R5 5600 - RX 6700XT sistemde FPS yüksek ama takılma oluyor

Yakup İLERİ

Hectopat
RAM
Apacer Panther Black-Gold 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 Gaming Ram (AH4U16
SSD veya HDD modeli
PNY CS3030 500GB SSD
Ekran kartı
XFX RX 6700 XT Speedster Qick 319
Anakart
Asus Prime B450M-K II
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600
Arkadaşlar merhaba Ryzen 5 5600/16Gb 3200MHz ram/rx6700xt/pny 500GB M.2 SSD / ASUS Prime B450M-K II anakart/ sistemim var kasam Corsair Spec Delta 650 watt PSU var.
Monitör olarak da ViewSonic 144 Hz FreeSync Premium vardır 144 Hz aktif çalışmakdır.

Şimdi sorunum oyunlara girdiğim zaman FPS değerleri 150-200 civarları olsa da anlamadığım bir şekilde her hareket etme mouse çevirme gibi eylemlerde takılma kare atlamaları yaşıyorum denediğim yöntemleride yazacağım artık kafayı sıyırıp kasayı camdan atacağım sizden yardım bekliyorum artık sorunun bilgisayar ayarlarından değil de arızalı bir donanım oldugundan şüphe ediyorum ama kaynağını bilmiyorum değiştirmek için.

M.2 SSD hız sonuçlarına baktım 2500 civarı okuma 2000 civarı yazma hızında Windows format atma hızı PC açılma hızı güzel durumda.
XFX quick 6700XT 12 GB Radeon standart ayarlarda kullanıyorum.
R5 5600 Curve Optimizer ile ayrı normal olarak ayrı denedim sonuç değişmedi.
RAM'ler Apacer 16 GB 3200 MHz 8x2 olarak kullanıyorum aynı modelden arkadaşlarımda var onlar bir sorun yaşamıyor.
Ve bu takılmalar genelde BIOS'da bir değişiklik yaptığımda yaşanıyor gibime geliyor default ayar OC ayar XMP açık her şeyi denedim bazen azalıyor bazen artıyor ama.
Tamamen akıcı olmuyor ne yapsam BIOS son sürüm beta sürüm öncesini kullanıyorum.

İşlemci ve ekran kartı yük testi yaptım FurMark ekran kartı 12300 puan veriyor 1080p testinde.

Şimdi sorunun anakart veya SSD donanımında bir arızadan oldugunu düşünüyorum ama kesin diyemediğim için masraf yapmak istemiyorum.
Sizin bir öneriniz düşünceniz varsa yardım ederseniz çok sevinirim.

Ekran kartının sürücülerini DDU ile silip önerilen WHQL sürümünü indirin.

Formattan önce DDU ile dediğini yaptım şu an UEFI temiz format chipsetler kurulu ekran kartı son sürüm WHQL kurulu.
BIOS'da EZ Mode kısmında normal seçeneği önerilen ASUS optimal yapsamda daha kötü oluyor anakartda performans iyileştirecek ne varsa daha kötü yapıyor.

Anakart değişimin yararı olur mu B550 geçsem acaba anakart yüzünden takılma yapabilir mi çünkü her BIOS'tan ayar kaydedip çıktığımda takılmalar artiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı