R5 5600 sistem Opera kullanırken kilitleniyor

Dohc Vtec

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Merhaba. Bu olayın bu ay 2. başıma gelişi, Opera'da gezinirken bir anda tarayıcı donuyor. Tarayıcıda bir yerlere tıklayınca tepki vermiyor. Biraz bekliyorum düzelir diye fakat 10 saniye civarında bekledikten sonra sistem komple kilitleniyor. CTRL+alt+delete bile işe yaramıyor mecburen Power'dan sistemi kapatmak zorunda kalıyorum.

Olay başıma ilk geldiğinde de Utorent'ten indirme yapıyordum sanırım, emin değilim fakat dün arka planda indirme yaparken kilitlendi. UTorrent'ten şüphelendim. Daha önce UTorrent'ten indirme yapmıyorken böyle bir kilitlenme yaşamıyordum. Opera kullanan arkadaşlar benzer sorun başınıza hiç geldi mi? Opera GX kullanıyorum bu arada.

Ryzen 5 5600.
TUF B450M Plus 2
Kingston Fury Beast 2x8GB.
Exceria Plus 500GB M.2 SSD.
ASUS Dual EVO RTX2060.
High Power Performance Gold 600W 80+ Gold.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bak bu birincisi uTorrent ve UTorrent'ten indirdiğiniz birçok dosya gerek inerken gerek indikten sonra bilgisayar için bir tehdittir hem yavaşlatır hem disk kullanır hem işlemci kullanır bu birincisi ikincisi ise Opera veya Opera GX zamanı geçti ve özellik bakımından artısı olmayan bir tarayıcı bana göre, benim önerim Brave olacaktır. Sorunun çözümü için ise indirme yapmıyorken donuyor mu ona bak eğer indirme yaparken donuyorsa SSD ya da HDD kullanımdan ötürü sistemi kilitliyordur SSD yoksa SSD al. Bu arada benzer sorun başıma çok geldi artık SATA SSD bile veri aktarımı ve Windows 11 için yeterli değil Epic'den ya da Steam'den indirme yaparken resmen bilgisayarı sırf SSD kullanımı için kullanamıyordum.

Bak bu birincisi uTorrent ve UTorrent'ten indirdiğiniz birçok dosya gerek inerken gerek indikten sonra bilgisayar için bir tehdittir hem yavaşlatır hem disk kullanır hem işlemci kullanır bu birincisi ikincisi ise Opera veya Opera GX zamanı geçti ve özellik bakımından artısı olmayan bir tarayıcı bana göre, benim önerim Brave olacaktır. Sorunun çözümü için ise indirme yapmıyorken donuyor mu ona bak eğer indirme yaparken donuyorsa SSD ya da HDD kullanımdan ötürü sistemi kilitliyordur SSD yoksa SSD al. Bu arada benzer sorun başıma çok geldi artık SATA SSD bile veri aktarımı ve Windows 11 için yeterli değil Epic'den ya da Steam'den indirme yaparken resmen bilgisayarı sırf SSD kullanımı için kullanamıyordum.

Konunun sonunda sistemimi yazmıştım Exceria Plus 500GB M.2 SSD kullanıyorum 3400 MB okuma hızına sahip SSD'lik bir durum olduğunu sanmıyorum, Brave'ye bir bakalım güzelse kullanırım.

Konunun sonunda sistemimi yazmıştım Exceria Plus 500GB M.2 SSD kullanıyorum 3400 MB okuma hızına sahip SSD'lik bir durum olduğunu sanmıyorum, Brave'ye bir bakalım güzelse kullanırım.

İndirme yaparken istediğin SSD kullan indirdiğin şey bir Torrent dosyasıysa hata alman normal çünkü indirme yaptığın şeyi Defender sürekli tarıyor ve Defender bir tehdit algıladığında tüm SSD'i ona veriyor ya da kilitliyor bizzat bunu ben deneyimledim mesela tehdit olabilecek ya da tehdit zannettiği bir şey oldu mu nedensizce aniden duruyor ve tekrar kendine geldiğinde logdan bakıyorum Defender tarama yapmış.

Opera genel olarak alakasız çökme sorunları var. Bu sorunları rahat 1-2 senedir foruma ara sıra insanlar konu açıyor. GX'de mesela bu çökmelerin çoğunluğu veri kayıpları yaşatıyor.

İlk olarak uTorrent yerine qBittorrent gibi reklamsız ve daha sık güncellenen kaliteli bir yazılım kullanın.

Dosya indirirken hem internet hem de disk kullanıldığından, istediğiniz kadar hızlı olsun bir yerde YT videosu ve indirme varsa takılmalar olacaktır. Bu takılmalar olsun istemiyorsan indirmeleri sistemi daha az kullandığınız zamanlar yapın.

Opera için önerdiğim ayarları kullanın ve tarayıcıya yük olan uzantınız varsa kaldırın.

Ayrıca tarayıcı kaynaklı olup olmadığını anlamak için, benzer işleri Edge vb. tarayıcıda deneyip donup donmadığına bakın. Donmadan bağımsız uTorrent yerine ücretsiz, reklamsız daha iyi alternatiflerini kullanın.

Geri
Yukarı