R5 5600 sistem yükseltme

mertutux

Hectopat
Makaleler
2
Merhaba, RX 7000 ve RTX4000 serisi çıktıktan sonra ekran kartını güncellemeyi düşünüyorum. Sizce Anakartı değiştirmek, SATA3 SSD'yi M.2'ye geçirmek, PSU değişimi gibi şeyler daha mı mantıklı olur yoksa gereksiz mi? Belirli bir bütçem yok, fakat ekran kartı için üstüne 3-4 bin koymayı düşünüyorum; ekran kartını değiştirmek yerine başka bir parça değiştirirsem de o civarlarda bir bütçem olur. Veya bu sistem beni kaç yıl daha güncel oyunlarda götürür, duruma göre parça yükseltmek yerine günlük hayatta kullanmak adına Bluetooth kulaklık vs. de alabilirim. Şimdiden teşekkürler.

CPU: Ryzen 5 5600 | GPU: ASUS ROG Strix GTX 1660 Ti | RAM: G.Skill RipjawsV 8GB 3000MHz CL16 | Anakart: ASUS Prime B450M-K | PSU: Cooler Master Elite V3 600W | Kasa: Cooler Master MB511 | Depolama: 1TB 7200RPM HDD - Crucial 240GB SATA 3 SSD

@Newasky @kino @messinicocugu @Emma Stone @452252 Yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleme:
Sisteme baktığımda bir numaralı öncelik RAM, sonra SSD (kapasiteden dolayı), en son da ekran kartı.

Anakartı ileride de değiştirebilirsiniz, şuanda hiç acelesi yok.
RAM 2X8 zaten, moderatörler düzenlerken bir sorun olmuş sanırım. Kapasite açısından da 1TBlık HDD mevcut zaten SSD’nin yanında.

B550 serisi bir anakarta geçmek, ekran kartını 6700 XT gibi üst seviye bir modelle değiştirmek iyi olabilir, ayrıca kullandığınız SSD'nin okuma yazma hızları yeterli gelmiyorsa M.2 PCI-E 4.0 bir SSD modeli bakılabilir.

Kafamda ekran kartını satıp üstüne 3-4 bin koymak vardı, hatta 6700XT'yi alacaktım fakat yeni gelecek seriyi bekleyeyim dedim. Yine o civarlarda bir bütçem olur diğer parçalar için de.
Yeni seriyi bekleyecekseniz, sistemin tamamını 4.0 olarak yükseltip bekleyin. RAM 8 GB gözüküyor, ondan başlanabilir.

Yeni seriyi bekleyecekseniz, sistemin tamamını 4.0 olarak yükseltip bekleyin. RAM 8 GB gözüküyor, ondan başlanabilir.
Normalde 2x8GB, konuda hata olduğu için moderatörler güncellemişti o sırada bir hata olmuş olabilir hocam. Bir de şuanlık sadece o kadar bütçem var; yani 4.0'a geçirirsem uzun bir süre parça güncelleyemem diye düşünüyorum, ekran kartını alırsam da aynı şekilde. Peki sizce gerekli mi sistemi yükseltmek? Güncel oyunları kaç sene daha oynayabilirim? Eğer gerek yok diyorsanız günlük hayatta, sporda vs. kullanmak için kulaklığa da harcamayı düşünebilirim bütçeyi.

4.0 geçişi yüzünden uzun süre parça güncelleyemeyecekseniz biraz beklenebilir. 1660 Ti, 3050 gücüne yakın bir kart. En az 2-3 yıl işinizi görecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı