450 ve @prime777 hocalar yardım edebilir.

Son düzenleme:

G-Sync açınca zaten 60 Hz monitöründe 144 Hz gibi görmeyecek G-SYNC'in ne işe yaradığını araştırır mısın 2 dakika Google'u açıp G-Sync önerme sebebim 60 Hz monitöründe FPS sabitleyiciyi kaldırınca yırtılmalar olabileceği için G-Sync açarsa o yırtılmaları mümkün olabilecek en fazla şekilde azaltabilir. Sorun yanlış bilgi bilip bilmemen değil açıkçası umurumda da değil ama bilmediğin bir konu hakkında diretmen ve hala yazmaya devam etmen bana inanılmaz komik geliyor kaç yaşındasın bilmiyorum ama küçük bir kardeşimizsin sanırım yanlış yapıyosun bu konuda.

Battlefield 1 deneyeyim dedim 4K çözünürlükte oynuyorum kasma yok dikey senkronizasyonu kapattım 80-90 FPS arası alıyorum. FM'de bir sorun var gibi duruyor.

Hocam bence FM'de sorun, çözünürlüğü kısarsanız sorun çözülür gibi geliyor bana onun dışında oyun grafikleri yüksekse düşürün düşükse yükseltin sorun çözülüyor mu bakın bir. Dikey senkronizasyonu zaten hep kapalıda kullanmanızı tavsiye ederim. Low latencyide ultraya alıp G-SYNC açık kullanın.

Yeni konular

Geri
Yukarı