R5 5600 - RX 6800XT sistemde oyunlarda GPU kullanılmıyor

Kraat0s

Zeptopat
Daha fazla  
Ekran kartı
RX 6800 XT
İşlemci
Ryzen 5 5600
Ryen 5 5600 RX 6800 XT beraber kullanıyorum, oyunlarda ekran kartı tam kullanamıyor tam performans alamıyorum. Hele ki FPS artsın diye FSR falan açınca daha çok kullanım düşüyor. Ne yapmalıyım?

Statistic yazan yeri mi atayım?
Detaylı tarif etmemekle hata ettim. O şekilde seçip çalıştırdıktan sonra yarım saat kadar bekleyin sonrasında stop seçeneğine tıklayın. Bu süreçte herhangi bir kapanma olup olmaması önemli. Eğer olmadıysa sağlama almak için bir de prime95 ve furmark yazılımlarını aynı anda çalıştırın, 15 dk kadar çalışsın bir de öyle test edin.

Detaylı tarif etmemekle hata ettim. O şekilde seçip çalıştırdıktan sonra yarım saat kadar bekleyin sonrasında stop seçeneğine tıklayın. Bu süreçte herhangi bir kapanma olup olmaması önemli. Eğer olmadıysa sağlama almak için bir de Prime95 ve FurMark yazılımlarını aynı anda çalıştırın, 15 dk kadar çalışsın bir de öyle test edin.

Hocam dediklerinizi yaptım herhangi bir kapanma falan olmadı. Acaba işlemcinin gücü tam yetmiyor olabilir mi ekran kartını beslemeye.

Hocam dediklerinizi yaptım herhangi bir kapanma falan olmadı. Acaba işlemcinin gücü tam yetmiyor olabilir mi ekran kartını beslemeye.
Evet problem bu gibi görünüyor. Bu durumda yapılması gereken ilk şey düzgün bir soğutucu almak. Aşağıda verdiğim videoda da göründüğü üzere 5600x de 2k'da rahatlıkla besliyor. Overclock ile 5600'ün performansını yeteri kadar arttırabilirsiniz. İsterseniz bana bir bütçe verin size soğutucu önereyim. Kasa modelinizi de yazın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Aslında 5600 de yetiyor gibi, ama FSR falan açtığımda orada ekran kartı kullanımı düşmeye başlıyor gözüküyor. Kasamın modelini bulamadım bu arada hiçbir şekilde. 1500 TL'ye kadar bir soğutucu alabilirim hocam.

Aslında 5600 de yetiyor gibi, ama FSR falan açtığımda orada ekran kartı kullanımı düşmeye başlıyor gözüküyor. Kasamın modelini bulamadım bu arada hiçbir şekilde. 1500 TL'ye kadar bir soğutucu alabilirim hocam.
Öncelikle ben de bir 5600 kullanıcısıyım ve demin yaptığım bir testi göstermek istiyorum.
1712448611683.png

120 mm sıvı soğutma ile 1.35v vererek 4.7 GHz frekansında sonuçlar bu şekilde. Benim işlemcim bu halde dahi 6800 XT'yi besleyebilir. Bütçeyi bir tık daha arttırarak linkini verdiğim soğutucuyu almanızı öneririm. Kasa modelinizi sormamın sebebi soğutucunun yüksekliğinin bir sorun olmaması. Verdiğim linkteki ürünün yüksekliği 157 mm. Buna göre hesabınızı yapın. Termal macununuz yoksa onu da almanız gerekecek.

Öncelikle ben de bir 5600 kullanıcısıyım ve demin yaptığım bir testi göstermek istiyorum.
Eki Görüntüle 2161436

120 mm sıvı soğutma ile 1.35v vererek 4.7 GHz frekansında sonuçlar bu şekilde. Benim işlemcim bu halde dahi 6800 XT'yi besleyebilir. Bütçeyi bir tık daha arttırarak linkini verdiğim soğutucuyu almanızı öneririm. Kasa modelinizi sormamın sebebi soğutucunun yüksekliğinin bir sorun olmaması. Verdiğim linkteki ürünün yüksekliği 157 mm. Buna göre hesabınızı yapın. Termal macununuz yoksa onu da almanız gerekecek.

O zaman ben soğutucu alıp OC işlemi yapıp öyle deneyeyim bakalım bir değişiklik olacak mı hocam, ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı