R5 5600 sistem 23 bin TL'ye alınır mı?

Serush

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 7600X, MSI PRO B650-P WIFI, * Sapphire Pulse ITX Radeon RX 570 8GB * Kingston DDR5 32GB(2x16GB) 5600MHz CL36 Fury Beast, Sharkoon SS-COOLZERO-750 750W, Arctic LIQUID FREEZER II 240, DeepCool CC560
Arkadaşım için şöyle bir sistem topladım. Yaklaşık 23.000TL civarı bir şey ediyor. Parçaların kalitesi fiyatlarına göre uygun gibi düşünüyorum. Hangilerini değiştirmeliyim ya da sistem bu şekilde alınır mı?

Sistem toplama sitelerinden alsan daha iyi olmaz mı? Hem montajlı şekilde gelir hem de daha uyguna da gelebilir.
Bu şekilde yapmamın nedeni bazı sitelerde parçaların daha pahalı olmasıydı. Ayrıyeten fırsat hazır sistemlere denk gelmedikçe hazır sistemleri çok mantıklı görmüyorum istisnalar dışında. Çünkü fiyatı düşük tutmak için bir yere verirken bir yerden kesiyorlar. Teraziyi dengede tutabilen çok az sistem var.

Anakartı ve RAM'leri daha kaliteli modeller tercih edebilirsiniz. Diğer parçalar için olumsuz bir düşüncem yok.

Bunda mesela Samsung B-Die çip var (en kaliteli çiplerden biri bu diye biliyorum). Ayrıca 4000 MHz hız ve RGB özelliği de var. Sisteme bu kadar para harcayacaksanız bence RAM'i de az daha verip böyle kaliteli ve görünüş olarak güzel bir model alabilirsiniz:

980 Pro gayet iyi bir SSD'dir ama genel olarak standart kullanıcı için biraz "overkill" olabilir. Eğer çok yoğun şekilde zaman = para şeklinde çalışacağınız bir bilgisayar olmayacaksa bu, SSD'yi aşağıdakiyle değiştirmeni öneririm. Aradaki hız farkı, herhangi bir casual gamer için önemsenecek bir fark değil.

Anakart bence bu işin iskeleti. son upgrade edilecek ekipman olmalı bu. O seçtiğin son derece giriş seviyedir. 2 ram slotlu modeller bence hiç mantıklı değil günümüzde. Hazır ssd'den toplam tutarı aşağı çekmişken oradaki hakkımızı bence aşağıdaki anakarta harcamalıyız. Bu modeli ben de geçenlerde biraz daha ucuza aldım. hala bu fiyata satıldığına inanamıyorum ve öneriyorum, güzel bir üründür. İleride R5 5900'lere geçsen bile üzmez. teknik speclerine videolardan bakarsın.

RAM'de de seçiminiz kötü değil ama aynı fiyata aşağıdaki Crucial klasik daha iyidir.

Kalan ekipmanlar, kasa, soğutucu vs gayet uygun seçim. GPU'ya bir şey diyemiyorum malum fiyatlar çok oynak, o size kalmış.

@Lee Yubin hocam @LegacyLethe hocamın attığı anakart hakkında bilginiz varsa bilgi verebilir misiniz ? Önerdiğiniz ramler ve o anakartı birleştirince voltran oluşuyor gibi
980 Pro gayet iyi bir SSD'dir ama genel olarak standart kullanıcı için biraz "overkill" olabilir. Eğer çok yoğun şekilde zaman = para şeklinde çalışacağınız bir bilgisayar olmayacaksa bu, SSD'yi aşağıdakiyle değiştirmeni öneririm. Aradaki hız farkı, herhangi bir casual gamer için önemsenecek bir fark değil.

Anakart bence bu işin iskeleti. son upgrade edilecek ekipman olmalı bu. O seçtiğin son derece giriş seviyedir. 2 ram slotlu modeller bence hiç mantıklı değil günümüzde. Hazır ssd'den toplam tutarı aşağı çekmişken oradaki hakkımızı bence aşağıdaki anakarta harcamalıyız. Bu modeli ben de geçenlerde biraz daha ucuza aldım. hala bu fiyata satıldığına inanamıyorum ve öneriyorum, güzel bir üründür. İleride R5 5900'lere geçsen bile üzmez. teknik speclerine videolardan bakarsın.

RAM'de de seçiminiz kötü değil ama aynı fiyata aşağıdaki Crucial klasik daha iyidir.

Kalan ekipmanlar, kasa, soğutucu vs gayet uygun seçim. GPU'ya bir şey diyemiyorum malum fiyatlar çok oynak, o size kalmış.
SSD konusunda çok haklısınız hocam. Ben de çok gittim geldim hangisini tercih etsem diye fakat bi sonuca varamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı